SME

Historický kalendár - 18. marca

18. marca



1321 -- na Trenčianskom hrade zomrel uhorský magnát, politik, palatín Matúš Čák Trenčiansky - pán Váhu a Tatier, najmocnejší muž svojich čias, nekorunovaný kráľ Horného Uhorska. Vlastnil 30 hradov a majetky v 12 stoliciach. Narodil sa asi v r. 1260.



1584 -- v Moskve zomrel cár Ivan IV. Hrozný. Vyznačoval sa nadnárodnými mocenskými ambíciami , vnútropolitickými zmenami, ale i bezhraničnou krutosťou, nedôverčivosťou a zlobou (v r. 1581 zabil svojho syna). Narodil sa 25. augusta 1530.



1713 -- v Liptovskom Mikuláši popravili legendárneho slovenského zbojníka Juraja Jánošíka, pôvodne vojaka v Rákocziho i cisárskej armáde. Od r. 1711 viedol vlastnú zbojnícku družinu, v r. 1713 zajatý, odsúdený a popravený. Stal sa symbolom protestu proti útlaku. Jánošíkovská tradícia sa rozšírila i na Moravu, do Sliezska, Poľska a na Ukrajinu. Narodil sa 25. januára 1688.



1842 -- v Paríži sa narodil francúzsky prekliaty básnik, esejista, predstaviteľ symbolistickej lyriky Stéphane Mallarmé. Básnické skladby: Herodias, Faunovo odpoludnie (zhudobnené Debussym), Vrh kociek nikdy nezruší náhodu. Teoretické diela: Hudba v literatúre, Blúznenie. Zomrel 9. septembra 1898 vo Valvins.



1844 -- narodil sa ruský skladateľ a hudobný pedagóg Nikolaj Andrejevič Rimskij- Korsakov, spoluzakladateľ ruskej romantickej národnej hudby. Popredný člen skupiny Mocná hŕstka. V kompozičnej tvorbe ovplyvnený ruskou ľudovou hudbou. Opery: Sadko, Zlatý kohútik, orchestrálne dielo: Šeherezáda. Zomrel 21. júna 1908.



1869 -- narodil sa britský konzervatívny politik a štátnik sir Arthur Neville Chamberlain. V r. 1937-40 premiér a predseda konzervatívnej strany, signatár Mníchovskej dohody. Presadzoval politiku appeasementu, ústupkov. Po nemeckom útoku proti Dánsku a Nórsku musel v máji 1940 odstúpiť. Ministerským predsedom sa stal W. Churchill. Zomrel 9. novembra 1940.



1901 -- v Kyšperku sa narodil prozaik českého pôvodu pôsobiaci na Slovensku Peter Jilemnický, predstaviteľ sociálnej prózy a metódy socialistického realizmu. Od r. 1922 člen komunistickej strany, v r. 1923-26 učiteľ na Kysuciach, v r. 1926 odišiel do ZSSR s Interhelpom. V Moskve študoval žurnalistiku, v r. 1928-29 redaktor Pravdy, neskôr učiteľ, počas protektorátu žil v Čechách. V r. 1943-45 bol väznený za protifašistickú činnosť. Od r. 1948 kultúrny atašé v Moskve. Autor poviedok experimentálneho charakteru: Červená sedma, neskôr sa zameral na sociálnokritické romány: Víťazný pád, Pole neorané, Zuniaci krok, Kus cukru. V románe: Kronika zobrazil ľudské osudy v období Slovenského národného povstania. Zbierka noviel: Kompas v nás, výber reportáží: Dva roky v krajine sovietov. Zomrel 19. mája 1949 v Moskve.



1924 -- v Turčianskej Štiavničke sa narodila Ľuba Pavlovičová-Baková, folkloristka, dramaturgička, scenáristka. Bola zakladajúcou členkou a vedúcou speváckej skupiny Lúčnice. Zbierala ľudové piesne. Zomrela 27. augusta 1998 v Bratislave.



1925 -- v Londýne vznikla Medzinárodná rozhlasová únia (so sídlom v Ženeve). Medzi zakladajúcich členov patrilo aj Československo. V r. 1950 sa únia pretransformovala na Európsky rozhlasový zväz.



1932 -- narodil sa americký spisovateľ John Updike. Básnik: Z dreva tesaný vták, Telefónne stĺpy, predovšetkým však prozaik, autor románov o banálnom živote americkej strednej vrstvy, hlavne manželských a milostných vzťahoch: Trh v chudobinci, Králik, bež, O farme, Dvojice, Vezmi si ma, Prevrat a i. Mytologické paralely odráža román: Kentaur, venovaný autorovmu otcovi. Majster krátkej prózy: Tie isté dvere, Holubie pierka, Hudobná škola.



1936 -- v Johannesburgu sa narodil juhoafrický politik, prezident JAR Frederik Willem de Klerk, ktorý otvoril cestu k demokratizácii krajiny a odstráneniu apartheidu. Spolu s Nelsonom Mandelom nositeľ Nobelovej ceny za mier (1993).



1939 -- v Bratislave podpísali ochrannú zmluvu medzi Slovenskou republikou a Nemeckom, ktorá podrobila Slovensko nacistickej nemeckej moci a kontrole.



1945 -- nacisti vypálili obec Kalište.



