BRATISLAVA 17. mája (SITA) - V slepačích vajíčkach z okolia Dusla Šaľa sú viac ako dvojnásobne vyššie hodnoty toxických karcinogénnych dioxínov, ako povoľuje platný limit Slovenskej republiky (SR) a Európskej únie. Analýza, ktorú si nechali vypracovať Priatelia Zeme-SPZ, navyše ukazuje aj dvojnásobné prekročenie limitu pre súčet koncentrácií dioxínov a PCB, ktorý bude platný v SR od novembra 2006. Uvádza sa to v správe, ktorú agentúre SITA poskytla mediálna koordinátorka organizácie Barbora Černušáková.
Ako sa v správe ďalej uvádza, cieľom monitoringu bolo spoznať mieru kontaminácie potravín toxickými látkami v tejto lokalite. Súčasťou analýzy je aj identifikácia zdroja znečistenia. V súvislosti so znepokojujúcimi výsledkami Priatelia Zeme-SPZ upozorňujú, že riešením rozhodne nie je prestať jesť vajíčka, ale zastaviť znečisťovanie prostredia jedovatými karcinogénnymi látkami.
Dioxíny patria medzi najtoxickejšie látky. Ťažko sa rozkladajú, pretrvávajú v životnom prostredí a živých organizmoch. Majú schopnosť hromadiť sa v tkanivách živých organizmov. Poškodzujú imunitný, hormonálny systém, vyvíjajúci sa plod v tele matky, podporujú rast nádorov. Dioxíny vznikajú pri horení za účasti chlóru, preto nie každý zdroj znečisťovania ovzdušia uvoľňuje tieto látky. Medzi najväčšie zdroje dioxínov v SR je radený metalurgický priemysel, spaľovanie odpadov, chemická výroba ako aj palivo-energetický sektor.