LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ 16. mája (SITA) – Väčšia spolupráca so zahraničím, personálna stabilizácia, kvalitný výcvik vojenských profesionálov a technická modernizácia budú základnými prioritami Ozbrojených síl Slovenskej republiky (OS SR) do roku 2015. Pri prvej verejnej prezentácii Dlhodobého plánu rozvoja Ministerstva obrany SR - Modelu 2015 to dnes v Akadémii ozbrojených síl gen. Milana R. Štefánika a v Národnej akadémii obrany maršala Andreja Hadika v Liptovskom Mikuláši uviedol minister obrany Martin Fedor.
OS SR by podľa Fedora mali v budúcnosti viac pôsobiť v medzinárodných vojenských misiách a spolupracovať pri úlohách, ktoré súvisia s členstvom Slovenska v NATO a v Európskej únii. „Pri vstupe do NATO dostala Slovenská republika prvé priame bezpečnostné garancie, z ktorých však vyplývajú i naše členské povinnosti,“ podotkol Fedor. Dodal, že ozbrojené sily budú aj v budúcnosti pôsobiť v prostredí regionálnych konfliktov, terorizmu či stálej hrozby použitia zbraní hromadného ničenia. „Vyslaniu vojakov na operácie do cudziny vždy predchádza zrelá úvaha a inak to nebude ani v budúcnosti,“ povedal Fedor. Dlhodobá vízia rozvoja MO SR kladie za cieľ udržiavať trvale asi 8 % pozemných síl v medzinárodných krízových operáciách, pričom asi 40 % musí spĺňať požiadavku vojenského nasadenia.
Náčelník Generálneho štábu OS SR Ľubomír Bulík, ktorý dnes navštívil obe liptovskomikulášske akadémie, uviedol, že zabezpečenie obrannej politiky štátu nie je možné bez dlhodobej vízie. „Dnes už nereformujeme, ale chceme sa rozvíjať. Reformy už máme za sebou,“ dodal.
Dlhodobý plán rozvoja MO SR-Model 2015 považuje za optimálnu výšku financií pre rezort obrany 2 % HDP. V súčasnosti je v štátnom rozpočte vyčlenených na obranu 1,89 % HDP, z toho 1,85 % pre rezort obrany a 0,04 % pre ostatné ústredné orgány štátnej správy. V krátkodobom rozvoji do roku 2007 považuje MO SR za prioritnú najmä oblasť vyzbrojovania, do roku 2010 sa sústredí aj na modernizáciu techniky, nákup materiálu, do roku 2015 obnovu techniky a jej životnosti, napríklad v pozemných a vzdušných silách.
V OS SR v súčasnosti podľa Bulíka pôsobí približne 25 000 ľudí, z toho je približne 17 000 profesionálnych vojakov. Ich počet chcú do roku 2015 zvýšiť asi o 1 000.