SME
Sobota, 28. november, 2020 | Meniny má HenrietaKrížovkyKrížovky
PREDSEDNÍČKA SLOBODNÉHO FÓRA SA NA DOKUMENTY PODPISUJE BEZ SRDIEČKA. ČÍM RUČÍ ZA PÄŤMILIÓNOVÝ ÚVER STRANY NA KAMPAŇ, STÁLE NECHCE POVEDAŤ

Martináková: Najväčším darcom je asi Opaterný

Pred voľbami pripravuje denník SME sériu rozhovorov s lídrami parlamentných strán. Ako prvá na otázky SME odpovedala ...

FOTO SME - PAVOL MAJER

Pred voľbami pripravuje denník SME sériu rozhovorov s lídrami parlamentných strán. Ako prvá na otázky SME odpovedala predsedníčka Slobodného fóra ZUZANA MARTINÁKOVÁ. Pri rozhovore boli prítomní aj šéf volebného tímu Vladislav Chlipala a šéf tlačovej sekcie Róbert Kotian.

Martináková tvrdí, že strana je financovaná transparentne, čím ručí za 5-miliónový úver, však ani teraz nepovedala. Vraj je čas, aby aj iné strany povedali, ako budú mať financovanú kampaň. Za nezmysel označila informácie, že by si bilbord s názvom - Zuzka, Janko, odkiaľ máte peniaze? - objednala priamo jej strana. Hovorí, že na to treba mať žalúdok, aký ona nemá.

Pred štyrmi rokmi ste boli v tíme Mikuláša Dzurindu. Pomysleli by ste si vtedy, že v ďalších voľbách budete v inej strane?

Keď som vstupovala do SDKÚ, samozrejme, veľmi som tomu verila. SDKÚ sa v mojich očiach mohla a mala stať stredovou občianskou stranou, a tak sme aj koncipovali jej program. Mal sociálnu dimenziu, hovoril o tom, že treba stabilizovať strednú vrstvu. Dnes je rozšírený názor, že SDKÚ je stranou pre úzke elitné ekonomické skupiny a široký občiansky rozmer jej chýba. Je mi za tým ľúto.


Aké sú dnes vaše vzťahy s Mikulášom Dzurindom?

Žiadne. Neprichádzam s ním do kontaktu. Vidíme sa v parlamente alebo pri oficiálnych príležitostiach, ale nikdy nie je priestor na výmenu názorov. Vždy ho slušne pozdravím.


A premiér odpovie?

Áno, v poslednom období áno.


SDKÚ mala problém s fiktívnymi darcami. Keď ste boli v SDKÚ, nedarovali ste jej žiadne peniaze?

Nie. Mňa s tým ani nikto neoslovil.


Ani vás, tak ako ostatných členov nezaujímalo, ako sa strana financuje?

Riadenie v strane malo nejakú hierarchiu. Za financovanie zodpovedal rozpočtový výbor. Nebola som ani oslovená, aby som prispela na chod strany a na predsedníctve sme tieto otázky okrem oficiálnej výročnej správy nepreberali.


Môžete povedať, kto je najväčším darcom SF?

Je ním asi Braňo Opaterný, ale aj viac našich členov, ako Evka Hlaváčová napríklad. Viem o niektorých ľuďoch, hlavne o tých v politickej špičke.


Na internete nemáte zverejnenú výročnú finančnú správu za rok 2004. Zákon vám to síce ako mimoparlamentnej strane neprikazuje, ale nebolo by to korektné voči voličom?

Myslím, že to môžeme dať na internet.


Výročné správy za rok 2005 majú strany zverejniť do 30. júna, teda až po voľbách. Niektoré strany aspoň darcov zverejnili už teraz. Vy to neurobíte?

Myslím, že treba dodržiavať zákonné postupy. Ak sú zlé, ochotne sa budeme podieľať na tom, aby sa zmenili, stransparentnili. Keď už sú takto stanovené lehoty, treba ich dodržiavať. Pýtala som sa aj účtovníkov, dávať všetko priebežne sa nedá.


Darcovia sa dajú zverejňovať aj priebežne. Robí to aj SDKÚ.

Myslím si, že darcov treba zverejniť naraz, som o tom presvedčená.


Urobíte tak ešte pred voľbami?

Prečo to máme urobiť pred voľbami? Každý sa orientuje na povinný termín, ktorý treba dodržať. Veď aj darcovia majú nejaké práva, nemajú problém, aby boli zverejnení.


Máte heslo "slušný život". Darcovia za rok 2004 a za rok 2005 sa už nebudú meniť, čiže ich už netreba ani kontrolovať, stačí ich zverejniť.

Určite to zverejníme.


