Tatranská Lomnica 18. mája (TASR) - Za najväčšie v ostatnom desaťročí označili odborníci tohtoročné jarné rojenie lykožrúta smrekového na kalamitou poškodenom území Tatranského národného parku (TANAPu).
Podľa námestníka Štátnych lesov TANAPu Pavla Fabiana "možno v súčasnosti hovoriť o veľmi silnom výskyte imág (dospelých jedincov) lykožrúta v celom kalamitnom území". V priemere na jeden lapač sa ich počet pohybuje od 4 do 8 tisíc. V extrémnych prípadoch, napríklad v centrálnej časti Vysokých Tatier v oblasti Starého Smokovca, Tatranskej Lomnice a Kežmarských Žľabov, zaznamenali pracovníci Štátnych lesov TANAPu odchyt 14 až 16 tisíc imág na jeden feromónový lapač.
Najkritickejšia situácia je v Národnej prírodnej rezervácii Dolina Bielej vody, kde bolo rozhodnutím Krajského úradu životného prostredia v Prešove ponechaných bez spracovania takmer 30 tisíc m3 kalamitnej drevnej hmoty a kde sa odchyt imág lykožrúta smrekového v jednom lapači za dva dni (15. a 16. mája) pohyboval od 8 do 10 tisíc jedincov. Námestník zdôraznil, že v rámci Ochranného obvodu Kežmarské Žľaby rozmiestnili približne 900 feromónových lapačov.
"Počas mojej dvadsaťročnej praxe vo výrobnej lesníckej činnosti na celom Slovensku som ešte nezažil také intenzívne rojenie lykožrúta smrekového. Počty imág vyrojených túto jar v kalamitnom území TANAPu sa nedajú porovnať ani s rojením podkôrneho hmyzu po vetrovej kalamite na Čiernom Balogu v roku 1996," konštatoval P. Fabian.
Štátne lesy TANAPu rozmiestnili vlani v kalamitnom území 3 600 feromónových lapačov, v ktorých odchytili vyše 12 miliónov imág lykožrúta smrekového. sv nv