BRATISLAVA 14. mája (SITA) - Slovensko sa bude podľa predsedu SDKÚ - DS Mikuláša Dzurindu v júnových parlamentných voľbách rozhodovať medzi dvoma cestami. "Buď pôjdeme cestou kontinuity, nadviažeme na doterajšie kroky a dovedieme ich k viditeľným výsledkom, ktoré pocíti každý. Alebo dôjde k dominácii jednej strany, a k zvratu doterajšieho smerovania," uviedol pre agentúru SITA Dzurinda. Podľa neho sa SDKÚ - DS bude snažiť o taký volebný výsledok, ktorý umožní Slovensku naďalej kráčať dopredu a zlepšovať sa. "V tejto súvislosti je pre nás prioritnou spolupráca programovo blízkych strán, ktorými sú SDKÚ-DS, KDH a SMK," dodal premiér.
Vo volebnom programe SDKÚ - DS je vzdelávanie zásadnou prioritou. "Náš volebný program pod názvom Ide o úspešné Slovensko obsahuje celý rad návrhov konkrétnych riešení. V prvom rade navrhneme a presadíme celkovú obsahovú prestavbu výučby na základných a stredných školách. Nestačí totiž, aby naše deti ovládali cudzie jazyky, vedeli využívať internet a chápali fungovanie ekonomiky," povedal Dzurinda. Vo všetkých oblastiach vzdelávania podľa neho treba položiť dôraz na prechod od memorovania a encyklopedizmu k schopnosti s informáciami pracovať, chápať ich v širších súvislostiach a skladať ich do vlastných záverov a tvoriť. "Najlepšou cestou k obsahovej zmene je presadiť nový školský zákon a umožniť školám definovať vlastné vzdelávacie programy v rámci celoštátne určených jasných pravidiel," dodal.
SDKÚ-DS dlhodobo presadzuje, aby si vysoké školy mohli časť nákladov na štúdium žiadať od svojich študentov. "Za najlepšie riešenie považujeme, aby školy mali možnosť a nie povinnosť zaviesť školné na prvom aj druhom stupni vysokoškolského vzdelávania. Pri zavádzaní školného zvažujeme spoplatnenie len magisterského a externého bakalárskeho štúdia, pretože v oboch prevyšuje súčasný dopyt optimálny stav," povedal šéf SDKÚ - DS.
Rozumným pravidlom v oblasti zdravotníctva bolo podľa Dzurindu v uplynulom období zastavenie astronomického zadlžovania tohto sektora, ktoré sa začalo pred niekoľkými rokmi prejavovať chronickým nedostatkom nevyhnutných nástrojov pre zabezpečenie kvalitnej a pohotovej zdravotnej starostlivosti. Rozumné bolo tiež podľa neho sprehľadniť vzťahy a postavenie každého, koho sa zdravotníctvo týka. Tento proces zatiaľ nie je ukončený. "Občania vo väčšine prípadov nepocítili vyššiu kvalitu v tom, čo zažívajú ako pacienti: v čakárňach stále trávia hodiny, do nemocníc sú vyzývaní nosiť si základné potreby. Programom SDKÚ-DS bude preto podporovať také procesy, ktoré povedú k zvýšeniu kvality a efektívnosti v zdravotníctve," vyhlásil Dzurinda.
Motivačná sociálna politika sa ukázala podľa Dzurindu ako dobrý nástroj na povzbudenie aktivity ľudí v ich úsilí nájsť si prácu, alebo sa o ňu aspoň usilovať, ako zlepšiť ekonomickú situáciu rodiny. "Po tomto prvom kroku chceme sústrediť úsilie vlády na pomoc a povzbudenie tých, ktorí si stále prácu nájsť nevedia, najmä kvôli svojej nízkej kvalifikácii, dlhodobému vypadnutiu z trhu práce, alebo momentálnemu ekonomickému potenciálu niektorých regiónov," uviedol.
