BRATISLAVA - O hlasy voličov sa budú opäť uchádzať aj malé strany, ktoré by sa tiež rady dostali do parlamentu.
Niektoré z nich vznikli len nedávno, mnohé nemajú žiadnych zamestnancov.
Predseda Agrárnej strany vidieka Jozef Vaškeba chce pre svoju stranu získať šesť až sedem percent hlasov. Strana nemá nijakých zamestnancov, ale podľa Vaškebu má vybudované krajské a niektoré okresné orgány.
Na polmiliónovú kauciu, ktorá je potrebná na to, aby strana mohla kandidovať, sa vyzbierali členovia. Je presvedčený, že minimálne tri percentá a tým aj príspevok od štátu získajú.
Veľké ambície má aj nová strana Nádej, ktorá dáva do volebnej kampane milióny korún. Sú v nej väčšinou ľudia, ktorí zakladali spolu s Ruskom Alianciu nového občana.
Misia 21 - Nová kresťanská demokracia nemá zamestnancov ani krajské orgány. Jej šéf Ivan Šimko bol ministrom aj poslancom. Na kauciu vyhlásili zbierku, prispeli aj členovia strany.
"Chceme vybudovať Novú kresťanskú demokraciu, čo je dlhodobá práca, sme len na začiatku," hovorí Šimko.
Slovenská národná koalícia - Slovenská vzájomnosť, má skratku SLNKO. Je v nej množstvo bývalých národiarskych poslancov a dvaja bývalí národniarski ministri. Člen Slnka a bývalý poslanec SNS Rastislav Šepták hovorí, že ak vo voľbách neuspejú, chcú pokračovať v sústreďovaní "národne orientovaných strán a straničiek" do Slnka.
Na kauciu prispel každý zo 150 ľudí z kandidačnej listiny. Slnko má svoj sekretariát aj profesionálnych zamestnancov.
Strana demokratickej ľavice sa zlúčila so Smerom, ale jej značku si dali noví ľudia zaregistrovať opäť. SDĽ si veľké nádeje na zisk percent nerobí. Podpredseda Martin Halás hovorí, že začínali od nuly, všetky niekdajšie majetky SDĽ prešli do Smeru. Majú jednu zamestnankyňu. Peniaze na kauciu vyzbierali medzi členmi, podporuje ich niekoľko ľudí zo starej SDĽ.
Čo chce strana dosiahnuť, ak by sa dostala do parlamentu? "Zrušiť ministerstvo obrany," hovorí Halás. Počet vojakov znížiť na tritisíc a začleniť ich pod ministerstvo vnútra.
Občianska konzervatívna strana je jediná malá strana, ktorá má ministra (zdravotníctva). Nemá zamestnancov, fungujú ako dobrovoľníci. Členmi sú mnohí bývalí poslanci. Na kauciu sa vyzbierali. Peter Tatár tvrdí, že v roku 2002 nevolili ľudia OKS preto, že nechceli, aby prepadol hlas, dnes v strane cítia väčšiu podporu.
O hlasy voličov sa bude uchádzať aj ZRS, Ľavicový blok, Strana občianskej solidarity, Prosperita Slovenska, Slovenská ľudová strana.
O ktoré vládne posty majú malé strany záujem
SDĽ
Školstvo, zdravotníctvo, poľnohospodárstvo.
Agrárna strana vidieka
Sú pripravení zobrať celú zodpovednosť za vládnutie, prioritou bude vidiek, "teda - ministerstvo vidieka v zmysle úvah v EÚ, v rámci neho rezorty pôdohospodárstva, lesníctva, vodohospodárstva a životného prostredia".
ZRS
Vnútro, výstavba.
Prosperita Slovenska
"S našimi ľuďmi dokážeme obsadiť všetky posty vo vláde. O vládnych postoch sa však budeme rozprávať až po voľbách."
Nádej
Nehovoria o postoch, lebo chcú redukciu ministerstiev. Priority - zdravotníctvo, zmena sociálneho systému, školstvo.
Misia 21
Otázku považuje za predčasnú. Skúsenosti má Ivan Šimko a majú "zopár osobností, ktoré majú svoju agendu z minulosti".
Strana občianskej solidarity
Vnútro, zahraničie, doprava a ministerstvo práce.
Ľavicový blok
"Môžeme obsadiť ktorýkoľvek post vo vláde."
OKS
"Máme skúsených a osvedčených ľudí na všetky posty."
SLNKO
Životné prostredie, školstvo, oblasť regionálneho rozvoja.
Slovenská ľudová strana
"O post premiéra a, samozrejme, aj o tie rezorty, ktoré si mienime ponechať." (sita, rf)

Beata
Balogová
