Bratislava 17. marca (TASR)- Predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda odcestuje v pondelok na dvojdňovú zahraničnú pracovnú cestu do Bruselu. Stretne sa s predsedom Európskej komisie Romanom Prodim, komisárom Európskej komisie pre rozšírenie EÚ Günterom Verheugenom a predsedom Zahraničného výboru Európskeho parlamentu Elmarom Brokom.
Cieľom návštevy je oboznámiť vysokých politických predstaviteľov Európskej únie s konkrétnymi krokmi vlády SR v úsilí o úspešné zavŕšenie procesu zosúlaďovania legislatívy Slovenskej republiky s acquis communautaire EÚ. Premiér Dzurinda bude s predstaviteľmi EÚ hovoriť aj o vnútropolitickej situácii na Slovensku a aktuálnom medzinárodnopolitickom dianí. "Tento rok možno nazvať pre Slovensko finálovým, lebo práve v ňom nám ide o získanie pozvánky za člena NATO a uzavretie zostávajúcich kapitol pred vstupom do EÚ," povedal na dnešnom stretnutí s novinármi šéf vládneho kabinetu.
SR doposiaľ uzavrela 22 kapitol spoločnej európskej legislatívy, pričom vstúpila do záverečnej fázy negociácií, ktoré sú náročné najmä z hľadiska nachádzania spoločných riešení v najcitlivejších kapitolách. Ide napríklad o kapitoly o daniach, doprave, spravodlivosti, poľnohospodárstve, regionálny politika a hospodárska súťaž.
Dzurinda chce v Bruseli poskytnúť pohľad Slovenska aj na tzv. Benešove dekréty, ako aj na Zákon o Maďaroch žijúcich v susedných krajinách. Chcem ponúknuť vyvážené stanovisko, plne rešpektujúce naše národné a štátne záujmy, ktoré nedovolí, aby sa narušovali princípy demokracie a zvrchovanosti SR, ale ani aby sa medzi občanov vnášali prvky diskriminácie," poznamenal premiér. Na druhej strane však nemôže ísť ani o narušenie bilaterálnych vzťahov s MR, respektíve zvyšovanie napätia v regióne. Dodal, že však od predstaviteľov EP a EK neočakáva žiadne "bombastické vyhlásenia" alebo výrazne otvorenú podporu, ide skôr presvedčiť ich o možnom riešení komplikácií v maďarsko-slovenských vzťahoch.
Na otázku, kedy zverejní vláda opatrenia, ktoré by eliminovali platnosť zákona o zahraničných Maďaroch na území SR, Dzurinda odpovedal, že až keď zlyhajú všetky politické a diplomatické rokovania a ustanovenia zákona sa začnú uplatňovať v praxi. Vyjadril však presvedčenie, že po maďarských parlamentných voľbách s novou maďarskou reprezentáciou nájdu spoločnú reč a spôsoby, ktoré budú prijateľné pre obe strany.