PREDSEDNÍČKA SLOBODNÉHO FÓRA SA NA DOKUMENTY PODPISUJE BEZ SRDIEČKA. ČÍM RUČÍ ZA PÄŤMILIÓNOVÝ ÚVER STRANY NA KAMPAŇ, STÁLE NECHCE POVEDAŤ

Martináková: Najväčším darcom je asi Opaterný

Pred voľbami pripravuje denník SME sériu rozhovorov s lídrami parlamentných strán. Ako prvá na otázky SME odpovedala ...

FOTO SME - PAVOL MAJER

Pred voľbami pripravuje denník SME sériu rozhovorov s lídrami parlamentných strán. Ako prvá na otázky SME odpovedala predsedníčka Slobodného fóra ZUZANA MARTINÁKOVÁ. Pri rozhovore boli prítomní aj šéf volebného tímu Vladislav Chlipala a šéf tlačovej sekcie Róbert Kotian.

Martináková tvrdí, že strana je financovaná transparentne, čím ručí za 5-miliónový úver, však ani teraz nepovedala. Vraj je čas, aby aj iné strany povedali, ako budú mať financovanú kampaň. Za nezmysel označila informácie, že by si bilbord s názvom - Zuzka, Janko, odkiaľ máte peniaze? - objednala priamo jej strana. Hovorí, že na to treba mať žalúdok, aký ona nemá.

Pred štyrmi rokmi ste boli v tíme Mikuláša Dzurindu. Pomysleli by ste si vtedy, že v ďalších voľbách budete v inej strane?

Keď som vstupovala do SDKÚ, samozrejme, veľmi som tomu verila. SDKÚ sa v mojich očiach mohla a mala stať stredovou občianskou stranou, a tak sme aj koncipovali jej program. Mal sociálnu dimenziu, hovoril o tom, že treba stabilizovať strednú vrstvu. Dnes je rozšírený názor, že SDKÚ je stranou pre úzke elitné ekonomické skupiny a široký občiansky rozmer jej chýba. Je mi za tým ľúto.


Aké sú dnes vaše vzťahy s Mikulášom Dzurindom?

Žiadne. Neprichádzam s ním do kontaktu. Vidíme sa v parlamente alebo pri oficiálnych príležitostiach, ale nikdy nie je priestor na výmenu názorov. Vždy ho slušne pozdravím.


A premiér odpovie?

Áno, v poslednom období áno.


SDKÚ mala problém s fiktívnymi darcami. Keď ste boli v SDKÚ, nedarovali ste jej žiadne peniaze?

Nie. Mňa s tým ani nikto neoslovil.


Ani vás, tak ako ostatných členov nezaujímalo, ako sa strana financuje?

Riadenie v strane malo nejakú hierarchiu. Za financovanie zodpovedal rozpočtový výbor. Nebola som ani oslovená, aby som prispela na chod strany a na predsedníctve sme tieto otázky okrem oficiálnej výročnej správy nepreberali.


Môžete povedať, kto je najväčším darcom SF?

Je ním asi Braňo Opaterný, ale aj viac našich členov, ako Evka Hlaváčová napríklad. Viem o niektorých ľuďoch, hlavne o tých v politickej špičke.


Na internete nemáte zverejnenú výročnú finančnú správu za rok 2004. Zákon vám to síce ako mimoparlamentnej strane neprikazuje, ale nebolo by to korektné voči voličom?

Myslím, že to môžeme dať na internet.


Výročné správy za rok 2005 majú strany zverejniť do 30. júna, teda až po voľbách. Niektoré strany aspoň darcov zverejnili už teraz. Vy to neurobíte?

Myslím, že treba dodržiavať zákonné postupy. Ak sú zlé, ochotne sa budeme podieľať na tom, aby sa zmenili, stransparentnili. Keď už sú takto stanovené lehoty, treba ich dodržiavať. Pýtala som sa aj účtovníkov, dávať všetko priebežne sa nedá.


Darcovia sa dajú zverejňovať aj priebežne. Robí to aj SDKÚ.

Myslím si, že darcov treba zverejniť naraz, som o tom presvedčená.


Urobíte tak ešte pred voľbami?

Prečo to máme urobiť pred voľbami? Každý sa orientuje na povinný termín, ktorý treba dodržať. Veď aj darcovia majú nejaké práva, nemajú problém, aby boli zverejnení.


Máte heslo "slušný život". Darcovia za rok 2004 a za rok 2005 sa už nebudú meniť, čiže ich už netreba ani kontrolovať, stačí ich zverejniť.

Určite to zverejníme.