Pred voľbami?

Nevylučujeme to.


Nový Čas pred niekoľkými dňami napísal, že ako o vašich sponzoroch sa hovorí o podnikateľoch z Izraelskej obchodnej komory. Predsedom komory je Miloš Žiak, ktorý bol zase podľa premiéra členom skupinky, ktorá škodí štátu (tajnej službe a SDKÚ). Financuje vás "skupinka"?

Nie, určite nás nefinancuje, ani to meno nie je nikde v pozadí. Otázky financovania budeme zodpovedávať v súlade so zákonom. Otvorili sme túto tému, povedali sme najviac zo všetkých strán, možno by sa mohli aj iné strany začať vyjadrovať k financovaniu svojej volebnej kampane.


Prečo nechcete povedať, čím ručíte za 5-miliónový úver, ktorý ste si zobrali na kampaň?

Vyjadrili sme sa na túto tému najkonkrétnejšie zo všetkých politických strán a v tejto chvíli ju považujeme za uzavretú. Teraz je čas, aby iné strany povedali, ako budú mať financovanú kampaň.


Opýtame sa aj iných strán, ale trochu pripomínate odpoveďami SDKÚ - všetko je v súlade so zákonom, považujeme to za uzavreté. Voliči by možno čakali, že budete otvorenejší.

Boli sme maximálne otvorení so všetkými rizikami, ktoré z toho vyplývali. Keby takú otvorenosť mali aj iné strany. Nech Aliancia fair-play zvolá o tom okrúhly stôl, my sa zúčastníme. Novinári sú predĺženou rukou verejnosti, nech sa vytvorí priestor v médiách, prídeme a zodpovieme všetky detaily tak, aby ich zodpovedali aj iné strany.


Povedali ste, že nepôjdete do koalície s Mečiarom, ale v HZDS sú dodnes aj iní ľudia podozriví z trestných činov. Prečo ani vy, ani ostatné strany nehovoríte nie s HZDS?

To, čo charakterizovalo obdobie vlády Vladimíra Mečiara, bol mečiarizmus. Preto sa aj v jeho osobe stelesňuje štýl politiky, ktorý odmietame. Nevieme ovplyvniť to, či je HZDS bez neho schopné zmeniť tento štýl a vyrovnať sa aj s ľuďmi, ktorí sú podozriví a stoja za ním. Všetci však očakávajú, že sa HZDS stane politickou silou, s ktorou by sa dalo komunikovať. Musia sa však vyrovnať s mečiarizmom. Kým tam bude Mečiar, je zbytočné túto diskusiu otvárať.


Váš manžel robí pre prezidenta, ktorý má blízko k HZD. V tejto strane je aj Lexov šéf rozviedky Rudolf Žiak. Toto nie je pre vás problém?

S HZD nejdeme do volieb. Funkcia môjho manžela je vysoko odborná a nepolitická. Je to normálna štátna služba.


Koho považujete vo voľbách za svojho konkurenta?

O naše hlasy by malo záujem viac politických strán. Chceme zapĺňať priestor, ktorý vyprázdnila vládna koalícia. Stredový občiansky priestor, zameraný na podporu strednej vrstvy. Tí voliči, ktorí predtým vkladali nádej do SDKÚ, počúvajú, čo hovoríme. Vieme, že oslovujeme sklamaných voličov. SDKÚ sa profiluje ako strana pre bohatých a v pravom slova zmysle ich nepovažujeme za konkurenta. Keďže sme v tom priestore začínali, považujeme SDKÚ za stranu, ktorá sa odklonila od tohto programu a my ho chceme realizovať.


Kto je teda ten konkurent?

Všetky strany, ktoré chcú tento priestor zaberať. "Skôr som presvedčená, že sú to kroky na znechucovanie voličov.


Povedali ste, že za tým stojí SDKÚ, dôkazy ste nepredložili. Niekto už však po Bratislave šíri, či ste si to vy neobjednali, aby sa o vás písalo. Počuli ste to?

Poviem to tak, aby to pochopil každý. Ukážte mi normálnu ženu, ktorá má rodinu, známych, priateľov a sama na seba postaví po Slovensku hanlivé bilbordy. Ručím vám za to, že žalúdok na to by nemala ani jedna. Taký človek nemá city, nemá rodinu, nemá nič. Nepatrím k takýmto typom.


Na čo dáte v kampani najväčší dôraz?

