SME

Stretnutiu prezidentov bude dominovať rozvoj spolupráce

BRATISLAVA 12. mája (SITA, TASR) - V slovensko-mexických vzťahoch neexistujú otvorené otázky, ale len pozitívny potenciál a zatiaľ nevyužité možnosti. Aj o tom bude v sobotu hovoriť so svojím partnerom Vicentem ...

BRATISLAVA 12. mája (SITA, TASR) - V slovensko-mexických vzťahoch neexistujú otvorené otázky, ale len pozitívny potenciál a zatiaľ nevyužité možnosti. Aj o tom bude v sobotu hovoriť so svojím partnerom Vicentem Foxom Quesadom slovenský prezident Ivan Gašparovič. Prezident Spojených štátov mexických sa zastaví v Bratislave na niekoľko hodín. Odskočí si sem z neďalekej Viedne, kam pricestoval v stredu na trojdňový summit hláv štátov a premiérov z krajín európskej dvadsaťpäťky, Rumunska, Bulharska, Chorvátska, Turecka, Latinskej Ameriky a Karibiku pod skratkou EULAC.

SkryťVypnúť reklamu

Slovensko má podľa Gašparoviča záujem najmä o vyššiu kvalitu vzájomnej obchodnej a ekonomickej spolupráce, keďže jej súčasná úroveň nezodpovedá obojstranným možnostiam. Dôkazom je, že medzi Mexikom a Slovenskom sa doposiaľ uskutočnila len jedna priama zahraničná investícia, a to vstupom mexického investora Grupo Alfa - NEMAK na územie SR. Opačným smerom do septembra minulého roka pôsobili v Mexiku tri firmy s majoritným vlastníctvom slovenského kapitálu.

Tento latinskoamerický štát je pritom 13. najväčšou svetovou ekonomikou a 9. svetovým exportérom tovaru a služieb. Spolu s Brazíliou je najvýkonnejšou ekonomikou v rámci Latinskej Ameriky. V tomto regióne je najväčším producentom ropy a piatym na svete. Je jedinou latinskoamerickou krajinou, ktorá je súčasnej členom OECD, NAFTA a má globálnu dohodu s EÚ. Mexiko je jedným z najdôležitejších obchodných partnerov únie v Latinskej Amerike a naopak únia je po USA druhým najvýznamnejším mexickým obchodným partnerom.

SkryťVypnúť reklamu

Mexiko má záujem na rozvoju spolupráce s novými členskými štátmi EÚ. K rozvoju ekonomického partnerstva so Slovenskom by pritom mohli pomôcť aj dva dokumenty, ktoré počas Quesadovej návštevy budú v Prezidentskom paláci podpísané. Ministri hospodárstva oboch štátov Jirko Malchárek a Sergio García de Alba podpíšu memorandum o porozumení medzi oboma rezortmi. Šéf slovenskej diplomacie Eduard Kukan a mimoriadna splnomocnená veľvyslankyňa Patricia Espinosa Cantellano zase podpíšu Dohodu o zamedzení dvojitého zdanenia.


Profil prezidenta Spojených štátov mexických.

Prezident Spojených štátov mexických Vincente Fox Quesada sa narodil 2. júla 1942 v hlavnom meste krajiny Mexiko city. Jeho rodičia mali európske írsko-španielske korene, otec bol potomkom prisťahovalcov z Írska a matka sa narodila v španielskej provincii Astúria. Fox pochádza z bohatej farmárskej rodiny v štáte Guanajuato a pôsobil ako podnikateľ, čo je pomerne zriedkavá kariéra na post mexického prezidenta. Väčšina z nich bola pôvodne vojakmi, alebo úradníkmi.

SkryťVypnúť reklamu

Prvé odborné vzdelanie získal Fox na Iberoamerickej univerzite v Mexiku a štúdium obchodu dokončil na prestížnej Harvardskej univerzite v USA. Uplatnenie našiel vo firme Coca-Cola Company, kde sa z najnižších priečok prepracoval až na pozíciu vrcholového manažéra pre celú Latinskú Ameriku.

Politickú kariéru rozvíjal Fox v radoch kresťanských demokratov a konzervatívnej národnej strane PAN. Na jej kandidátke získal v poslaneckej snemovni Kongresu za oblasti León a Guanajuato, čo mu umožnilo zastávať úrad guvernéra a vstúpiť do politiky riadenia štátu. Vincente Fox Quesada, farmár a bývalý podnikateľ je všeobecne považovaný za pragmatického politika, presadzuje trhovú ekonomiku s nezanedbateľnou úlohou štátu a sám sa označuje za politika "tretej cesty," ako napríklad britský premiér Tony Blair.

SkryťVypnúť reklamu

Po prvý raz spomenul svoju kandidatúru v prezidentských voľbách Fox v roku 1997, tri roky pred ich uskutočnením. Bol si vedomý, že je na federálnej úrovni málo známym politikom, a tak chcel tento čas využiť na zviditeľnenie. Pri vnútrostraníckej nominácii porazil prominentného kandidáta Diega Fernándeza de Cevallosa a na čele malej opozície získal kandidatúru PAN pre voľby 2000.

V prezidentských voľbách 2. júla 2000 porazil Vincente Fox Quesada nominanta vládnucej strany PRI Francisca Labastida. Stal sa tak prvým mužom, ktorému sa to podarilo od čias mexickej revolúcie (1910).

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 899
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 805
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 951
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 404
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 206
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 701
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 263
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 864
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu