Bratislava 18. marca (TASR) - V prípade, že by Slovensko bolo prijaté do NATO, na veliteľstvách aliancie by podľa odhadov malo pôsobiť asi sto príslušníkov rezortu obrany SR. "Všetci musia byť jazykovo i odborne perfektne pripravení a musia prejsť bezpečnostnými previerkami na možnosť styku s utajovanými informáciami aliancie," povedal na dnešnom stretnutí s novinármi generálny riaditeľ sekcie obrannej politiky a medzinárodných vzťahov Igor Slobodník. Dodal, že najmä na jazykovú prípravu je zameraných niekoľko domácich kurzov vedených lektormi z Anglicka a USA a dôstojníci využívajú aj všetky ponuky štúdia formou zahraničných stáží.
Slobodník informoval aj o najbližších aktivitách rezortu v súvislosti so zintenzívnením prístupového procesu do Severoatlantickej aliancie. V závere týždňa sa minister obrany Jozef Stank spolu so šéfom slovenskej diplomacie Eduardom Kukanom zúčastní v Bruseli na zasadaní Euroatlantickej partnerskej rady (NAC) a Slovenskej republiky. "Pôjde o slovenské finále, keďže na rokovaní sa bude posledný raz hodnotiť individuálny prístup Slovenska v integračnom procese pred jesenným pražským summitom," poznamenal Slobodník. Na budúci týždeň sa v Bukurešti stretne premiér Mikuláš Dzurinda s partnermi všetkých krajín ašpirujúcich na členstvo v NATO. V máji sa ešte uskutoční rokovanie ministrov zahraničných vecí členských s kandidátskymi krajinami v Reykjavíku.
V rámci predvstupových bilaterálnych akcií posledného roka Slobodník spomenul rozhovory ministra Stanka s deviatimi partnermi členských štátov NATO, tromi z ašpirujúcich krajín a v najbližšom období sa pripravuje jeho stretnutie s ministrami obrany Dánska, Turecka a Portugalska. Hľadá sa aj vhodný termín na bilaterálne stretnutie Stanka s americkým ministrom obrany Donaldom Rumsfeldom.
SR má v súčasnosti vojenské zastupiteľstvá v 15 krajinách a v tomto roku sa plánuje otvoriť zastupiteľstvo v Kodani pre Dánsko a ďalšie škandinávske krajiny, v Rige pre Lotyšsko a pobaltské štáty a v Kanade.