Bratislava 12. mája (TASR) - Volebný program Aliancie nového občana (ANO) pred júnovými voľbami v nedeľu 14. mája v Banskej Bystrici definitívne schváli Republikový kongres ANO, na ktorom sa očakáva asi 200 delegátov. Program už spripomienkovali regionálne štruktúry strany. Aliancia ho doplní o Protikorupčné minimum, ktoré vypracovala Transparency International Slovensko.
TASR v tejto súvislosti prináša chronológiu minuloročného rozkolu v ANO, ktorý vyústil do odchodu viacerých poslancov okolo Ľubomíra Lintnera.
29. júla 2005 - Týždenník Plus 7 dní informoval, že predseda ANO Pavol Rusko už ako minister hospodárstva podpísal podnikateľovi Ľubomírovi Blaškovi zmenky v hodnote viac ako 100 miliónov korún. Blaško podnikal v energetike, v júni roku 2004 však zomrel na infarkt. Rusko uviedol, že pôžičkou chcel pokryť starý dlh, ktorý vznikol, keď si od Silvie Volzovej kúpil podiel v televízii Markíza. Peniaze vraj už vrátil, a to z dividend Markízy. Svoje vyjadrenie však počas ďalších dvoch týždňov niekoľkokrát zmenil a spresnil. Prípadom sa intenzívne zaoberali viaceré médiá.
16. augusta 2005 - Predsedníctvo KDH požiadalo premiéra Dzurindu, aby Ruska odvolal z funkcie ministra hospodárstva. Dôvodom mali byť nevyjasnené okolnosti Ruskových zmeniek a túžba KDH pôsobiť v slušnej vláde. Predseda KDH Hrušovský vyhlásil, že ak Dzurinda ich návrh nebude akceptovať, vláda nebude ďalej pokračovať v súčasnej podobe.
22. augusta 2005 - Predsedníctvo ANO vyjadrilo Ruskovi plnú politickú podporu s tým, že na jeho odchod z funkcie ministra hospodárstva nie je žiaden dôvod. Uznesenie prešlo 17 hlasmi z 22 prítomných, nepodporili ho podpredsedovia Ľubomír Lintner, Jirko Malchárek, Ľubo Roman, František Tóth a poslanec Jozef Heriban. Predsedníctvo zároveň zobralo na vedomie Ruskovo vysvetlenie kauzy zmenky a označilo ho za dostačujúce a dôveryhodné.
23. augusta 2005 - Premiér Dzurinda na zasadnutí Koaličnej rady vyzval Ruska na odchod z funkcie ministra a dal mu čas na rozmyslenie do 10. hodiny nasledujúceho dňa. Ďalšie Ruskovo pôsobenie vo vláde označil za neprijateľné. Podľa premiéra sa Rusko mohol dostať do konfliktu záujmov, keďže si požičiaval peniaze od podnikateľa, pôsobiaceho v jeho rezorte. Rusko po rokovaní Koaličnej rady povedal, že zvyšné tri strany jeho vysvetlenie zmeniek vôbec nezaujímalo.
23. augusta 2005 - Pred rokovaním Predsedníctva ANO oznámil podpredseda Lintner, že dvaja ministri a osem poslancov aliancie si vyhradzujú právo rozhodnúť o novom ministrovi hospodárstva. Finančné operácie a kauzy Pavla Ruska označil Lintner za nezlučiteľné s pôsobením vo verejnej funkcii. Vyhlásenie mali okrem Lintnera podporiť poslanci Jirko Malchárek, Rudolf Chmel, Jozef Heriban, Imrich Hamarčák, Jozef Elsner, Peter Biroš, Stanislav Kropilák a ministri František Tóth a Rudolf Zajac.
24. augusta 2005 - Po vyše štvorhodinovom nočnom rokovaní Predsedníctva ANO Rusko oznámil, že z funkcie neodstúpi. Pre prípad, že by ho premiér z funkcie navrhol odvolať, nominovalo predsedníctvo ako nového ministra hospodárstva štátneho tajomníka ministerstva dopravy Vladimíra Menicha. Zároveň požiadalo Dzurindu, aby odvolal z funkcií ministrov kultúry a zdravotníctva Tótha a Zajaca. Za nového ministra kultúry navrhlo prednostu KÚ v Banskej Bystrici Milana Kepeňu, kandidátom na post šéfa rezortu zdravotníctva sa o dva dni neskôr stal riaditeľ pobočky Všeobecnej zdravotnej poisťovne v Michalovciach Marián Biľo. Predsedníctvo vyslovilo nedôveru podpredsedom Malchárkovi, Lintnerovi a Tóthovi. Minister Zajac označil rokovanie za "noc dlhých nožov".
