Bratislava 28. marca (TASR) - Sankčné opatrenia voči Libérií a proti hnutiu Taliban v Afganistane prijali v uplynulých dňoch relevantné medzinárodné inštitúcie.
V prvom prípade to bola Bezpečnostná rada OSN. Tá 7. marca odsúhlasila rezolúciu, ktorou sa uplatňujú sankčné opatrenia voči Libérii v súvislosti s jej aktivitami a podporou povstaleckého hnutia RUF v Sierra Leone. Podľa rezolúcie musia všetky štáty OSN prijať opatrenia zakazujúce predaj a dodávku všetkých druhov zbraní a vojenského materiálu, vrátane zbraní, munície, vojenských vozidiel a vybavenia, paramilitaristického vybavenia a náhradných dielov k nim do Libérie bez ohľadu na krajinu pôvodu tovaru. Dokument sa vzťahuje aj na zamedzenie poskytovania technickej pomoci a výcviku personálu určeného na dodávky, výrobu, údržbu a používanie spomínaných komodít. Embargo sa nevzťahuje na prísun výzbroje a vybavenia určeného na humanitné alebo ochranné účely a súvisiacu technickú pomoc či výcvik. Dodávky tohto charakteru však musí vopred schváliť sankčný výbor BR OSN. Avšak na priamy a nepriamy dovoz všetkých neopracovaných diamantov z Libérie bez ohľadu na ich pôvod sa spomínané embargo vzťahuje. Tieto sankcie sú platné od 7. marca 2001 počas nasledujúcich štrnástich mesiacov. Po tomto termíne sa situácia vyhodnotí a BR OSN rozhodne o ďalšom postupe.
Na základe spoločnej pozície Európskej únie sa 1. marca k reštriktívnym opatreniam voči hnutiu Taliban, ktoré boli zavedené na základe rezolúcie BR OSN, pripojilo aj Slovensko. Vzťahujú sa na časť územia Afganistanu, ktoré je kontrolované hnutím Taliban.
Na základe tohto dokumentu sa štátnym príslušníkom členských štátov EÚ, alebo smerom z ich územia, zakazujú priame alebo nepriame dodávky, predaj a presun zbraní a s nimi súvisiaceho materiálu všetkých typov, vrátane spomínaného vojenského, pre všetky položky na územie Afganistanu pod kontrolou Talibanu. Reštriktívne opatrenia sa vzťahujú aj na odbornú a technickú pomoc, poradenstvo alebo odbornú prípravu súvisiacu s vojenskými aktivitami ozbrojeného personálu pod kontrolou Talibanu, ako aj na dodávky, predaj a presun kyseliny anhydrovej.
Uvedené opatrenia sa nevzťahujú na dodávky nesmrtiaceho vojenského vybavenia určeného výhradne na humanitné alebo ochranné použitie a na súvisiacu technickú pomoc či odbornú prípravu, ako i na oblečenie, vrátane ochranných viest a vojenských heliem, vyvážaného do Afganistanu personálom OSN, predstaviteľmi médií a humanitnými pracovníkmi pre ich osobné použitie.
Tieto reštriktívne opatrenia sú zatiaľ časovo obmedzené na rok od prijatia príslušnej rezolúcie BR OSN 19. decembra 2000.
TASR o tom informovala riaditeľka komunikačného odboru Ministerstva hospodárstva Dagmar Hlavatá.