Neinvestujeme priveľa do bilbordov. Vydali sme noviny, v ktorých prezentujeme náš program, a veľa investujeme do výjazdov medzi občanov a programových konferencií. Urobili sme šesť konferencií v krajských mestách, kde pozývame ľudí, ktorých chceme naším programom osloviť. To je zatiaľ základ. No a samozrejme budeme mať aj mítingy, ale nebudeme na ne pozývať ľudí, budeme chodiť medzi nich. Naše skúsenosti hovoria, že ľudia síce prídu, keď im dáte zábavný program a možno aj občerstvenie, ale takéto oslovenie voliča je nepodstatné.


Expert na reklamu Marián Timoracký o vašom zatiaľ jedinom bilborde povedal: "Dobrá fotografia. Zuzana Martináková na nej vyzerá naozaj sexi. Krásne oči, úsmev, náušnice i podpis hodný superstar. To všetko pravdepodobne zaberá na potenciálnych voličov. Len s posolstvami to bude asi horšie. "Vypožičať" si desať rokov starý slogan jednej z najväčších bánk na Slovensku či vstúpiť do kampane s de facto rovnakým sloganom ako iná politická strana kandidujúca v týchto voľbách nesvedčí príliš o invencii tvorcov jej kampane." Čo vy na to?

Nekomentujem to. Bilbordy majú vyvolávať polemiku. Snažíme sa hľadať cestu, aby nás to vystihovalo, nebudem polemizovať s názorom odborníkov.


Naozaj sa takto srdiečkovito ako na bilborde podpisujete aj na úradné dokumenty? Aj ako podpredsedníčka parlamentu?

Nie, na úradné dokumenty sa podpisujem normálne. Snažím sa tak podpisovať na karty a ľudia si to vyslovene pýtajú.


Rozhodli ste sa aj blogovať, ale dlho ste nič nenapísali. Odradila vás diskusia?

Nie, páčilo sa mi to, blogovanie ma chytilo. Je to otázka času. Po voľbách budem určite blogovať bez ohľadu na to, kde budem.


Kto určuje tému blogu, volebný štáb?

Rozprávame sa o nejakých veciach a z toho vznikne, že toto je super téma a mohlo by to zaujímať aj ďalších.


Strany hovoria, s kým nechcú ísť do vlády. Menej hovoria, s kým áno, ak nerátame, že KDH, SDKÚ a SMK tvrdia, že sú si programovo blízke. S kým SF áno?

Z toho, čo hovoríme, že s kým nepôjdeme do vlády, jasne vyplýva, s kým si sadneme za rokovací stôl po voľbách. Aká konštelácia z tých percent vznikne, dnes nevie nikto. SDKÚ sa stáva stranou, ktorá bude mať problém s izoláciou. Jeho predstavitelia hovoria, že by bolo dobré pokračovať s programovo blízkymi stranami, ale KDH a SMK sú zdržanlivé.


Zdržanlivé sú k Dzurindovi, nie k SDKÚ.

S najväčšou pravdepodobnosťou by nesúhlasili s pokračovaním vlády na čele s Mikulášom Dzurindom.


Myslíte, že strany sa budú pri povolebných vyjednávaniach správať koordinovane?

Nie. Každá strana si podľa preferencií určí vlastnú taktiku.


Je preto pravdepodobnejšie, že sa

časť vládnej koalície dohodne s Robertom Ficom?

Myslím si, že vážne prichádzajú do úvahy aj takéto alternatívy. Ak Fico dostane poverenie na zostavenie vlády, budú s ním rokovať všetky strany. To, čo sa nakoniec dohodne, je iná vec. Tiež máme k Smeru dosť vyhranený postoj, ale tam už pôjde hlavne o program.


Nepôjde skôr o konkrétne kreslá vo vláde, cez ktoré sa pôjde po prioritách?

Nám pôjde o program. Budeme trvať na tom, že posty budú až na druhom mieste.


Dá sa povedať, že vám je bližší Fico ako Dzurinda?

Rozdelenie spoločnosti na Dzurinda - Fico odmietame. Vôbec nejde o osoby. Vzťah je neutrálny. Nepôjdeme do vlády, na čele ktorej bude Dzurinda. To, že je vierolomný človek, nehovoríme my, ale povedal to predseda KDH Pavol Hrušovský.


V spore medzi KDH a SDKÚ o vatikánsku zmluvu ste sa nepostavili na jednu alebo na druhú stranu. Kto mal pravdu?

Tento spor bol vyvolaný umelo. Premiér Dzurinda si želal odchod KDH z vlády. Jasne sme sa v médiách vyjadrili, že nepodporíme podobu zmluvy o výhrade vo svedomí tak, ako ju nastavilo KDH.


Navrhovali ste referendum o zmluve. Aj o registrovanom partnerstve by ste chceli referendum?

Ak parlament nevie prijať nejaké riešenie, skúsme o týchto otázkach hovoriť v referende. Ľudí to zaujíma a možno by aj prišli.