Pred voľbami?

Nevylučujeme to.


Nový Čas pred niekoľkými dňami napísal, že ako o vašich sponzoroch sa hovorí o podnikateľoch z Izraelskej obchodnej komory. Predsedom komory je Miloš Žiak, ktorý bol zase podľa premiéra členom skupinky, ktorá škodí štátu (tajnej službe a SDKÚ). Financuje vás "skupinka"?

Nie, určite nás nefinancuje, ani to meno nie je nikde v pozadí. Otázky financovania budeme zodpovedávať v súlade so zákonom. Otvorili sme túto tému, povedali sme najviac zo všetkých strán, možno by sa mohli aj iné strany začať vyjadrovať k financovaniu svojej volebnej kampane.


Prečo nechcete povedať, čím ručíte za 5-miliónový úver, ktorý ste si zobrali na kampaň?

Vyjadrili sme sa na túto tému najkonkrétnejšie zo všetkých politických strán a v tejto chvíli ju považujeme za uzavretú. Teraz je čas, aby iné strany povedali, ako budú mať financovanú kampaň.


Opýtame sa aj iných strán, ale trochu pripomínate odpoveďami SDKÚ - všetko je v súlade so zákonom, považujeme to za uzavreté. Voliči by možno čakali, že budete otvorenejší.

Boli sme maximálne otvorení so všetkými rizikami, ktoré z toho vyplývali. Keby takú otvorenosť mali aj iné strany. Nech Aliancia fair-play zvolá o tom okrúhly stôl, my sa zúčastníme. Novinári sú predĺženou rukou verejnosti, nech sa vytvorí priestor v médiách, prídeme a zodpovieme všetky detaily tak, aby ich zodpovedali aj iné strany.


Povedali ste, že nepôjdete do koalície s Mečiarom, ale v HZDS sú dodnes aj iní ľudia podozriví z trestných činov. Prečo ani vy, ani ostatné strany nehovoríte nie s HZDS?

To, čo charakterizovalo obdobie vlády Vladimíra Mečiara, bol mečiarizmus. Preto sa aj v jeho osobe stelesňuje štýl politiky, ktorý odmietame. Nevieme ovplyvniť to, či je HZDS bez neho schopné zmeniť tento štýl a vyrovnať sa aj s ľuďmi, ktorí sú podozriví a stoja za ním. Všetci však očakávajú, že sa HZDS stane politickou silou, s ktorou by sa dalo komunikovať. Musia sa však vyrovnať s mečiarizmom. Kým tam bude Mečiar, je zbytočné túto diskusiu otvárať.


Váš manžel robí pre prezidenta, ktorý má blízko k HZD. V tejto strane je aj Lexov šéf rozviedky Rudolf Žiak. Toto nie je pre vás problém?

S HZD nejdeme do volieb. Funkcia môjho manžela je vysoko odborná a nepolitická. Je to normálna štátna služba.


Koho považujete vo voľbách za svojho konkurenta?

O naše hlasy by malo záujem viac politických strán. Chceme zapĺňať priestor, ktorý vyprázdnila vládna koalícia. Stredový občiansky priestor, zameraný na podporu strednej vrstvy. Tí voliči, ktorí predtým vkladali nádej do SDKÚ, počúvajú, čo hovoríme. Vieme, že oslovujeme sklamaných voličov. SDKÚ sa profiluje ako strana pre bohatých a v pravom slova zmysle ich nepovažujeme za konkurenta. Keďže sme v tom priestore začínali, považujeme SDKÚ za stranu, ktorá sa odklonila od tohto programu a my ho chceme realizovať.


Kto je teda ten konkurent?

Všetky strany, ktoré chcú tento priestor zaberať. "Skôr som presvedčená, že sú to kroky na znechucovanie voličov.


Povedali ste, že za tým stojí SDKÚ, dôkazy ste nepredložili. Niekto už však po Bratislave šíri, či ste si to vy neobjednali, aby sa o vás písalo. Počuli ste to?

Poviem to tak, aby to pochopil každý. Ukážte mi normálnu ženu, ktorá má rodinu, známych, priateľov a sama na seba postaví po Slovensku hanlivé bilbordy. Ručím vám za to, že žalúdok na to by nemala ani jedna. Taký človek nemá city, nemá rodinu, nemá nič. Nepatrím k takýmto typom.


Na čo dáte v kampani najväčší dôraz?

