Bratislava 9. mája (TASR) - Európskej únii podľa vicepremiéra Pála Csákyho v súčasnosti chýba konkrétna vízia do budúcna. "Po veľkom rozširovaní vidím určité vákuum, že neexistuje v únii centrum, ktoré by presne definovalo ako ďalej, neexistuje centrum, ktoré by malo dostatočnú, aj reálnu politickú silu to realizovať a neexistuje centrum, ktoré by tieto predsavzatia napĺňalo konkrétnymi krokmi," uviedol Csáky na konferencii o pôsobení Slovenska v EÚ.
EÚ, ak chce obstáť v konkurencii s krajinami, ako sú USA, Čína alebo Japonsko, podľa vicepremiéra musí reagovať na aktuálne globalizačné výzvy a zabezpečiť väčšiu efektívnosť ekonomiky a európskej spolupráce. "Lisabonská stratégia a modernizácia európskej ekonomiky je absolútne prioritná, len na to nedáme peniaze a to riadenie je veľmi rozdrobené medzi členskými krajinami," povedal.
Za najväčší problém považuje, že pôvodná európska pätnástka si "trošku zvykla na dobrý a pohodlný život", ktorý v podmienkach 21. storočia nemôže byť realizovaný. Csáky vyjadril tiež presvedčenie, že rozpočet EÚ po roku 2013 sa už nebude dať zostaviť na doterajších princípoch, pričom spomenul obrovské výdavky na dotovanie poľnohospodárstva. "Európa si to bude musieť znova premyslieť a bude musieť dať viac spoločných prostriedkov do vedy, výskumu, vývoja a modernizácie ekonomiky," uviedol.
Centralizáciu a posilnenie spolupráce potrebuje EÚ podľa Csákyho aj v zahraničnej politike. "V oblasti každodenného života ľudí som za maximálnu decentralizáciu," dodal.
Eurokomisár Ján Figeľ konštatoval, že rozšírená únia napriek rozmanitosti potvrdila viacerými nedávnymi rozhodnutiami, že je schopná progresu. "Je treba, aby naďalej potvrdzovala svoju funkčnosť a schopnosť," povedal, pričom spomenul prijatie rozhodnutia o finančnej perspektíve na sedem rokov, dohodu o slobodnom pohybe služieb, či o vytvorení spoločnej energetickej politiky. Problém vidí skôr v niektorých členských krajinách, ktoré dlhodobo odkladajú reformy a ktoré nachádzajú "iluzórne odpovede obviňovaním iných z toho, čo sa nerieši v jednotlivých štátoch".
Za najväčšiu výzvu pre Slovensko považuje Figeľ budovanie európskej perspektívy vo vnútri krajiny, "aby európska politika nebola zahraničná, bruselská, vzdialená, cudzia, ale naša, ktorú poznáme a ovplyvňujeme".