BRATISLAVA 8. mája (SITA) - O voľby poštou má záujem vyše 3 800 občanov Slovenskej republiky, z toho 640 s trvalým pobytom v zahraničí a vyše 3 200 s trvalým pobytom na Slovensku. Pre agentúru SITA to povedala zapisovateľka Ústrednej volebnej komisie (ÚVK) pre voľby do Národnej rady (NR) SR Lívia Škultétyová. Koľko záujemcov o voľbu poštou nakoniec využije toto právo, ktoré umožňuje po prvýkrát nový zákon o voľbách do NR SR, bude podľa Škultétyovej jasné až po voľbách. Z doručených 640 žiadostí o hlasovanie poštou, pošlú hlasovacie lístky spolu s hlasovacou obálkou len 580 žiadateľom. Povedala pre agentúru SITA Denisa Paulenová, vedúca organizačného oddelenia Miestneho úradu (MÚ) mestskej časti (MČ) Bratislava - Petržalka, ktorý podľa zákona zabezpečuje hlasovanie poštou pre Slovákov s trvalým pobytom v zahraničí. Spolu 60 žiadostí totiž neobsahovalo všetky potrebné doklady. Chýbalo buď vyhlásenie o tom, že žiadateľ zo zahraničia o hlasovanie poštou nemá trvalý pobyt v SR alebo doklad, ktorý potvrdzuje štátne občianstvo SR - fotokópia pasu alebo osvedčenie o štátnom občianstve, konštatovala Paulenová.
Z občanov SR trvalo žijúcich v zahraničí posielali žiadosti o voľbu poštou najčastejšie z Českej republiky, z Nemecka a z USA. Zo 640 doručených žiadostí je z ČR 255, 62 prišlo z Nemecka a 57 z USA. S 54 žiadosťami nasleduje Švajčiarsko, 48 je z Kanady a 34 z Francúzska. Po jednej žiadosti doručili z Mexika, Maroka a z Číny. Dve žiadosti dostal MÚ MČ Petržalka z Argentíny a Japonska a po tri žiadosti z JAR a Kuvajtu.
Júnové predčasné voľby do Národnej rady (NR) SR prinášajú oproti predchádzajúcim parlamentným voľbám viacero zmien. Jednou z nich je aj možnosť hlasovať zo zahraničia prostredníctvom pošty. Využiť ju mohli občania SR, ktorí trvalo žijú mimo Slovenska ale aj tí voliči, ktorí majú trvalý pobyt na Slovensku, ale počas volieb budú v zahraničí. Združenie Občianske oko hodnotí túto zmenu pozitívne. Ako pre agentúru SITA povedal Peter Novotný z Občianskeho oka, inštitút hlasovania zo zahraničia je v súčasnosti bežne aplikovaný takmer vo všetkých európskych demokraciách. "Keďže sa na Slovensku zavádza po prvý raz, bude potrebné sledovať jeho uplatnenie v praxi a následne ho vyhodnotiť," zdôraznil. Občianske oko preto po júnových parlamentných voľbách ponúkne vlastné hodnotenie a odporúčania na zlepšenie a modernizáciu spôsobu voľby zo zahraničia. V budúcom volebnom období by sa podľa Novotného mali zosúladiť rôzne volebné zákony platné na Slovensku. Podľa Občianskeho oka tiež treba zjednotiť výkon volebného práva a rozšíriť možnosť hlasovania zo zahraničia aj na voľbu prezidenta SR.
Tým, ktorí správne požiadali o voľbu poštou, úrady do 13. mája pošlú hlasovacie lístky a opečiatkovanú obálku určenú na hlasovanie aj s návratnou obálka s heslom Voľba poštou. Na návratnej obálke musí byť nielen adresa adresáta ale aj odosielateľa, teda voliča. Každý volič tiež poštou dostane poučenie o spôsobe hlasovania. Poštovné uhrádza volič sám a odporúča sa, aby obálku poslal doporučene. Každý doručený hlas sa započíta do výsledku hlasovania, ak bol doručený najneskôr v posledný pracovný deň pred voľbami, 16. júna. O ďalších podrobnostiach hovorí zákon o voľbách do NR SR, ktorý je zverejnený napríklad na http://www.minv.sk.