Hryc: Nenovelizovať volebný zákon je politickou slepotou
BRATISLAVA 17. marca (SITA) - Zrovnoprávnenie elektronických médií počas volebnej kampane myslí Asociácia nezávislých rozhlasových a televíznych staníc Slovenska (ANRTS) veľmi vážne. "Urobíme všetko preto, aby sa táto diskriminácia skončila", konštatoval
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
pre agentúru SITA predseda asociácie Andrej Hryc. Ako dodal, osobne je prekvapený postojom koaličných strán, ktoré odmietajú novelizovať volebný zákon, napriek tomu, že to vo svojich volebných programoch sľubovali.
"Pravdepodobne ich unavilo vládnutie a nechcú vyhrať voľby. Inak sa táto politická slepota nedá vysvetliť", dodal Hryc. Podľa neho sa zdá, že "naši politici sa nedokážu poučiť na svojich vlastných chybách, ale v takom prípade nemajú v politike čo robiť." Takáto neochota nie je len politickou slepotou, ale môže sa označiť aj ako hlúposť, či nekompetentnosť. Šéf ANRTS priznal, že v tejto súvislosti rokoval aj s premiérom Mikulášom Dzurindom. "Zdá sa, že si uvedomuje nebezpečenstvo, ktoré naznačili voľby do VÚC", povedal Hryc, ktorému predseda vlády prisľúbil spoluprácu.
ANRTS ide o zosúladenie volebného zákona s rozhodnutím Ústavného súdu SR, ktorý ešte v roku 1999 rozhodol, že nemožnosť vysielať politickú kampaň v súkromných elektronických médiách je v rozpore so slovenskou ústavou. Ako dodal Hryc, "dúfam, že sa spoločnou snahou podarí prinútiť Ústavný súd, aby na základe svojho vlastného nálezu z roku 1999 postaral o zrovnoprávnenie médií v dikcii volebného zákona."
V parlamente je už v druhom čítaní novela volebného zákona, ktorú predložil poslanec DS Alexander Slafkovský. Ten však vo svojom návrhu požaduje len vytvorenie inštitútu volebných pozorovateľov. O zrovnoprávnenie elektronických médií sa pokúša nezávislý poslanec Peter Kresák, ktorý túto otázku zakomponoval do svojho pozmeňovacieho návrhu. Ako však dopadne hlasovanie o novele volebného zákona pri súčasnej disciplíne poslancov v parlamente je otázne, najmä ak Koaličná rada rozhodla už v tomto volebnom období nenovelizovať zákon o voľbách do NR SR.
Ak poslanci na marcovej schôdzi parlamentu neprijmú novelu v znení, ktoré by znamenalo zosúladenie právneho stavu s ústavou, požiada asociácia niektorú z parlamentných strán o konanie pred Ústavným súdom SR. ANRTS svoju žiadosť uskutoční aj s rizikom, že by na Slovensku rozhodnutím ústavného súdu vznikol stav "popretia akejkoľvek volebnej úpravy."