Regionálne rozdiely sú podľa Dzurindu prítomné vo všetkých, aj vo veľmi vyspelých krajinách. "Nerovnosti v ekonomickom potenciáli a sociálnej situácii obyvateľov medzi východom a západom Slovenska vznikali desaťročia, pričom dodnes platíme daň za pokusy znižovať ich neprirodzeným a neefektívnym spôsobom. Cestou na ich znižovanie sú investície do infraštruktúry, využívanie eurofondov s tým, že nevyužívaný ľudský a prírodný potenciál všetkých slovenských regiónov treba využiť diverzifikovane – spôsobom im prirodzeným a vlastným," povedal. Ďalším spôsobom zmenšovania ekonomických rozdielov môže byť aj poskytovanie investičných stimulov - tie by sa postupne mali obmedzovať len na tých investorov, ktorí vytvárajú pracovné miesta v najmenej rozvinutých regiónoch Slovenska.
Udržanie efektívneho, jednoduchého a neutrálneho daňového systému je prioritou SDKÚ - DS. "Daňová reforma, ktorú sme uskutočnili v predchádzajúcom období urobila z nášho daňového systému systém efektívny, jednoduchý a neutrálny," zdôraznil Dzurinda. V nasledujúcom volebnom období bude SDKÚ - DS presadzovať znižovanie priamych daní o jedno percento ročne na úroveň 15 percent v roku 2010. "Alternatívne je možné uvažovať aj o ponechaní rovnej dane na úrovni 19 percent a jednopercentnom ročnom znižovaní odvodov," dodal.
SDKÚ-DS si uvedomuje, že jedným z najvážnejších problém v súčasnosti je slabá vymožiteľnosť práva. "Budeme preto presadzovať také zmeny, ktoré popri rešpekte k nezávislej súdnej moci presadia prehľadnosť a predvídateľnosť rozhodnutí súdov, zjednodušia ich prácu a tak pomôžu urýchliť rozhodovací proces a posilnia osobnú zodpovednosť v súdnom systéme," povedal Dzurinda. SDKÚ - DS sa zasadí za novú úpravu procesného práva, aby pravidlá boli jednoduché a zrozumiteľné. Obmedziť chcú možnosti predlžovať konanie obštrukciami účastníkov konania, či bezdôvodnou neúčasťou na pojednávaní alebo bezdôvodnou námietkou zaujatosti. SDKÚ - DS chce upraviť procesné lehoty na administratívne úkony súdov. "Posilníme preto zodpovednosť exekútorov za výsledok exekúcie. Navrhneme, v rámci rekodifikácie občianskeho súdneho procesu, vyčleniť procesnú právnu úpravu preskúmavania rozhodnutí správnych orgánov súdmi do samostatného zákona. Podporíme špecializáciu sudcov pre správne súdnictvo spolu s osobitnou odbornou podporou, ktorá zohľadní špecifiká správneho súdnictva. Budeme podporovať mimosúdne formy riešenia sporov, rozhodcovské konanie a mediáciu," vyhlásil Dzurinda.
Spôsob, ako zvýšiť výkon štátnej správy, je jej efektívnosť a spájanie blízkych agend. "V roku 2002 sme znížili počet členov vlády o štyroch. Vo volebnom programe pre tohtoročné parlamentné voľby presadzujeme zníženie o dvoch ďalších: ministerstvo hospodárstva zrušíme – oblasť cestovného ruchu presunieme na ministerstvo regionálneho rozvoja a cestovného ruchu, oblasť ochrany spotrebiteľa na ministerstvo spravodlivosti, oblasť energetickej infraštruktúry na ministerstvo dopravy a infraštruktúry a zvyšnú časť, teda obchodnú politiku, podporu investícií a inovácií presunieme na ministerstvo financií, pričom minister financií by bol zároveň podpredsedom vlády pre znalostnú ekonomiku," objasnil plány SDKÚ - DS Dzurinda. Agenda podpredsedu vlády pre európske záležitosti, ľudské práva a menšiny by sa podľa neho mala rozdeliť medzi ministerstvá zahraničných vecí, financií, práce, sociálnych vecí a rodiny a spravodlivosti.