SME

Stieranie regionálnych rozdielov je dlhý proces, tvrdí Mečiar

BRATISLAVA 8. mája (SITA) - O stieraní regionálnych rozdielov sa skutočne môže iba hovoriť, pretože za posledných desať rokov narástli. Vyrovnávanie je otázkou dlhodobých programov, neexistuje krátkodobý ...

BRATISLAVA 8. mája (SITA) - O stieraní regionálnych rozdielov sa skutočne môže iba hovoriť, pretože za posledných desať rokov narástli. Vyrovnávanie je otázkou dlhodobých programov, neexistuje krátkodobý recept, povedal v rozhovore pre agentúru SITA predseda Ľudovej strany-HZDS Vladimír Mečiar. Poznamenal, že dlhodobý program znamená podporovať tých, ktorí môžu prácu dať, vytvárať technicko-inovačné centrá, poradenské činnosti a fondy na podporu regiónov, ako aj programy podpory infraštruktúry. Musíme sa snažiť, aby vzdelaní ľudia zostávali vo svojich regiónoch a nezutekali, povedal Mečiar.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Šéf HZDS nepovažuje zmeny v regionálnom školstve za reformu. Podľa neho bude potrebné urobiť niekoľko zmien. "V prvom rade bude musieť prísť k prepojeniu potrieb regiónu a profesijného vzdelávania. Po druhé, bude treba lepšie sa prepojiť s ekonomickou sférou, viac sa oprieť o podnikovú sféru. Po tretie musí sa absolútne zmeniť obsah a metodika výuky tak, aby naučila človeka nielen memorovanie ale aj schopnosť poznatky vyhľadávať," dodal. V oblasti vysokého školstva predseda ĽS-HZDS zdôraznil, že prístup k vzdelaniu nesmie byť obmedzený sociálnymi faktormi, môže byť obmedzený len subjektívnymi faktormi na strane toho, kto o vzdelanie požiada. "Som proti spoplatneniu vysokoškolského vzdelania. Som ale za to, aby sa zaviedol donorský systém príspevkov pre vysoké školy," uviedol. Podporuje, aby sa niektoré druhy výskumu, vývoja aj profesnej prípravy prepojili s veľkými firmami a odvetviami a aby na tejto základni bola budovaná materiálna základňa VŠ. Reforma ku kvalite ešte len Slovensko čaká. Tá kvalita má ísť do porovnateľnej úrovne vzdelania a medzinárodnej akceptácie, dodal.

SkryťVypnúť reklamu

V oblasti zdravotníctva nikto nepredstavil funkčný model. Nadbytok ponuky nad dopytom pretrváva, poznamenal Mečiar. Zmena vlastníckych vzťahov a zavedenie trhových vzťahov do zdravotníctva vedie podľa neho k tomu, že to, čo by bolo možné riešiť jednoduchým rozhodnutím sa pretiahne na veľa rokov. Kríza je rozložená na desať rokov, nechce sa s tým nikto zaoberať. My recepty vidíme: modelujme koľko úkonov a aký tím zdravotníctvo potrebuje. Na tieto úkony natiahneme hodnotu zdravotného výkonu. "Z toho nám vzíde počet peňazí, nutnosť kapacity, odborníkov a rozmiestnenie zdravotníckych zariadení. Bez tejto práce nie je žiadne reforma možná," uviedol Mečiar.

V sociálnej sfére sa podľa predsedu ĽS-HZDS stala základná chyba v prvopočiatkoch a rozvíjala sa celých osem rokov vlády Mikuláša Dzurindu, keď rast životných nákladov bol rýchlejší ako rast dôchodkov. Dokonca v niektorej redukcii dôchodkov predpokladali, že sa vyvinie ekonomický tlak na to, aby sa začali starať ľudia sami o seba. "Ale kde nič nie je ani čert nezoberie," povedal Mečiar a dodal, že ak pracovnú príležitosť nemám a sám si ju vytvoriť nemôžem, nech ma akokoľvek donucujú, sám ju nezískam. V dôchodkovej reforme boli urobené chyby vo vzťahu k dôchodcom, prechodné piliere, staro a novo dôchodcovia, ale aj v systéme dávok invalidných občanov. Pokiaľ ide o chápanie sociálnej politiky ako celok, vidíme ju opačne. Celá Dzurindova politika sa zaoberala tým, že populácia bude žiť dlhšie a teda bude viac ľudí v dôchodcovskom veku a preto zvyšovali hranicu pre zamestnanosť. Základný problém je na opačnom konci, rodí sa menej ľudí. Klesá pôrodnosť, tým reálne hrozí pokles počtu obyvateľov a tým je treba začať, zdôraznil Mečiar.

SkryťVypnúť reklamu

Predseda ĽS-HZDS kritizoval myšlienku zavedenia tzv. milionárskej dane. Tento zámer označil za zmierňovanie frustrácie frustrovaných ľudí. "Ak pôjdeme touto cestou, pri voľnom pohybe kapitálu sa peniaze prelejú a nebude čo zdaňovať," dodal Mečiar s tým, že táto cesta Roberta Fica nie je nová, už dvakrát preukázala, že je neplodná. "Ak chceme, aby peniaze zostali na Slovensku, musíme hľadať spôsob, ako tieto peniaze investovať na Slovensku a aby pracovali tu," zdôraznil.

