Banská Bystrica 13. mája (TASR) - Ukážkami z bohatého rómskeho kultúrneho dedičstva si dnes v banskobystrickom Dome kultúry pripomenuli Medzinárodný deň Rómov.
V meste pod Urpínom sa pred asi 600 divákmi prezentovali viaceré hudobné, tanečné a spevácke formácie z Banskobystrického regiónu. Program obohatili aj hostia - účinkujúci zo Strednej umeleckej školy z Košíc, bratislavský Kmeťoband a súbor Terne čháve - Dospelí ľudia - z Českej republiky. Medzi bezmála 90 účinkujúcimi boli tiež deti z detského folklórneho súboru z Ponickej Lešti a muzikanti ľudovej hudby z Kokavy nad Rimavicou.
"Našim zámerom bolo ukázať a priblížiť širokej, nielen rómskej verejnosti našu bohatú kultúru a tradície Rómov. Návštevníci si v priestoroch banskobystrického Domu kultúry mohli pozrieť aj výstavu fotografií zobrazujúcich rôznosť pohľadov na život Rómov. Jedným z prispievateľov vystavených prác bol aj Ústav romologických štúdií v Nitre," uviedla pre TASR Helena Jonášová z Kultúrneho združenia Rómov na Slovensku. Piaty ročník kultúrno-spoločenského podujatia, ktoré pripravilo Kultúrne združenie Rómov Slovenska v spolupráci so Stredoslovenským osvetovým strediskom, mal sklz kvôli finančným problémom.
Medzinárodným dňom Rómov si nielen rómski spoluobčania pripomínajú stretnutie Rómov z celého sveta, ktorí sa od 8. do 12. apríla 1971 zišli na I. kongrese v Orpingtone pri Londýne, kde založili prvú medzinárodnú rómsku organizáciu Internacional Romani Union (IRU). Odmietli na ňom označenie "cigán" a medzinárodné organizácie požiadali o rešpektovanie etnického názvu Róm. Prihlásili sa k Indii ako ku krajine svojho pôvodu a prijali rómsku vlajku a hymnu. Za medzinárodný deň Rómov na ňom vyhlásili 8. apríl, neskôr ho ako pamätný deň uznali aj účastníci IV. kongresu IRU, ktorý sa konal v roku 1998 vo Varšave.