FOTO
BRATISLAVA - Predvolebná kampaň strán je v plnom prúde a politici hovoria, že zo stretnutí s ľuďmi v regiónoch majú dobrý dojem. Niektorí si však myslia, že kampaň je celkovo nudná, iní očakávajú podraz krátko pred dňom volieb.
Podpredseda SDKÚ Pavol Kubovič hovorí, že zaregistroval len útoky Smeru proti SDKÚ, ktoré vraj majú zakryť slabé stránky Ficovej strany. Verí, že sa viac začne diskutovať o programoch strán. Pocit zo stretávania s ľuďmi má dobrý.
Poslanec KDH Alojz Přidal hovorí, že kampaň je zatiaľ v duchu fair-play. Za zúfalý pokus ANO však považuje bilbordy, že náboženstvo patrí na fary a angličtina do škôl. Rovnako aj Mečiarovo odmietanie KDH, ktoré je podľa neho len reakciou na to, že nechcú po voľbách spolupracovať s Mečiarovým HZDS.
Přidal označil kampaň KDH ako jednu z najnáročnejších, keď lídri strany debatujú s ľuďmi a rozdávajú im stranícke noviny. "Je to znak odvahy ísť do ulíc," povedal Přidal a stali sa vraj len jeden či dva prípady zo sto, že ľudia odmietnu noviny KDH s tým, že nikomu neveria.
Kritickejšie bola naladená opozícia. Poslanec Smeru Dušan Jarjabek hovorí o tichu pred búrkou. "Stále čakám podraz z vládnej koalície, lebo jej neverím," povedal. Je však prekvapený, že prvý raz od roku 1998 sa ľudia viac pýtajú na programy strán ako na osoby.
Podpredseda HZDS Viliam Veteška si zasa všimol "nevrlosť" voči Dzurindovej vláde za sľuby, ktoré nesplnila. Zo stretnutí s ľuďmi zistil, že "nás razantne tlačia dohromady so Smerom".
Poslanec Branislav Opaterný z SF má z kampane dojem, "akoby o nič nešlo". Nemyslí si, že sa situácia zmení, keď sa začnú volebné diskusie v elektronických médiách. "Ako keby sa hralo na to, aby ľudia ani nechodili k voľbám a niekomu to vyhovovalo," myslí si Opaterný. (sp)
Čo sa dialo doteraz v kampani
politici hojne diskutovali so študentmi na školách, objavili sa megabordy namierené proti SF s otázkou, odkiaľ má peniaze na kampaň, SMK stiahla z kampane Miklósa Duraya, ktorý odmietol fúkať pri dopravnej policajnej kontrole a priznal, že niečo pil, HZD využíva na svoju prezentáciu čestného predsedu a prezidenta Ivana Gašparoviča, Smer vyčítal SDKÚ, že má vyše 1600 bilbordov, SDKÚ zasa tvrdila, že Smer chce veľa investovať do volebných šotov, prezident odborovej centrály Ivan Saktor vyzval členov odborov, aby volili Smer. Kampaň v roku 2002
Vysielali sa predvolebné šoty v televízii
HZDS predstavilo tváre svojich lídrov, ale ani jeden politik nič nepovedal. Šéf Smeru Robert Fico vystupoval ako moderátor v televíznom štúdiu. Hovoril, že "ochrana národných záujmov Slovenska je pre Smer svätá".
KDH svoj volebný šot do televízie nedodalo. SMK hovorila o tom, že dôveru občanov nikdy nesklame.
Líder SDKÚ Mikuláš Dzurinda bol na športovom štadióne. Občanom oznámil, že krajina je na dobrej ceste a SDKÚ chce dokončiť, čo začala.
Komunistický šot obsahoval najskôr záber na robotníkov v továrňach za socializmu a potom na spustnutú továreň, ktorá mala charakterizovať súčasnosť. Šot sa končil heslom - KSS - prvá pomoc pre Slovensko.
Naposledy zasadal parlament
Očakávalo sa, že do snemovne príde aj Ivan Lexa, nakoniec sa ospravedlnil. Poslanci pri poslednom hlasovaní odvolali šéfa STV Milana Materáka.
S prejavom vystúpil šéf parlamentu Jozef Migaš, ktorý v prejave kritizoval médiá, aký obraz vytvorili o parlamente. Nepáčilo sa mu, že sa hodnotenie parlamentu zredukovalo len na nedodržiavanie disciplíny.
Strany štartovali kampaň
SDKÚ začínala v Modre, lebo modrá je dobrá. SDĽ zasa na východe, jej členovia darovali krv v Michalovciach. Šéf KDH Pavol Hrušovský začínal kampaň v Bratislave na Námestí SNP prechádzkou a debatou s ľuďmi.
Z malých strán bola na Námestí SNP aj Občianska konzervatívna strana. Prezentovala sa jediným mobilným bilbordom: Sľuby sa sľubujú, blázni sa radujú. Rozumní volia OKS.
Senátor McCain
Necelý mesiac pred voľbami prišiel do Bratislavy americký senátor John McCain s posolstvom, že Slovensko má šancu dostať sa do NATO a Európskej únie, ale s HZDS to nebude možné. "Pozorne som sledoval kroky bývalej vlády a videl som porušovanie ľudských práv, videl som korupciu, videl som vraždu, ktorú riadne nevyšetrili," hovoril senátor.
Priotrávený prezident
Hlava štátu Rudolf Schuster krátko pobudol v nemocnici. V tele mu zistili neznámu toxickú látku. (sp)
Politici sa rozbehli do regiónov a oslovujú voličov. Chcú tak pokračovať až do posledného dňa volieb.