1949 -- ukončili sa rokovania o vzniku Severoatlantického paktu (Notrh Atlantic Treaty Organisation, NATO), vojensko-politickej organizácie západných krajín. Zmluvu 4. apríla 1949 podpísali vo Washingtone USA, Kanada, Veľká Británia, a krajiny Beneluxu. Neskôr pristúpili Dánsko a Taliansko, Grécko, Turecko a Španielsko.



1956 -- v Muriaé v Brazílii zomrel slovenský prozaik a lekár židovského pôvodu Gejza Vámoš. Od r. 1929 do svojho odchodu zo Slovenska 1939 bol kúpeľným lekárom v Piešťanoch. Počas vojny žil v Číne a na Taiwane, koncom 40. rokov sa presťahoval do Brazílie. Romány: Odlomená haluz, Hrušovianski hriešnici (vyšiel časopisecky). Narodil sa 22. decembra 1901 v Dévabányi v Maďarsku.



1962 -- v Bratislave zomrel neosymbolistický básnik a prozaik Ľudo Ondrejov, vl. m. Ľudovít Mistrík, predstaviteľ naturizmu. Pôsobil ako notár, v r. 1928-33 bol úradníkom v Matici slovenskej, od r. 1933 v slobodnom povolaní. V r. 1938 sa presťahoval do Bratislavy, participoval na arizácii, zúčastnil sa však i SNP.

Autor poézie: Bez návratu, Mámenie, Pijanské piesne. V baladických románoch, ktoré patria k vrcholom slovenskej lyrizovanej prózy, uplatnil znalosť života ľudí v horskom prostredí: Zbojnícka mladosť, Jerguš Lapin, Na zemi sú tvoje hviezdy, ktoré neskôr vydal v podobe trilógie: Slnko vystúpilo nad hory. Autor poviedok: Šibeničné pole, poviedok a románov pre deti: Rozprávky z hôr, Tátoš a človek, O zlatej jaskyni a cestopisných próz pre mládež: Africký zápisník, Horami Sumatry, Príhody v divočine. Narodil sa 19. októbra 1901 v Slanje v Chorvátsku.



1962 -- vo francúzskom Eviane podpísali dohody medzi francúzskou vládou a alžírskym Frontom národného oslobodenia O ukončení francúzskej koloniálnej vojny v Alžírsku (1954-62). Zásluhy na jej ukončení mal francúzsky prezident Charles de Gaulle. Evianske dohody zahŕňali dohodu o prímerí, deklaráciu o sebaurčení Alžírska, dohody o vzájomnej spolupráci. Potvrdili diplomatické schopnosti generála de Gaulla, ktorý ich presadil aj napriek zúrivému odporu francúzskej extrémne nacionalistickej pravice. Platnosť zmluvy potvrdili referendá vo Francúzsku a Alžírsku. Alžírsko získalo nezávislosť 1. júla 1962.



1965 -- sovietsky kozmonaut Alexej Archipovič Leonov ako prvý človek vyšiel do kozmického priestoru z lode Vostok II. Strávil tu desať minúť.



1980 -- v meste Muralto v USA zomrel nemecko-americký psychológ a spisovateľ, predstaviteľ neofreudizmu, zakladateľ sociálnej psychológie Erich Fromm. Diela: Ľudské srdce, Umenie milovať, Únik pred slobodou, Anatómia ľudského osudu. Od r. 1933 žil v USA. Narodil sa 23. marca 1900 vo Frankfurte nad Mohanom.



1986 -- v Bolzano zomrel český prozaik, dramatik a scenárista Ludvík Aškenazy. Od 60. rokov spolupracoval s mníchovským rozhlasom, po auguste 1968 emigroval do Mníchova, neskôr sa presťahoval do severného Talianska. V exile publikoval v nemčine. Autor reportážnych čŕt: Indiánské léto, Vajíčko, poviedok a prozaických miniatúr: Dětské etudy, Ukradený měsíc, Černá bedýnka, Praštěné pohádky, Putování za švestkovou vůní a alegorických poviedok zo života zvierat: Psí život, Cestopis s jezevčíkem. Tvorca divadelnej grotesky: C. k. státní ženich a filmových scenárov: Tam na konečné, Křik. Narodil sa 24. februára 1921 v Českom Těšíne.



1991 -- v Bratislave zomrel skladateľ a hudobný pedagóg Dezider Kardoš, jeden z najvýznamnejších predstaviteľov moderného slovenského symfonizmu. Profesor kompozície na VŠMU v Bratislave, rozhlasový pracovník. V r. 1952-54 riaditeľ Slovenskej filharmónie. Tvoril symfonické (4 symfónie, predohra Res philharmonica) i komorné diela (Musica rustica slovaca, Partita pre 12 sláčikových nástrojov), upravoval folklórnu hudbu a i. Nositeľ mnohých štátnych vyznamenaní. Narodil sa 23. decembra 1914 v Nadliciach.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 070
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 873
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 375
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 449
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 035
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 638
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 217
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 827
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Ryan Poehling (Philadelphia) strieľa gól do siete Montrealu, vľavo slovenský útočník Juraj Slafkovský.

Slováci v noci na nedeľu nebodovali.


TASR
ONLINE: Formula 1 - Veľká cena Japonska 2025

Sledujte s nami ONLINE prenos z Veľkej ceny Japonska 2025 v rámci seriálu formula 1 (F1).


Nela Lopušanová v drese BK Selects Girls.

Jej tím postúpil do finále Národneho šampionáttu USA po výhre 4:1.


Martin Buday.

O výsledku museli rozhodnúť bodoví rozhodcovia.


SkryťZatvoriť reklamu