Vy osobne ste za registrované partnerstvo?

Mne sa páči ten posledný termín občianskych iniciatív - životné partnerstvo.


Často sa vyjadrujete k zdravotníctvu. Čakáte, že na tom získate voličov?

Nešli sme do kritiky reformy zdravotníctva s vedomím získavať voličov. Hovoríme o tejto téme dva a pol roka, odkedy prišli Zajacove zákony do parlamentu. Čas nám dal za pravdu, že nie sú dobré.


V otázke platov ste sa výrazne zastali lekárov. Neodradí to prívržencov SF?

V požiadavkách lekárov sú údaje, ktoré sú správne. Viem, že niekde zarábajú viac, niekde menej, ale ozvali sa tí, ktorých platy sú kritické. Na prvé miesto by som dala zdravotné sestry. Ak je niekto výraznou obeťou reformy, sú to ony.


Voliči sa stretávajú s korupciou v zdravotníctve, a keď teraz počúvajú o platoch lekárov, môže ich to aj nahnevať.

Pred dva a pol rokom prišli Zajacove zákony do parlamentu s tým, že zo zdravotníctva zmizne korupcia. Dnes je predvolebné obdobie a ľudia sa sťažujú, že je korupcia v zdravotníctve. Ak vytvoríte podmienky, že špičkový lekár si nemôže zarobiť slušné peniaze, vytvárate podhubie pre korupciu.


Na sneme SF ste sa stali predsedníčkou o jeden hlas. Čo by bolo dnes s touto stranou, keby vyhral Ivan Šimko?

Voľby sú o tom, že každý dostáva šancu a tú buď zúročí, alebo nie. Toto bola šanca pre mňa a ja sa ju snažím zúročiť.


Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Bývanie v meste predlžuje život
 2. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 3. Pomôžte ľuďom v núdzi v najväčšej potravinovej zbierke v Tescu
 4. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 5. Aká je chémia vôní
 6. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 7. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 8. Koronakríza: Ako vyzerá jeden deň operátorky infolinky?
 9. Tento rok by mal 70: Legenda Karola Duchoňa ožije u vás doma
 10. OFFICE ROKA 2020 poukáže na transformáciu pracovného prostredia
 1. Pomôžte ľuďom v núdzi v najväčšej potravinovej zbierke v Tescu
 2. Aké sú dopady pandémie na financie ľudí?
 3. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 4. Účastníci charitatívneho behu No Finish Line nabehali 26 007 km
 5. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 6. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 7. Počúvaním hluku chránime váš sluch
 8. Aká je chémia vôní
 9. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 10. Tipy na cenovo výhodné vianočné darčeky, ktoré aj potešia
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 29 534
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 17 795
 3. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 14 140
 4. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 10 870
 5. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 8 555
 6. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 357
 7. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 7 998
 8. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 7 704
 9. Predplatená telefónna karta s kreditom 10 € v denníku SME 7 583
 10. Nástrahy online vyučovania, o ktorých sa nehovorí 7 490
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Potrebovali ísť k blízkym a nepustili ich. Neboli privilegovaní ako Kollár

Nemocnice väčšinou púšťajú príbuzných k zomierajúcim.

Šéfa parlamentu Borisa Kollára v nemocnici najviac navštevovala bývalá manželka Linda Rezešová. Na fotografii sú na plese v Opere v roku 2008.

Návštevy Kollára v nemocnici volajú po demisii

V druhom slede kandidátov na politický koniec sa tlačia glosátori.

Peter Schutz
Mária Kolíková
AUTORSKÁ STRANA PETRA SCHUTZA

Návštevníci u sv. Michala a spev Moniky (týždeň podľa Schutza)

Z radu kajúcnikov je exštátna tajomníčka zrejme vôbec najvýbušnejší materiál.

Ústavnoprávny výbor vypočúva kandidátov na generálneho prokurátora.

Neprehliadnite tiež

Minúta po minúte: Česko opäť hlási menej ako päťtisíc nových prípadov

Celkovo sa na Slovensku koronavírusom nakazilo viac ako 103-tisíc ľudí. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 771 obetí.

Ilustračné foto.

Potrebovali ísť k blízkym a nepustili ich. Neboli privilegovaní ako Kollár

Nemocnice väčšinou púšťajú príbuzných k zomierajúcim.

Šéfa parlamentu Borisa Kollára v nemocnici najviac navštevovala bývalá manželka Linda Rezešová. Na fotografii sú na plese v Opere v roku 2008.

Platí výstraha pred poľadovicou s výnimkou Prešovského kraja

S hmlou treba počítať v Žilinskom a Prešovskom kraji.

Ilustračné foto.
O prácu príde 356 ľudí.