Bratislava 9. mája (TASR) - Slovensko získalo v rámci Európskej únie dobré meno a imidž čitateľnej a spoľahlivej krajiny, ktorá sa snaží nájsť adekvátnu rovnováhu medzi národným záujmom a celoeurópskou dohodou. Na dnešnej bratislavskej konferencii o pôsobení Slovenska v únii to uviedol slovenský veľvyslanec pri EÚ v Bruseli Maroš Šefčovič. "Myslím, že sme to potvrdili vo viacerých ťažkých diskusiách, či už sa týkali finančnej perspektívy únie alebo rôznych zložitých zahraničnopolitických tém," povedal.
Slovensko podľa Šefčoviča dobre zvládlo náročný proces integrácie do únie a nenaplnili sa obavy zo schopnosti prijímať európsku legislatívu. Ekonomické prínosy členstva považuje za zjavné, vrátane finančnej pozície, v rámci ktorej podľa predpokladov získa krajina do konca tohto roku z únie ako čistý príjemca celkovo už vyše 30 miliárd korún.
Veľvyslanec tiež konštatoval, že Slovensko si v EÚ mimoriadne zvýšilo prestíž a politický vplyv aj v oblasti zahraničnej politiky. "Sme jedinou členskou krajinou únie, ktorá má dvoch špeciálnych vyslancov," povedal s tým, že diplomat Ján Kubiš má na starosti vzťahy so Strednou Áziou a Miroslav Lajčák problematiku čiernohorského referenda.
Taktiež podľa poslankyne Európskeho parlamentu za Smer-SD Moniky Beňovej je Slovensko v EÚ vnímané pozitívne, a to najmä v dôsledku naštartovania reformných opatrení, ktoré v budúcnosti čakajú aj iné krajiny. "To, aká bola ich efektivita smerom do vnútra, to je na hodnotenie domácich politikov, ale rozhodne je Slovensko vnímané ako krajina, ktorá tieto reformy začala," uviedla.
Súčasnú situáciu v únii po veľkom rozšírení spojenú s odmietnutím euroústavy v referendách vo Francúzsku a Holandsku pripodobnila Beňová k začiatku manželstva, keď partneri začínajú žiť v spoločnej domácnosti a narážajú na problémy, či ťažkosti. Ako umelé prekážky pritom vidí napríklad pretrvávajúce obmedzenia pre voľný pohyb pracovníkov z nových členských štátov na pracovné trhy niektorých starých členov.