Bratislava 28. marca (TASR) - Presne 176 týraných žien požiadalo na Slovensku v období od decembra 1999 do marca 2001 krízové centrum feministickej organizácie Fenestra o utajené ubytovanie, sprievod na súdne pojednávanie či advokátsku pomoc. V rámci verejnej prednášky Násilie páchané na ženách, organizovanej združením Amnesty International (AI), to dnes v Bratislave uviedla zástupkyňa Fenestry Monika Grochová.
Ako ďalej povedala, centrum denne zaznamená v priemere šesť telefonických a dve osobné konzultácie súvisiace so psychickým, fyzickým alebo ekonomickým týraním žien. Zneužívané klientky sa boja o svojich problémoch hovoriť s políciou, pretože ďtá v praxi v podstate nič nevyriešiď. "V prípade, že sa nájdu povedzme mäkké drogy, prokurátor nezaváha a hneď uvalí vyšetrovaciu väzbu na všetkých podozrivých. V prípade sexuálneho zneužívania detí a žien sú páchatelia stíhaní na slobode, a často i po viacnásobnom vykonaní aktu," zdôraznila. Slovensko je pri tom jednou z posledných krajín v Európe, ktorá používa pri vyšetrovaní priamu konfrontáciu páchateľa s obeťou.
Podľa policajnej štatistiky len za február 2001 bolo v SR spáchaných rekordných 13 vrážd detí a žien. Vo väčšine prípadov ako násilník vystupoval muž, alebo blízka osoba obeti. "Deti sa často snažia ochrániť obeť násilia v rodinách, ale keď sa im to nedarí, rozhodnú sa spáchať demonštratívnu samovraždu," pripomenula Grochová.
Siedmeho marca tohto roku vláda SR schválila koncepciu rovnosti práv žien a mužov, ktorá by mala iniciovať potrebné úpravy v legislatíve, vo vyšetrovacích postupoch, zriadenie ženských azylových domov a ďalšie opatrenia.
*jkk ir