24. augusta 2005 - Premiér Dzurinda podal prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi návrh na odvolanie Ruska z funkcie ministra hospodárstva. Ešte v ten istý deň prezident Ruska odvolal a vedením rezortu dočasne poveril ministra financií Ivana Mikloša. Rusko si neprišiel prevziať odvolávací dekrét, ospravedlnil sa kvôli straníckym povinnostiam. Dzurinda na margo personálnych požiadaviek Predsedníctva ANO poznamenal, že vláda sa musí opierať o podporu v parlamente a on osobne si želá zotrvanie Tótha a Zajaca v ministerských funkciách.
25. augusta 2005 - Zasadnutím Krajskej rady ANO v Trenčíne sa uzavreli rokovania krajských organizácií aliancie. Sedem z nich vyslovilo podporu Ruskovi, Krajská rada ANO v Prešove vyslovila nesúhlas s vyslovením nedôvery podpredsedom strany. Ruskovi oponenti sa zúčastnili na dvoch rokovaniach, a to práve v Prešove a predtým v Košiciach. Výsledky rokovania prešovských liberálov komentoval Rusko slovami, že skóre 7:1 nie je zlé. Lintner to neskôr označil za manipuláciu, pretože krajská rada v Trenčíne zasadala až v ten deň popoludní.
26. augusta 2005 - Lintner a Malchárek predložili premiérovi deklaráciu o podpore vlády. Skupina poslancov a ministrov v nej vyjadrila ochotu prevziať zodpovednosť nad všetkými politickými nomináciami do vládnej exekutívy, ktoré pri vstupe do koalície mala ANO, vrátane obsadenia postu ministra hospodárstva. Deklaráciu podpísali siedmi členovia poslaneckého klubu ANO, nezávislý poslanec Anton Danko a ministri kultúry a zdravotníctva Tóth a Zajac. Lintner naznačil, že formálne by sa mohla deklarácia realizovať formou dodatku ku Koaličnej zmluve.
27. augusta 2005 - Republiková rada ANO v Banskej Bystrici vyzvala podpredsedov Tótha, Malchárka a Lintnera, aby sa vzdali všetkých funkcií v ANO. Návrh na mimoriadny kongres strany zamietla. Aliancia ako strana s platnou Koaličnou zmluvou vyzvala premiéra, aby urýchlene akceptoval jej návrhy na personálne zmeny vo vláde. Ruskovým odporcom sa v rozhodujúcich hlasovaniach podarilo získať 8 až 9 priaznivcov zo 44 členov rady.
29. augusta 2005 - Ľubomír Lintner ohlásil vytvorenie názorovej platformy v ANO s názvom Vráťme ANO jej členom a voličom, ktorá nesúhlasí s Ruskovým poňatím výkonu moci a podporuje zotrvanie ministrov Tótha a Zajaca vo vláde. Platforma sa opiera o podporu deviatich poslancov parlamentu - Lintnera, Malchárka, Kropiláka, Biroša, Chmela, Elsnera a bývalých členov ANO Jozefa Heribana, Jána Drgonca a Antona Danka.
31. augusta 2005 - Podpredsedovia ANO Lintner, Malchárek a Tóth sa obrátili na rozhodcovskú komisiu strany, aby zrušila všetky uznesenia poslednej Republikovej rady. Uznesenia boli podľa nich prijaté v rozpore so stanovami ANO, pretože členov rady údajne zvolili bez potrebného volebného poriadku.
1. septembra 2005 - SDKÚ, KDH a SMK ukončili spoluprácu s ANO vo vládnej koalícii. Rozhodli sa spolupracovať s poslaneckou skupinou okolo Lintnera na základe princípov, ktoré obsahuje pôvodná Koaličná zmluva. Dzurinda po stretnutí s Hrušovským a Bugárom potvrdil, že nenavrhne odvolanie ministrov Tótha a Zajaca. Miesta, ktoré doteraz patrili na základe Koaličnej zmluvy ANO, si podľa Hrušovského môže nárokovať skupina okolo Lintnera. Dzurinda nevylúčil personálne výmeny v štátnej správe, ak sa niekde ukážu pochybnosti alebo nízky stupeň dôvery.
