Tvrdia to členovia Klubu 500, ktorí si dali vypracovať analýzu tejto problematiky bruselským právnikom z advokátskej kancelárie White and Case LLP. Ako na tlačovej besede uviedol výkonný riaditeľ klubu Tibor Gregor, odborníci z Bruselu tvrdia, že o povahe postihu za porušenie zákona vo vybraných oblastiach ako napríklad životné prostredie, obchodovanie s drogami rozhoduje výlučne členský štát. EÚ podľa neho len požaduje, aby každý členský štát prijal "účinný, primeraný a varovný postih" pri potrestaní právnických osôb. Je len na členskom štáte, aký inštitút v takýchto prípadoch bude využívať.
Klub 500, ktorý s návrhom trestnej zodpovednosti firiem zásadne nesúhlasí, je podľa Gregora presvedčený, že Slovensko má aj v súčasnosti účinné nástroje na postihovanie právnických osôb. "Či je to formou správneho konania alebo prostredníctvom obchodného zákonníka," uviedol Gregor. Dodal, že je úplne jedno, či o treste rozhodne súd alebo príslušný obvodný úrad. Ak by si všetky inštitúcie, ktoré máme na Slovensku, plnili svoje povinnosti, tak môžu byť aj podľa súčasných zákonov firmy postihnuté, podotkol.
Klub 500 znovu otvoril túto tému preto, že podľa jeho predsedu Vladimíra Sotáka sa exminister Lipšic nevzdá a Soták je presvedčený, že sa KDH v budúcnosti opäť pokúsi inštitút trestnej zodpovednosti právnických osôb uzákoniť. Soták dodal, že Klub 500 bude pri všetkých sporných návrhoch zákona žiadať o výklad svojich bruselských partnerov.