Strany síce vo volebných programoch hovoria o politických reformách, ale k zmene volebného systému ani zúženiu poslaneckej imunity zrejme nedôjde. Najčastejšie spomínajú znižovanie počtu ministerstiev a niektorých úradov.
Vládna koalícia odmieta, že by zanedbala politické reformy, opozícia si naopak myslí, že vláda zlyhala.
Zuzana Wienk z Aliancie fair-play hovorí, že strany zanedbali reformy v oblasti etiky a politickej kultúry. Podľa Wienk nemali politici vôľu zúžiť poslaneckú imunitu ani zabezpečiť nezávislú kontrolu financovania politických strán.
Majetkové priznania verejných činiteľov nemajú podľa Wienk v súčasnej podobe veľký význam, chýba jej aj zákon o lobingu a pravidlá volebnej kampane.
Predseda SMK Béla Bugár kritiku odmieta s tým, že "to sú také rečičky, je moderné hovoriť o zanedbaní reforiem". Poslanec SDKÚ Tomáš Galbavý tvrdí, že politické reformy sa ťažko presadzujú, lebo politici sa ťažko zbavujú svojich privilégií. Poslanec KDH Pavol Minárik naopak v tejto oblasti nevidí zásadný problém, ktorý treba akútne riešiť.
Podpredseda opozičného Smeru Róbert Kaliňák povedal, že vláda zaostala vo všetkých reformách. "Zostalo iba pri sľuboch o zoštíhlení štátnej správy, ale máme viac úradníkov."
Šéfka SF Zuzana Martináková koalícii vyčíta najmä volebný zákon, zotrvanie pri jednom volebnom obvode a za neduh označovala politické nominácie v štátnej správe a prijímanie zákonov na potieranie korupcie.
Zdá sa, že volebný systém sa tak skoro nezmení. Ešte od čias Mečiarovej vlády platí, že Slovensko je jedným volebným obvodom. Bugár povedal, že tento systém "ako-tak vyhovuje každému". Zmeniť ho na väčšinový alebo zmiešaný je takmer nemožné. Podľa Minárika by na zmenu volebného systému doplatilo viac politických strán. KDH je však otvorené diskusii o počte volebných obvodov.
O zmene volebného systému sa nehovorí ani v programe SDKÚ, ale podľa Galbavého sa diskusii nebránia.
O zúžení poslaneckej imunity je zmienka v programoch niektorých strán. Bugár je však zvedavý, čo urobia po voľbách tí politici, čo majú teraz veľké reči o zúžení imunity. (sp)
Ako sa chcú politici zreformovať
SDKÚ
Znížiť počet členov vlády o dvoch. Malo by zaniknúť ministerstvo hospodárstva a funkcia podpredsedu vlády pre európske záležitosti, ľudské práva a menšiny. Agendy zrušených úradov by sa rozdelili medzi zostávajúce ministerstvá. Zlúčili by sa napríklad telekomunikačný úrad s poštovým regulačným úradom, Protimonopolný úrad s Úradom pre verejné obstarávanie. Skončil by aj Fond národného majetku. O zmene volebného systému SDKÚ nehovorí.
KDH
Sprísniť ústavný zákon o konflikte záujmov, zúžiť imunitu ústavných činiteľov len na konanie súvisiace s výkonom verejnej funkcie. Bude presadzovať zrušenie Mečiarových amnestií. Tiež ráta so spájaním ministerstiev, niektoré úrady by prešli pod ich správu. Program KDH hovorí o NBÚ, Úrade pre štátnu službu, Úrade na ochranu osobných údajov, Úrade geodézie, kartografie a katastra, Úrade pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo.
SMK
Nebráni sa zníženiu počtu ministerstiev i zúženiu poslaneckej imunity.
SF
Chce nový zákon o etike ústavných činiteľov. Ústavní a verejní činitelia by museli odovzdať svoje obchodné aktíva do poručenskej správy vykonávanej bankou, advokátom alebo zákonom určenou osobou. Zriadi verejný register privatizovaného majetku, aby bolo zrejmé, kto, kedy a za akých podmienok privatizoval. Je za zníženie počtu ministerstiev a štátnych úradov. Je za výrazné obmedzenie imunity poslancov a chce zaviesť prvky väčšinového volebného systému. Aké, zatiaľ nevedno.
HZDS
Znížiť počet členov vlády. Je za jednomandátový väčšinový volebný systém s právom aj počas štvorročného obdobia v danom obvode voliť iného kandidáta. Keď sa zvolí nový poslanec, mandát starého zaniká. O zúžení imunity HZDS zatiaľ nehovorí.
Smer
Je za kombinovaný volebný systém s tým, aby sa polovica poslancov volila väčšinovým systémom. Je za zúženie poslaneckej imunity.
SNS
Chce zaviesť imperatívny mandát, aby mohli poslanca voliči odvolať.
Čo politici zmenili a čomu sa bránili
* zúžil sa počet členov vlády z 20 na 16,
* volebný zákon zmenili tak, že zvýšili váhu preferenčných hlasov,
* umožnili volebnú kampaň aj v súkromných médiách,
* zrušili obmedzenie finančných výdavkov na kampaň,
* zmenil sa systém financovania strán tak, že strany dostanú od štátu viac peňazí,
* zaviedli sa nové prvky kontroly hospodárenia strán, sprísnilo sa napríklad prijímanie darov, ročné finančné správy overuje audítor, problém je však v tom, že správy posudzuje parlamentný výbor a strany tak kontrolujú samy seba,
* poslanci sa bránili zúženiu poslaneckej imunity len na výroky a hlasovanie v parlamente a podľa časti právnikov si v závere volebného obdobia prijatím novely priestupkového zákona a ústavy zaviedli priestupkovú imunitu, poslanec nemá imunitu iba vtedy, keď jazdí pod vplyvom alkoholu,
* majetkové priznania verejných funkcionárov sa síce zverejňujú na internete, majetok však v skutočnosti zostal pre verejnosť zahmlený,
* vládna koalícia sa nevyrovnala s politickými nomináciami v štátnej správe a zrušila Úrad pre štátnu službu.