"Čakáme na správu komisie, ktorá bude obsahovať odporúčania. My chceme podporiť Rumunsko a Bulharsko. Samozrejme, veľmi seriózne zvážime definitívny text toho, čo napíše komisia. Ale ak sa bude dať, aj vtedy budeme ešte argumentovať za to, aby sa od 1. januára stali členmi," povedal minister zahraničných vecí Eduard Kukan. O tom, či sa vstup oboch krajín posunie, rozhodne v júni Európska rada - vrcholná schôdzka šéfov štátov a vlád členských krajín únie.
Vstup Rumunska a Bulharska môže byť jednou z tém štvrtkového rokovania premiéra Mikuláša Dzurindu s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou. "Od Nemecka sa teraz čaká iniciatíva, pokiaľ ide o ďalší vývoj v Európe, o rozširovanie Európskej únie, o ďalší proces ratifikácie európskej ústavnej zmluvy," povedal Kukan. Nemecká iniciatíva by sa však nemala týkať Rumunska a Bulharska, ale podľa Kukana bude zameraná na Turecko a ďalšie štáty.
Vstup Rumunska a Bulharska v pôvodnom termíne podporuje aj podpredseda vlády pre európske záležitosti Pál Csáky. "Zdá sa, že by to mohlo byť politicky najpriechodnejšie riešenie," povedal pre agentúru SITA. Zároveň by však boli nutné špeciálne opatrenia - obmedzenia v oblastiach, kde nesplnia požiadavky únie. Csáky hovoril o tomto probléme aj so slovenským eurokomisárom Jánom Figeľom. "Nie je jednotný názor ani v európskych štruktúrach. Európsky parlament preferuje (pre vstup Rumunska a Bulharska) druhý polrok roku 2007," dodal Csáky. Rozhodujúce bude podľa neho stanovisko Európskej komisie. Csáky je presvedčený, že ak tieto dva štáty vstúpia do únie, Slovensko by nemalo obmedziť ich prístup na trh práce, pripúšťa však "určitú reguláciu".
Európska komisia zverejní správu o Rumunsku a Bulharsku 16. mája. V nej môže odporučiť ich vstup k stanovenému termínu, podmieniť ho reformami, alebo ho o rok odložiť. Problémy s napĺňaním kritérií má najmä Bulharsko. Podľa prístupovej zmluvy z roku 2004 sa majú stať členmi EÚ v januári 2007, EK však môže odporučiť členským štátom ich prijatie odložiť. Na posunutie vstupu Rumunska stačí kvalifikovaná väčšina, pri Bulharsku by museli súhlasiť všetci členovia.