VEĽKÁ NOC: Smrtná nedeľa topí Morenu a prebúdza jar
BRATISLAVA 17. marca (SITA) – Týždeň pred Kvetnou nedeľou má v kalendári ľudových zvykov miesto takzvaná smrtná nedeľa, ktorá tento rok pripadla na 17. apríla. Nazýva sa podľa rozhodnutia židovskej veľrady o Ježišovej smrti a v evanjelickom prostredí ju v
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
olajú aj “predpašiová”, pretože o týždeň na Kvetnú nedeľu sa budú v chrámoch spievať texty Novej zmluvy o umučení Ježiša Krista – pašie. Na “predpašiovú nedeľu” sa čítajú texty Starej zmluvy, predpovedajúce Ježišovo utrpenie a smrť.
Vo folklórnych tradíciách sa pomenovanie “smrtnej nedele” spája s vynášaním smrtky. V rôznych oblastiach Slovenska jej dali rôzne mená: od tradičného Morena cez Marmuriena alebo Marmariena na Liptove až po Barborenu na Spiši. Tento zvyk pochádza ešte z predkresťanských kultúr na našom území. Vznikol na základe mystických predstáv našich predkov, že zimu treba premôcť. Táto túžba sa spájala s prebúdzaním prírody. Morena symbolizovala zlé vlastnosti zimy, choroby a rôzne neduhy, príznačné pre chladné obdobie.
Morenu, nastoknutú na palici a oblečenú do ženských šiat, niesli mladí cez dedinu, pričom spievali tradičné piesne, prispôsobené miestnym pomerom. Obrad zavŕšilo vyzlečenie Moreny a jej hodenie do potoka alebo rieky. Kde mohutnejší vodný tok nemali, vydali Morenu napospas plameňom vatry. Tento zvyk bol väčšinou záležitosťou dievčat. V niektorých oblastiach sa však k Morene pridával aj dedko, poobliekaný ako muž. Toho zasa niesli mládenci.