Banská Bystrica 16. mája (TASR) - Zriaďovatelia základných škôl (ZŠ), materských škôl (MŠ) a školských zariadení v okrese Banská Bystrica vytvárajú pre ich zamestnancov rôzne podmienky. Najlepšie sú v spoločných ZŠ a MŠ v Badíne, Brusne a v Ponikách, v ZŠ na Pieninskej ulici v Banskej Bystrici a v Centre voľného času i v Pedagogicko-psychologickej poradni v Banskej Bystrici.
"Porovnali sme podmienky zamestnancov vo všetkých školách a školských zariadeniach, zriaďovateľom ktorých sú obce. Zistili sme, že v kolektívnych zmluvách sú mnohí zamestnávatelia ochotní dohodnúť sa s odborovými organizáciami na záväzkoch aj nad rámec zákonov. Vo väčšine škôl a zariadení majú zakotvené napríklad skrátenie pracovného času, predĺženie výmeru dovolenky či vyšší príspevok pre zamestnanca počas jeho práceneschopnosti za prvých desať dní, ktoré prepláca zamestnávateľ," uviedla pre TASR predsedníčka Rady základných organizácii Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy v okrese Banská Bystrica Iveta Majerová.
Viacerí zamestnávatelia prispievajú aj na doplnkové dôchodkové sporenie, či poskytujú zamestnancom voľno počas Dňa učiteľov a Dňa matiek. Organizujú a aspoň čiastočne hradia regeneračné víkendové pobyty, ako aj športové a kultúrne aktivity. Zriaďovateľ ZŠ v Selciach napríklad zamestnancom preplatí všetky náklady spojené so zaočkovaním proti ochoreniu na chrípku, dodala Majerová.
"Pozitívnych príkladov zo strany niektorých zriaďovateľov škôl a školských zariadení je viac. Preto sme ich ako zatiaľ jediní z okresov vyhodnotili, so zámerom ukázať zamestnávateľom, aké najvýhodnejšie podmienky je možné vytvoriť pre zamestnancov. O túto myšlienku sa už zaujímali kolegovia v Žilinskom a v ďalších okresoch," povedala Majerová.
Banskobystrickí odborári pri porovnávaní podmienok v spomínaných školách a v školských zariadeniach napríklad zistili, že na začiatku roka chýbali väčšine škôl financie na vyplatenie nenárokových zložiek ich zamestnancov. Ich plat tak klesol o 500, ale aj viac ako o 1000 korún mesačne. Zamestnávatelia však vedia, že financie na túto nenárokovú zložku platu vo výške 6 percent, aj keď neskôr, dostanú od štátu. Kým však zriaďovateľ ZŠ v Starých Horách v prvých mesiacoch tohto roku vyplatil jej zamestnancom len 1,8 percenta tejto nenárokovej zložky mzdy, v Brusne to bolo až 17,7 percenta. Zamestnanci v prvej zo spomínaných škôl tak mesačne dostali priemerne 175 korún a v druhej až 1747 korún, zdôraznila Majerová.
Rozdiely aj v odmeňovaní zamestnancov škôl a školských zariadení v Banskobystrickom okrese sú evidentné. Práve ich porovnávanie a zverejnenie by malo motivovať tých "slabších", aby sa aspoň priblížili k tým "silnejším".