Bratislava 13. mája (TASR) - Slovenská informačná služba (SIS) pôsobí v politických stranách, cirkvách a na svoju prácu využíva aj novinárov. V diskusnej relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy to vyhlásil nezávislý poslanec NR SR Rudolf Žiak. Hovorca SIS Vladimír Šimko to poprel.
"Je veľmi naivné hovoriť, že SIS nepracuje v politických stranách. Môže to hovoriť pán hovorca, ale je to veľmi naivné, lebo takéto poznatky sú. Jasné, že SIS ich poprie, ale treba ich doložiť a dokázať," povedal Žiak. Informácie o činnosti strán sa podľa neho získavať musia a nie nutne vždy priamymi pracovníkmi SIS. Nebezpečné by to bolo, keby boli zneužívané alebo by SIS mala tendencie ovplyvňovať činnosť strán.
Problémom v celom systéme fungovania bezpečnostných a tajných služieb na Slovensku je podľa Žiaka chýbajúca dôvera v ich vedenie. Príkladom je aj kauza príslušníčky SIS známej ako Kováčová, ktorá zisťovala informácie na Špeciálnom súde v prípade obžalovaného račianskeho starostu Pavla B. či sa angažovala v politickej činnosti SNS. "Celá služba je v zlom stave, až v rozklade. Čo tam robí pán riaditeľ, pokiaľ to nerieši," dodal.
Podobný názor má aj poslanec NR SR a člen výboru na kontrolu činnosti SIS Ladislav Polka. "Ja som presvedčený, že SIS musí monitorovať situáciu v stranách. Keď to nerobí, tak čím sa zaoberá kontrarozviedka?," dodal. SIS by sa mala podľa neho zamerať na úlohy, ktoré jej určí vláda SR - terorizmus, extrémizmus či organizovaný zločin.
Kauza Kováčová nie je podľa Polku "prvou ani poslednou " aférou SIS. "Podnety vo výbore NR SR sme sa snažili riešiť s nadhľadom, lebo sme stále dôverovali informácii riaditeľa SIS, že vyhodením bývalých agentov ŠTB sa situácia zlepší," konštatoval.
Pomery by sa podľa nich dali riešiť vnútornou aj legislatívnou reformou SIS a posilnením kompetencií kontrolných orgánov. Dôležitá je aj stále chýbajúca vnútorná koordinácia činnosti. Strana SMK navrhla podľa jej poslanca Lászlóa Kötélesa vytvoriť "nadorgán" pre všetky tajné služby, ktorý by dohliadal na využitie, rozdelenie či poskytovanie získaných informácií, ale aj na koordináciu postupov.