BRATISLAVA 12. mája (SITA, TASR) - V slovensko-mexických vzťahoch neexistujú otvorené otázky, ale len pozitívny potenciál a zatiaľ nevyužité možnosti. Aj o tom bude v sobotu hovoriť so svojím partnerom Vicentem Foxom Quesadom slovenský prezident Ivan Gašparovič. Prezident Spojených štátov mexických sa zastaví v Bratislave na niekoľko hodín. Odskočí si sem z neďalekej Viedne, kam pricestoval v stredu na trojdňový summit hláv štátov a premiérov z krajín európskej dvadsaťpäťky, Rumunska, Bulharska, Chorvátska, Turecka, Latinskej Ameriky a Karibiku pod skratkou EULAC.
Slovensko má podľa Gašparoviča záujem najmä o vyššiu kvalitu vzájomnej obchodnej a ekonomickej spolupráce, keďže jej súčasná úroveň nezodpovedá obojstranným možnostiam. Dôkazom je, že medzi Mexikom a Slovenskom sa doposiaľ uskutočnila len jedna priama zahraničná investícia, a to vstupom mexického investora Grupo Alfa - NEMAK na územie SR. Opačným smerom do septembra minulého roka pôsobili v Mexiku tri firmy s majoritným vlastníctvom slovenského kapitálu.
Tento latinskoamerický štát je pritom 13. najväčšou svetovou ekonomikou a 9. svetovým exportérom tovaru a služieb. Spolu s Brazíliou je najvýkonnejšou ekonomikou v rámci Latinskej Ameriky. V tomto regióne je najväčším producentom ropy a piatym na svete. Je jedinou latinskoamerickou krajinou, ktorá je súčasnej členom OECD, NAFTA a má globálnu dohodu s EÚ. Mexiko je jedným z najdôležitejších obchodných partnerov únie v Latinskej Amerike a naopak únia je po USA druhým najvýznamnejším mexickým obchodným partnerom.
Mexiko má záujem na rozvoju spolupráce s novými členskými štátmi EÚ. K rozvoju ekonomického partnerstva so Slovenskom by pritom mohli pomôcť aj dva dokumenty, ktoré počas Quesadovej návštevy budú v Prezidentskom paláci podpísané. Ministri hospodárstva oboch štátov Jirko Malchárek a Sergio García de Alba podpíšu memorandum o porozumení medzi oboma rezortmi. Šéf slovenskej diplomacie Eduard Kukan a mimoriadna splnomocnená veľvyslankyňa Patricia Espinosa Cantellano zase podpíšu Dohodu o zamedzení dvojitého zdanenia.
Profil prezidenta Spojených štátov mexických.
Prezident Spojených štátov mexických Vincente Fox Quesada sa narodil 2. júla 1942 v hlavnom meste krajiny Mexiko city. Jeho rodičia mali európske írsko-španielske korene, otec bol potomkom prisťahovalcov z Írska a matka sa narodila v španielskej provincii Astúria. Fox pochádza z bohatej farmárskej rodiny v štáte Guanajuato a pôsobil ako podnikateľ, čo je pomerne zriedkavá kariéra na post mexického prezidenta. Väčšina z nich bola pôvodne vojakmi, alebo úradníkmi.
Prvé odborné vzdelanie získal Fox na Iberoamerickej univerzite v Mexiku a štúdium obchodu dokončil na prestížnej Harvardskej univerzite v USA. Uplatnenie našiel vo firme Coca-Cola Company, kde sa z najnižších priečok prepracoval až na pozíciu vrcholového manažéra pre celú Latinskú Ameriku.
Politickú kariéru rozvíjal Fox v radoch kresťanských demokratov a konzervatívnej národnej strane PAN. Na jej kandidátke získal v poslaneckej snemovni Kongresu za oblasti León a Guanajuato, čo mu umožnilo zastávať úrad guvernéra a vstúpiť do politiky riadenia štátu. Vincente Fox Quesada, farmár a bývalý podnikateľ je všeobecne považovaný za pragmatického politika, presadzuje trhovú ekonomiku s nezanedbateľnou úlohou štátu a sám sa označuje za politika "tretej cesty," ako napríklad britský premiér Tony Blair.
Po prvý raz spomenul svoju kandidatúru v prezidentských voľbách Fox v roku 1997, tri roky pred ich uskutočnením. Bol si vedomý, že je na federálnej úrovni málo známym politikom, a tak chcel tento čas využiť na zviditeľnenie. Pri vnútrostraníckej nominácii porazil prominentného kandidáta Diega Fernándeza de Cevallosa a na čele malej opozície získal kandidatúru PAN pre voľby 2000.
V prezidentských voľbách 2. júla 2000 porazil Vincente Fox Quesada nominanta vládnucej strany PRI Francisca Labastida. Stal sa tak prvým mužom, ktorému sa to podarilo od čias mexickej revolúcie (1910).