Neinvestujeme priveľa do bilbordov. Vydali sme noviny, v ktorých prezentujeme náš program, a veľa investujeme do výjazdov medzi občanov a programových konferencií. Urobili sme šesť konferencií v krajských mestách, kde pozývame ľudí, ktorých chceme naším programom osloviť. To je zatiaľ základ. No a samozrejme budeme mať aj mítingy, ale nebudeme na ne pozývať ľudí, budeme chodiť medzi nich. Naše skúsenosti hovoria, že ľudia síce prídu, keď im dáte zábavný program a možno aj občerstvenie, ale takéto oslovenie voliča je nepodstatné.


Expert na reklamu Marián Timoracký o vašom zatiaľ jedinom bilborde povedal: "Dobrá fotografia. Zuzana Martináková na nej vyzerá naozaj sexi. Krásne oči, úsmev, náušnice i podpis hodný superstar. To všetko pravdepodobne zaberá na potenciálnych voličov. Len s posolstvami to bude asi horšie. "Vypožičať" si desať rokov starý slogan jednej z najväčších bánk na Slovensku či vstúpiť do kampane s de facto rovnakým sloganom ako iná politická strana kandidujúca v týchto voľbách nesvedčí príliš o invencii tvorcov jej kampane." Čo vy na to?

Nekomentujem to. Bilbordy majú vyvolávať polemiku. Snažíme sa hľadať cestu, aby nás to vystihovalo, nebudem polemizovať s názorom odborníkov.


Naozaj sa takto srdiečkovito ako na bilborde podpisujete aj na úradné dokumenty? Aj ako podpredsedníčka parlamentu?

Nie, na úradné dokumenty sa podpisujem normálne. Snažím sa tak podpisovať na karty a ľudia si to vyslovene pýtajú.


Rozhodli ste sa aj blogovať, ale dlho ste nič nenapísali. Odradila vás diskusia?

Nie, páčilo sa mi to, blogovanie ma chytilo. Je to otázka času. Po voľbách budem určite blogovať bez ohľadu na to, kde budem.


Kto určuje tému blogu, volebný štáb?

Rozprávame sa o nejakých veciach a z toho vznikne, že toto je super téma a mohlo by to zaujímať aj ďalších.


Strany hovoria, s kým nechcú ísť do vlády. Menej hovoria, s kým áno, ak nerátame, že KDH, SDKÚ a SMK tvrdia, že sú si programovo blízke. S kým SF áno?

Z toho, čo hovoríme, že s kým nepôjdeme do vlády, jasne vyplýva, s kým si sadneme za rokovací stôl po voľbách. Aká konštelácia z tých percent vznikne, dnes nevie nikto. SDKÚ sa stáva stranou, ktorá bude mať problém s izoláciou. Jeho predstavitelia hovoria, že by bolo dobré pokračovať s programovo blízkymi stranami, ale KDH a SMK sú zdržanlivé.


Zdržanlivé sú k Dzurindovi, nie k SDKÚ.

S najväčšou pravdepodobnosťou by nesúhlasili s pokračovaním vlády na čele s Mikulášom Dzurindom.


Myslíte, že strany sa budú pri povolebných vyjednávaniach správať koordinovane?

Nie. Každá strana si podľa preferencií určí vlastnú taktiku.


Je preto pravdepodobnejšie, že sa

časť vládnej koalície dohodne s Robertom Ficom?

Myslím si, že vážne prichádzajú do úvahy aj takéto alternatívy. Ak Fico dostane poverenie na zostavenie vlády, budú s ním rokovať všetky strany. To, čo sa nakoniec dohodne, je iná vec. Tiež máme k Smeru dosť vyhranený postoj, ale tam už pôjde hlavne o program.


Nepôjde skôr o konkrétne kreslá vo vláde, cez ktoré sa pôjde po prioritách?

Nám pôjde o program. Budeme trvať na tom, že posty budú až na druhom mieste.


Dá sa povedať, že vám je bližší Fico ako Dzurinda?

Rozdelenie spoločnosti na Dzurinda - Fico odmietame. Vôbec nejde o osoby. Vzťah je neutrálny. Nepôjdeme do vlády, na čele ktorej bude Dzurinda. To, že je vierolomný človek, nehovoríme my, ale povedal to predseda KDH Pavol Hrušovský.


V spore medzi KDH a SDKÚ o vatikánsku zmluvu ste sa nepostavili na jednu alebo na druhú stranu. Kto mal pravdu?

Tento spor bol vyvolaný umelo. Premiér Dzurinda si želal odchod KDH z vlády. Jasne sme sa v médiách vyjadrili, že nepodporíme podobu zmluvy o výhrade vo svedomí tak, ako ju nastavilo KDH.


Navrhovali ste referendum o zmluve. Aj o registrovanom partnerstve by ste chceli referendum?

Ak parlament nevie prijať nejaké riešenie, skúsme o týchto otázkach hovoriť v referende. Ľudí to zaujíma a možno by aj prišli.


Vy osobne ste za registrované partnerstvo?

Mne sa páči ten posledný termín občianskych iniciatív - životné partnerstvo.


Často sa vyjadrujete k zdravotníctvu. Čakáte, že na tom získate voličov?

Nešli sme do kritiky reformy zdravotníctva s vedomím získavať voličov. Hovoríme o tejto téme dva a pol roka, odkedy prišli Zajacove zákony do parlamentu. Čas nám dal za pravdu, že nie sú dobré.


V otázke platov ste sa výrazne zastali lekárov. Neodradí to prívržencov SF?

V požiadavkách lekárov sú údaje, ktoré sú správne. Viem, že niekde zarábajú viac, niekde menej, ale ozvali sa tí, ktorých platy sú kritické. Na prvé miesto by som dala zdravotné sestry. Ak je niekto výraznou obeťou reformy, sú to ony.


Voliči sa stretávajú s korupciou v zdravotníctve, a keď teraz počúvajú o platoch lekárov, môže ich to aj nahnevať.

Pred dva a pol rokom prišli Zajacove zákony do parlamentu s tým, že zo zdravotníctva zmizne korupcia. Dnes je predvolebné obdobie a ľudia sa sťažujú, že je korupcia v zdravotníctve. Ak vytvoríte podmienky, že špičkový lekár si nemôže zarobiť slušné peniaze, vytvárate podhubie pre korupciu.


Na sneme SF ste sa stali predsedníčkou o jeden hlas. Čo by bolo dnes s touto stranou, keby vyhral Ivan Šimko?

Voľby sú o tom, že každý dostáva šancu a tú buď zúročí, alebo nie. Toto bola šanca pre mňa a ja sa ju snažím zúročiť.


Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 2. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 3. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 4. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 5. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 6. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 7. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 8. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 9. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní
 10. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou
 1. Každý štvrtý 70-tnik na Slovensku má cukrovku, pribúdajú mladší
 2. 5 hviezdičkové apartmány priamo na pobreží - Dubrovník
 3. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 4. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 5. Nová veľvyslankyňa Turecka na návšteve EU v Bratislave
 6. Prijatie delegácie rektorov ekonomických univerzít z Indonézie
 7. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky
 8. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 9. Základné štandardy práce pre realitné kancelárie
 10. Takmer polovicu porúch šikmých striech spôsobujú zlé doplnky
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 13 697
 2. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 9 068
 3. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 9 037
 4. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 6 123
 5. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 5 933
 6. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou 5 156
 7. Desať obľúbených miest v Chorvátsku 4 945
 8. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 4 693
 9. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 4 647
 10. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní 4 616

Hlavné správy zo Sme.sk

ŽENA

Chcete vyzerať atraktívnejšie? Mali by ste sa vyspať

Vedci oficiálne potvrdili, že dostatok spánku súvisí s tým, ako pôsobí náš výzor na ostatných.

DOMOV

Lunter: Nikdy som nepovedal, že mamu vyliečili len zdravé potraviny

Článok na webe firmy kandidáta na župana vysvetľuje jej vznik tým, že vďaka zdravej strave sa jeho mama dostala z rakoviny.

ŠPORT

Kohút si priznal chybu, Cígerovi sa ospravedlnil. Ten to neprijal

Tréner reprezentácie a šéf zväzu spolu diskutovali.

Neprehliadnite tiež

Prevádzkovateľ bitcoinmatu Jančuška: Bitcoin nie je len pre zločincov

Vo virtuálnej mene bitcoinoch treba mať len toľko úspor, koľko je človek ochotný stratiť, tvrdí prevádzkovateľ bitcoinového automatu MARIÁN JANČUŠKA.

Právnik z Via Iuris: Sudcovia vyslali prekvapivý signál

Vo voľbách do Súdnej rady neuspeli kandidáti reformného združenia. Treba sa zamyslieť, tvrdí právnik.

Lajčák: Migrácia je vecou mnohých ďalších rokov, musíme si zvyknúť

Šéf rezortu zahraničia je presvedčený o nenahraditeľnosti OSN pri udržiavaní mieru vo svete.

Lunter: Nikdy som nepovedal, že mamu vyliečili len zdravé potraviny

Článok na webe firmy kandidáta na župana vysvetľuje jej vznik tým, že vďaka zdravej strave sa jeho mama dostala z rakoviny.