1321 -- na Trenčianskom hrade zomrel uhorský magnát, politik, palatín Matúš Čák Trenčiansky - pán Váhu a Tatier, najmocnejší muž svojich čias, nekorunovaný kráľ Horného Uhorska. Vlastnil 30 hradov a majetky v 12 stoliciach. Narodil sa asi v r. 1260.
1584 -- v Moskve zomrel cár Ivan IV. Hrozný. Vyznačoval sa nadnárodnými mocenskými ambíciami , vnútropolitickými zmenami, ale i bezhraničnou krutosťou, nedôverčivosťou a zlobou (v r. 1581 zabil svojho syna). Narodil sa 25. augusta 1530.
1713 -- v Liptovskom Mikuláši popravili legendárneho slovenského zbojníka Juraja Jánošíka, pôvodne vojaka v Rákocziho i cisárskej armáde. Od r. 1711 viedol vlastnú zbojnícku družinu, v r. 1713 zajatý, odsúdený a popravený. Stal sa symbolom protestu proti útlaku. Jánošíkovská tradícia sa rozšírila i na Moravu, do Sliezska, Poľska a na Ukrajinu. Narodil sa 25. januára 1688.
1842 -- v Paríži sa narodil francúzsky prekliaty básnik, esejista, predstaviteľ symbolistickej lyriky Stéphane Mallarmé. Básnické skladby: Herodias, Faunovo odpoludnie (zhudobnené Debussym), Vrh kociek nikdy nezruší náhodu. Teoretické diela: Hudba v literatúre, Blúznenie. Zomrel 9. septembra 1898 vo Valvins.
1844 -- narodil sa ruský skladateľ a hudobný pedagóg Nikolaj Andrejevič Rimskij- Korsakov, spoluzakladateľ ruskej romantickej národnej hudby. Popredný člen skupiny Mocná hŕstka. V kompozičnej tvorbe ovplyvnený ruskou ľudovou hudbou. Opery: Sadko, Zlatý kohútik, orchestrálne dielo: Šeherezáda. Zomrel 21. júna 1908.
1869 -- narodil sa britský konzervatívny politik a štátnik sir Arthur Neville Chamberlain. V r. 1937-40 premiér a predseda konzervatívnej strany, signatár Mníchovskej dohody. Presadzoval politiku appeasementu, ústupkov. Po nemeckom útoku proti Dánsku a Nórsku musel v máji 1940 odstúpiť. Ministerským predsedom sa stal W. Churchill. Zomrel 9. novembra 1940.
1901 -- v Kyšperku sa narodil prozaik českého pôvodu pôsobiaci na Slovensku Peter Jilemnický, predstaviteľ sociálnej prózy a metódy socialistického realizmu. Od r. 1922 člen komunistickej strany, v r. 1923-26 učiteľ na Kysuciach, v r. 1926 odišiel do ZSSR s Interhelpom. V Moskve študoval žurnalistiku, v r. 1928-29 redaktor Pravdy, neskôr učiteľ, počas protektorátu žil v Čechách. V r. 1943-45 bol väznený za protifašistickú činnosť. Od r. 1948 kultúrny atašé v Moskve. Autor poviedok experimentálneho charakteru: Červená sedma, neskôr sa zameral na sociálnokritické romány: Víťazný pád, Pole neorané, Zuniaci krok, Kus cukru. V románe: Kronika zobrazil ľudské osudy v období Slovenského národného povstania. Zbierka noviel: Kompas v nás, výber reportáží: Dva roky v krajine sovietov. Zomrel 19. mája 1949 v Moskve.
1924 -- v Turčianskej Štiavničke sa narodila Ľuba Pavlovičová-Baková, folkloristka, dramaturgička, scenáristka. Bola zakladajúcou členkou a vedúcou speváckej skupiny Lúčnice. Zbierala ľudové piesne. Zomrela 27. augusta 1998 v Bratislave.
1925 -- v Londýne vznikla Medzinárodná rozhlasová únia (so sídlom v Ženeve). Medzi zakladajúcich členov patrilo aj Československo. V r. 1950 sa únia pretransformovala na Európsky rozhlasový zväz.
1932 -- narodil sa americký spisovateľ John Updike. Básnik: Z dreva tesaný vták, Telefónne stĺpy, predovšetkým však prozaik, autor románov o banálnom živote americkej strednej vrstvy, hlavne manželských a milostných vzťahoch: Trh v chudobinci, Králik, bež, O farme, Dvojice, Vezmi si ma, Prevrat a i. Mytologické paralely odráža román: Kentaur, venovaný autorovmu otcovi. Majster krátkej prózy: Tie isté dvere, Holubie pierka, Hudobná škola.
1936 -- v Johannesburgu sa narodil juhoafrický politik, prezident JAR Frederik Willem de Klerk, ktorý otvoril cestu k demokratizácii krajiny a odstráneniu apartheidu. Spolu s Nelsonom Mandelom nositeľ Nobelovej ceny za mier (1993).
1939 -- v Bratislave podpísali ochrannú zmluvu medzi Slovenskou republikou a Nemeckom, ktorá podrobila Slovensko nacistickej nemeckej moci a kontrole.
1945 -- nacisti vypálili obec Kalište.
1949 -- ukončili sa rokovania o vzniku Severoatlantického paktu (Notrh Atlantic Treaty Organisation, NATO), vojensko-politickej organizácie západných krajín. Zmluvu 4. apríla 1949 podpísali vo Washingtone USA, Kanada, Veľká Británia, a krajiny Beneluxu. Neskôr pristúpili Dánsko a Taliansko, Grécko, Turecko a Španielsko.
1956 -- v Muriaé v Brazílii zomrel slovenský prozaik a lekár židovského pôvodu Gejza Vámoš. Od r. 1929 do svojho odchodu zo Slovenska 1939 bol kúpeľným lekárom v Piešťanoch. Počas vojny žil v Číne a na Taiwane, koncom 40. rokov sa presťahoval do Brazílie. Romány: Odlomená haluz, Hrušovianski hriešnici (vyšiel časopisecky). Narodil sa 22. decembra 1901 v Dévabányi v Maďarsku.
1962 -- v Bratislave zomrel neosymbolistický básnik a prozaik Ľudo Ondrejov, vl. m. Ľudovít Mistrík, predstaviteľ naturizmu. Pôsobil ako notár, v r. 1928-33 bol úradníkom v Matici slovenskej, od r. 1933 v slobodnom povolaní. V r. 1938 sa presťahoval do Bratislavy, participoval na arizácii, zúčastnil sa však i SNP.
Autor poézie: Bez návratu, Mámenie, Pijanské piesne. V baladických románoch, ktoré patria k vrcholom slovenskej lyrizovanej prózy, uplatnil znalosť života ľudí v horskom prostredí: Zbojnícka mladosť, Jerguš Lapin, Na zemi sú tvoje hviezdy, ktoré neskôr vydal v podobe trilógie: Slnko vystúpilo nad hory. Autor poviedok: Šibeničné pole, poviedok a románov pre deti: Rozprávky z hôr, Tátoš a človek, O zlatej jaskyni a cestopisných próz pre mládež: Africký zápisník, Horami Sumatry, Príhody v divočine. Narodil sa 19. októbra 1901 v Slanje v Chorvátsku.
1962 -- vo francúzskom Eviane podpísali dohody medzi francúzskou vládou a alžírskym Frontom národného oslobodenia O ukončení francúzskej koloniálnej vojny v Alžírsku (1954-62). Zásluhy na jej ukončení mal francúzsky prezident Charles de Gaulle. Evianske dohody zahŕňali dohodu o prímerí, deklaráciu o sebaurčení Alžírska, dohody o vzájomnej spolupráci. Potvrdili diplomatické schopnosti generála de Gaulla, ktorý ich presadil aj napriek zúrivému odporu francúzskej extrémne nacionalistickej pravice. Platnosť zmluvy potvrdili referendá vo Francúzsku a Alžírsku. Alžírsko získalo nezávislosť 1. júla 1962.
1965 -- sovietsky kozmonaut Alexej Archipovič Leonov ako prvý človek vyšiel do kozmického priestoru z lode Vostok II. Strávil tu desať minúť.
1980 -- v meste Muralto v USA zomrel nemecko-americký psychológ a spisovateľ, predstaviteľ neofreudizmu, zakladateľ sociálnej psychológie Erich Fromm. Diela: Ľudské srdce, Umenie milovať, Únik pred slobodou, Anatómia ľudského osudu. Od r. 1933 žil v USA. Narodil sa 23. marca 1900 vo Frankfurte nad Mohanom.
1986 -- v Bolzano zomrel český prozaik, dramatik a scenárista Ludvík Aškenazy. Od 60. rokov spolupracoval s mníchovským rozhlasom, po auguste 1968 emigroval do Mníchova, neskôr sa presťahoval do severného Talianska. V exile publikoval v nemčine. Autor reportážnych čŕt: Indiánské léto, Vajíčko, poviedok a prozaických miniatúr: Dětské etudy, Ukradený měsíc, Černá bedýnka, Praštěné pohádky, Putování za švestkovou vůní a alegorických poviedok zo života zvierat: Psí život, Cestopis s jezevčíkem. Tvorca divadelnej grotesky: C. k. státní ženich a filmových scenárov: Tam na konečné, Křik. Narodil sa 24. februára 1921 v Českom Těšíne.
1991 -- v Bratislave zomrel skladateľ a hudobný pedagóg Dezider Kardoš, jeden z najvýznamnejších predstaviteľov moderného slovenského symfonizmu. Profesor kompozície na VŠMU v Bratislave, rozhlasový pracovník. V r. 1952-54 riaditeľ Slovenskej filharmónie. Tvoril symfonické (4 symfónie, predohra Res philharmonica) i komorné diela (Musica rustica slovaca, Partita pre 12 sláčikových nástrojov), upravoval folklórnu hudbu a i. Nositeľ mnohých štátnych vyznamenaní. Narodil sa 23. decembra 1914 v Nadliciach.