3. septembra 2005 - Poslanecký klub ANO nominoval Jirka Malchárka na post ministra hospodárstva. Zároveň vyzval Ruska, aby klub opustil. Členovia klubu potvrdili vo funkcii svojho predsedu Ľubomíra Lintnera. Na rokovaní sa nezúčastnili Rusko a poslankyne Brestenská, Henzélyová a Černá.
4. septembra 2005 - Republiková rada ANO v Trenčíne zvolala mimoriadny kongres aliancie na 11. septembra do Žiliny. Na kongrese by mali delegáti rozhodnúť o osude piatich podpredsedov ANO, ktorí nesúhlasia s Ruskom. Členovia názorovej platformy okolo Lintnera na zasadnutie rady neprišli.
6. septembra 2005 - Premiér Dzurinda akceptoval návrh poslaneckého klubu ANO na vymenovania Malchárka do funkcie ministra hospodárstva. Zároveň sa s platformistami dohodol na podpore vlády do konca volebného obdobia.
8. septembra 2005 - Rozhodcovská rada ANO zamietla návrh trojice podpredsedov Malchárka, Lintnera a Tótha na zrušenie rozhodnutia Republikovej rady z 27. augusta v Banskej Bystrici. Siedmi z ôsmich rozhodcov posúdili prípravu, priebeh, rokovanie aj uznesenia rady ako platné a v súlade s právnymi predpismi ako aj stanovami a inými organizačnými predpismi ANO.
11. septembra - Kongres ANO odvolal podpredsedov Ľubomíra Lintnera, Jirka Malchárka, Františka Tótha, Alexandra Kovala a Ľuba Romana. Zároveň ich spolu s poslancami Petrom Birošom, Rudolfom Chmelom, Stanislavom Kropilákom a exposlancom Imrichom Hamarčákom vylúčil zo strany. Kongres rozhodol o písomnom vypovedaní Koaličnej zmluvy zo strany aliancie. Strana sa rozhodla podporovať v parlamente návrhy zákonov, ktoré vychádzajú z programového vyhlásenia vlády. V personálnych otázkach sa bude správať ako opozičná strana a rozhodovať sa od prípadu k prípadu.
12. septembra 2005 - ANO písomne vypovedala Koaličnú zmluvu, ktorá od 8. októbra 2002 upravovala fungovanie vládnej spolupráce SDKÚ, SMK, KDH a ANO.
12. septembra 2005 - SDKÚ, SMK a KDH podpísali politickú deklaráciu o vzájomnej spolupráci na báze pôvodnej Koaličnej zmluvy. Následne uzavreli písomnú dohodu s poslancami zastúpenými Lintnerom, ktorí sa zaviazali napĺňať vládny program.
27. novembra 2005 - ANO vo voľbách do vyšších územných celkov obsadilo osem poslaneckých kriesiel v troch regionálnych parlamentoch. V Bratislavskom kraji má päť poslancov, v Prešovskom jedného poslanca a v Košickom dvoch poslancov.
22. januára 2006 - Ministri Jirko Malchárek a František Tóth spoločne s bývalou štátnou tajomníčkou ministerstva zdravotníctva Alexandrou Novotnou založili novú liberálnu politickú stranu pod názvom Nádej, ktorá chce napĺňať programové vyhlásenie vlády. Ľubomír Linter medzi zakladateľmi nebol.
24. januára 2006 - Podpredseda ANO Milan Kepeňa oznámil, že opúšťa ANO. Viedlo ho k tomu rozhodnutie vedenia strany ísť do septembrových parlamentných volieb samostatne a pretrvávajúce vnútrostranícke problémy viedli. ANO je podľa neho posledných päť až šesť mesiacov v politickej agónii a liberálny volič nevie, čo bude ďalej.
17. marca 2006 - ANO oznámila, že kandidátku do júnových volieb povedie podpredsedníčka Eva Černá. Nasledujú režisér Dušan Rapoš, bývalá moderátorka TV Markíza Aneta Parišková. Líder Pavol Rusko je štvorkou na kandidátke, v ktorej je celkovo 47 žien. Aliancia ide do volieb samostatne.