BRATISLAVA 17. marca (SITA) - Sté výročie svojej existencie si tento rok pripomína banskobystrická mestská krížová cesta na Urpíne, kde sa na piatu pôstnu nedeľu koná tradičná pobožnosť za účasti takmer dvetisíc ľudí. Ako agentúru SITA ďalej informoval ri
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
aditeľ biskupského úradu v Banskej Bystrici Jozef Hrtús, storočná krížová cesta stále nesie dôsledky komunistickej devastácie. "Starí Bystričania tvrdia, že na kalváriu vodili deti, ktorým plastiky na zastaveniach slúžili ako terče," povedal J. Hrtús. Zo štrnástich plastík sa zachovala iba jedna. Rekonštrukciu krížovej cesty inicioval banskobystrický dekan Jaroslav Pecha po nástupe do úradu v roku 1993. "Niekoľko staníc je opravených, ale nedostatok financií ho vždy zastavil," uviedol Hrtús. Tento rok prisľúbilo mestské zastupiteľstvo 300 tisíc korún, podľa Hrtúsa je však otázne, čo dokážu za tie peniaze urobiť.
Krížovú cestu na Urpíne vybudoval magistrát mesta Banská Bystrica v roku 1902. Tradičné procesie sa tam konali v máji, keď býval pred liturgickou obnovou sviatok Povýšenia svätého Kríža. V rámci súčasného oživovania kalvárie vyzval J. Pecha banskobystrických veriacich, aby jej podporou a modlitbou na tomto mieste odprosili Boha za ničivé snahy totalitnej ideológie a za rôzne krivdy, ktoré sa v tomto meste popáchali na kresťanoch. Na tieto úmysly zostavili osobitnú pobožnosť. Najväčšia procesia sa tu koná na piatu pôstnu nedeľu, čo tento rok pripadlo na 17. marca. Organizuje ju farnosť Banská Bystrica mesto a pravidelne ju vedie diecézny biskup Rudolf Baláž.