Bratislava 17. marca (TASR) - Aj afganská komunita na Slovensku, rovnako ako ich príbuzní v Afganistane a obyvatelia Iránu, či iných stredoázijských krajín, budú 21. marca, v deň jarnej rovnodennosti oslavovať príchod Nového roku - Nawruz, ktorý v doslovnom preklade znamená nový deň.
Na území dnešného Afganistanu sa príchod jari a nového života do prírody oslavuje od nepamäti. Donedávna vládnuci talibanskí fundamentalisti však chceli tento ľudový sviatok vykoreniť, pretože bol podľa nich neislamský. Slávnosť má veľký význam pre prívržencov šiitskej islamskej vetvy, zatiaľ čo militantný Taliban, ktorý v Kábule vládol od roku 1996, sa hlásil k sunnitskému islamu.
Deň jarnej rovnodennosti - 21. marec, keď Slnko konečne prelomí silu zimy a deň sa stáva dlhším ako noc, si pripomínajú aj viaceré prírodné náboženstvá sveta. Kurdi ho volajú Nawroz a oslavujú ho aj budhisti v juhovýchodnej Ázii, aj potomkovia Indiánov v Mexiku.
Nawruz podľa legiend založil prvý vládca Ariany, dnešného Afganistanu, Jamshid. Počas stáročí dostal Nawruz pod vplyvom rôznych národov, kultúr a náboženstiev rozmanité podoby, ale jeho hlavná myšlienka, teda oslava nového života, zostala zachovaná. Podľa zoroastrizmu, ktorý sa neskôr v 1. tisícročí pred našim letopočtom stal hlavným náboženstvom všetkých indoiránských národov, sa rok začína v deň Ohrmazd, prvý deň mesiaca Farvardin, práve v deň jarnej rovnodennosti. Nawruz zostal sviatkom nového dňa a nového začiatku aj po príchode islamu v 7. storočí.
Pre podnebie na plošine od rieky Oxos až po Perzský záliv sú charakteristické tuhé studené zimy a horúce suché letá a jar je tu najkrajším ročným obdobím. Ľudia v tejto časti zeme sa odpradávna živili poľnohospodárstvom a pastierstvom a príchod jari tak pre nich neznamenal len príchod nového života do prírody, ale aj nový začiatok pre každú rodinu.
Nawruz nie je len rodinným, ale aj spoločenským sviatkom. V predvečer sviatkov sa v rodinách pripravujú špeciálne jedlá a príbuzní sa vzájomne obdarúvajú. Jedným zo symbolov Nawruzu sú mladé pšeničné výhonky, ktoré pestujú niekoľko týždňov pred príchodom sviatkov vo vázach mladé slobodné dievčatá. V predvečer Nawruz z nich pripravujú sladkosť, ktorá sa nazýva samano alebo samanak. Toto jedlo je súčasťou siedmich jedál, začínajúcich sa na písmeno sin, naše "s". Jedáva sa aj ryba, jahňacina a ryža so špenátom - sabzi čalao. V deň Nawruz a ďalších dňoch sa koná množstvo spoločenských akcií spojených s príchodom jari, ale aj rôzne súťaže a hry.
Afganská komunita na Slovensku, reprezentovaná Zväzom Afgancov, už tradične každý rok 21. marca pripravuje spoločenský večer, na ktorom oslavuje Nawruz aj so svojimi príbuznými a slovenskými priateľmi.