V oblasti zlepšovania bezpečnostnej situácie v krajine predseda ĽS-HDZS povedal, že sú dve záruky bezpečnosti. Je to bezpečnosť vonkajšia, ktorá je postavená na medzinárodných vzťahoch. Sme nestálym členom Bezpečnostnej rady OSN, NATO a Európskej únie. V tomto smere sa od Slovenska očakáva "zbojaschopnenie" ozbrojených síl, stav je nie dobrý, myslí si Mečiar. Budeme sa zúčastňovať na misiách, ktoré nám z nášho začlenenia vyplývajú. Otázka vnútornej bezpečnosti je postavená na funkčnosti policajných systémov. Sme svedkami nebývalého javu. Po prvýkrát v histórii policajti protestujú proti svojmu ministrovi a politike rezortu. Pretože ich nezaplatí, materiálne nezabezpečuje, neustále robí organizačné zmeny.

SkryťVypnúť reklamu

Zahraničnopolitické smerovanie Slovenska nie je určované len nami, ale aj tým čo sa vo svete vytvára. Momentálne v tejto situácii iná možnosť nie. Otázka je podľa Mečiara skôr subjektívna, čo Slovensko dokáže vyťažiť s prebiehajúcej globalizácie a v čom môže obmeniť jej negatívne účinky. Ako dokáže prijať "europeizáciu politiky a hospodárstva". Nie sú prepracované aspekty adaptačného a konkurenčného procesu. "Pokiaľ ide o obrannú politiku, podporujeme zmenu univerzálnosti OSN, ale základný bezpečnostný pilier stále zostáva NATO," dodal predseda ĽS-HZDS. Podľa neho je tiež predpokladom, že v tomto kontexte bude rásť úloha Európy.

Pri ohlásenom zavedení eura v roku 2009 považuje Mečiar za prvoradú ekonomickú výkonnosť štátu. "Prečo aj niektoré štáty EÚ v snahe obhájiť svoju ekonomickú pozíciu radšej neprijali euro," opýtal sa. Druhá otázka je, či tie tempá, ktoré sa nám hovoria a diktuje vnútorný záujem Národnej banky Slovenska a Ministerstva financií, sú záujmom celého štátu. Pretože odborníci v zahraničí hovoria skôr o rokoch 2011, 2012. "Ja viem, že ctižiadosť je motor, ktorý politikov ženie. Možno ak splníme podmienky a budú akceptované Európou to bude aj rok 2009. Nemusí však vždy znamenať, že ponáhľanie je to, čo nás dovedie skôr do cieľa," dodal.

SkryťVypnúť reklamu

Čo sa týka povolebnej spolupráce Mečiar povedal, že koaličný partner je ako súrodenec. "Vyberajú vám ho druhí, nevyberáte si ho sám," povedal. Politika Slovenska ale nie je podľa Mečiara postavená pred alternatívu humoru, ale reálneho východiska a kooperácie strán. "Preto vopred vylučovať nie je možné a navyše množstvo otáznikov pred voľbami, to znamená reálnej voliteľnosti strán a reálneho postavenia, núti k opatrnosti pri tejto otázke," povedal. ĽS-HZDS je podľa svojho predsedu pripravená tak, že môže obsadiť ktorýkoľvek ústavný post. Môže ich postaviť alternatívne a môže ich postaviť na vyššej kvalitatívnej úrovni ako sú terajší členovia vlády. "My nevyberáme dopredu čo chceme a čo nie. Toto nie je predmetom špekulácií. Predmetom je hľadanie najprv občianskej podpory, potom programovej zhody a z toho vyplynie rozdelenie pôsobnosti," dodal Mečiar.

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 549
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 8 347
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 010
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 337
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 3 449
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 3 172
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 925
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 343
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto.

Jedno krmovisko bude len 50 metrov od chodníka.


32
Šimon Nemec oslavuje víťazný gól v treťom zápase play-off.

Tímy so Slovákmi znížili stav sérií na 1:2.


a 1 ďalší 1
Pápež František.

Štátny smútok bude čoskoro treba vyhlásiť aj v súvislosti s našou prírodou.


4
Dobré ráno Sobota so Zuzanou Kovačič Hanzelovou a Jakubom Filom.

Fico pripúšťa zmeny v transakčnej dani.


a 2 ďalší 1

Sportnet

Slovenský brankár Adam Húska, Dávid Mudrák (Slovensko) a Daniel Kurovský (Česko) počas prípravného zápasu Česká republika - Slovensko.

Šéf zväzu sa vyjadril aj k absencii viacerých starších hráčov.


TASR
Július Hudáček v bránke Kolín Haie.

Hokejisti Eisbärenu získali svoj jedenásty titul.


Radosť hráčov Nice.

Nice bojuje o druhú priečku v súťaži, na Marseille stráca už len jeden bod.


Slovenský futbalista Leo Sauer vo farbách holandského NAC Breda.

Toľko gólov nedal žiadny Slovák pod dvadsať.


SkryťZatvoriť reklamu