Klesajúci počet spermií, zvýšená neplodnosť a vývojové anomálie na genitáliách u novorodencov môžu byť podľa organizácie následkom vplyvu nebezpečných chemikálií. Takýmito chemikáliami sú napríklad alkylfenoly, ftaláty, brómované spomaľovače horenia, bisfenol A i tzv. umelé pižmo. Vedci v tejto súvislosti podľa organizácie upozorňujú, že u väčšiny chemikálií, ktoré sa dnes nachádzajú na trhu, sa nikdy komplexne netestovali ich účinky na ľudské zdravie a životné prostredie. Greenpeace požaduje, aby sa chemikálie, ktoré majú takýto negatívny dopad a poškodzujú zdravie človeka, nahradili bezpečnejšími alternatívami, informoval TASR Juraj Rizman z Greenpeace.
Za posledných 50 rokov klesol počet zdravých, životaschopných spermií približne o 50 percent a od roku 1960 sa počet neplodných párov zväčšil viac ako o dvojnásobok. Pomer narodených dievčat a chlapcov sa v niektorých oblastiach dramaticky zmenil, pričom bol zaznamenaný zvýšený počet defektov v reprodukčnom systéme chlapcov.
Organizácia Greenpeace chce využiť terajšiu diskusiu o novej európskej chemickej politike REACH, aby presadila náhradu nebezpečných látok a striktnejšiu kontrolu výroby a používania chemikálií. Environmentalisti sa však obávajú, že lobbing chemického priemyslu prispeje k výraznému zmäkčeniu pôvodných ambicióznych cieľov.
O tejto téme bližšie hovorí správa organizácie Greenpeace, ktorá práve v týchto dňoch vychádza pod názvom Krehké: Naša reprodukcia, zdravie a expozícia chemikáliám v krajinách EÚ. Materiál predstavuje komplexné zhrnutie širokého množstva vedeckých štúdií analyzujúcich dopad toxických chemikálií na ľudské zdravie.