SME

DS: Kongres odsúhlasil štyri alternatívy volebného postupu

TRNAVA 17. marca (SITA) - Kongres Demokratickej strany v Trnave v sobotu odsúhlasil štyri alternatívy volebného postupu strany. Prvou, a podľa predsedu DS Ľudovíta Kaníka optimálnou alternatívou, je trojkoalícia DS-SDKÚ-ANO, druhou dvojkoalícia DS buď s S

DKÚ alebo s ANO, treťou samostatná kandidatúra a štvrtou účasť v širokej pravicovej koalícii, v prípade, že niektoré zo strán zmenia svoj odmietavý postoj k jej vzniku. Predseda DS je presvedčený, že v záujme Slovenska a jeho budúcnosti, predovšetkým v súvislosti s integráciou do EÚ a NATO vznikne predvolebná dohoda pravicových strán. Samostatná kandidatúra v nadchádzajúcich parlamentných voľbách by DS zrejme priniesla približne 3 percentá, takže by sa nedostala do parlamentu. Podľa poslanca DS Jozefa Kužmu má trojkoalícia DS-SDKÚ-ANO vyšší voličský potenciál ako Ficov Smer, takže by mohla mať po voľbách šancu získať premiérske kreslo. V prípade komunálnych volieb DS nevylučuje podľa prvého podpredsedu strany Alexandra Slafkovského ani spoluprácu s KDH či SMK, ktoré sú tejto strane hodnotovo najbližšie.

Predseda Kaník v sobotu na tlačovej besede počas kongresu priznal, že ho neteší a neuspokojuje súčasný stav DS, ktorá má jedno až dvojpercentné preferencie. Nesplnenie svojich minuloročných sľubov o získaní 5 percent vysvetlil tým, že nepočítal s postupným odchodom bývalých predstaviteľov strany, čo demokratom rozhodne neprospelo. Päťpercentné preferencie bolo možné podľa Kaníka získať, keby strana ťahala za jeden povraz a keby ľudia v nej vzájomne spolupracovali. Kaník v sobotu v prejave prednesenom na kongrese povedal o bývalom predsedovi DS Jánovi Langošovi, že nejaví záujem o komunikáciu s vedením strany. Na otázku agentúry SITA, či Langoš zostáva v DS, Kaník odpovedal, že to je otázka pre Langoša. Na doplňujúcu otázku, či bude prípadný Langošov odchod znamenať ujmu, odpovedal Kaník, že DS nemá záujem, aby ľudia zo strany odchádzali, ale naopak, aby do nej prišlo čo najviac nových ľudí.

Kongres DS v sobotu osobne pozdravili predseda LDU Ján Budaj, podpredsedníčka SDKÚ Zuzana Martináková, generálny sekretár ANO Jozef Banáš a predseda KDH Pavol Hrušovský ospravedlnil svoju neúčasť telegramom a zaželal DS veľa úspechov. Martináková v prejave zdôraznila, že pravicové strany by sa mali pred voľbami spojiť, pričom SDKÚ považuje DS za jedného z najbližších partnerov. Martináková dodala, že by bola rada, keby sa DS a SDKÚ podarilo dospieť k dohode či už o predvolebnom alebo povolebnom postupe.



vt;zd

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 16 866
  2. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 453
  3. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 5 196
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 572
  5. Plátené tašky a opakované použitie 3 826
  6. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 3 183
  7. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 3 111
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 2 884
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Martin Madej stvárňuje Jozefa Tisa v inscenácii Hitlerov prezident a hrá ho spôsobom, kedy je aj divák na pochybách, či v Tisovi nebolo trochu ľudskosti.

V divadle hrá Jozefa Tisa.


15
Grécko - Slovensko: ONLINE prenos z prípravného zápasu.

Sledujte s nami prenos.


5
17. november v Bratislave.

To, že zo všetkých sviatkov zmizne práve 17. november, dokazuje, že sme neustrážili demokraciu.


Veronika Šikulová 42
Coco Gauffová vo finále Roland Garros 2025.

Gauffová zdolala Sabalenkovú v druhom grandslamovom finále.


a 1 ďalší 6

Sportnet

Martin Dúbravka v drese Slovenska.

Pozrite si zostavy zápasu Grécko - Slovensko v prípravnom futbalovom zápase.


Slovenská cyklistka Viktória Chladoňová.

Slovenská cyklistka je v celkovej klasifikácii v TOP 10.


Brankár Jaroslav Janus si preberá ocenenie pre najlepšieho hráča play-off po 7. zápase finále play-off Tipos extraligy medzi HC Košice a HK Nitra.

V drese Košíc odohral uplynulé tri sezóny, počas ktorých tímu pomohol ku dvom majstrovským titulom.


TASR
Protestujúci fanúšikovia klubu Brescia Calcio.

V Serie A strávil dovedna 23 sezón.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu