Košice 18. mája (TASR) - Všetkých päť odborov Inšpektorátu životného prostredia (IŽP) v Košiciach vykonalo v roku 2005 celkovo 794 kontrol. Porušenie právnych predpisov zistili v 287 prípadoch. V rámci následného správneho konania uložili 183 pokút v celkovej výške 5 728 899 korún.
Ako ďalej na dnešnom stretnutí s novinármi informoval riaditeľ košického IŽP Jozef Gornaľ, uložené pokuty sa inšpektorátu darí aj vymáhať a to vďaka spolupráci so súdnymi exekútormi. Košickému IŽP, pôsobiacemu na území Košického i Prešovského kraja, uhradili kontrolované subjekty vlani 150 pokút v celkovej výške 3 894 427 Sk.
Hlavnou činnosťou IŽP v Košiciach je výkon štátneho dozoru pri starostlivosti o životné prostredie na úseku ochrany vôd, ovzdušia, odpadového hospodárstva, ochrany prírody a krajiny. Po vstupe do Európskej únie pribudla aj povinnosť vydávať integrované povolenia pre nové a jestvujúce prevádzky priemyselnej činnosti a zároveň ich kontrolovať. Podľa aktuálneho počtu prevádzok vo východoslovenskom regióne by ich mali do októbra 2007 vydať 107.
Najvyššie pokuty v rámci košického IŽP uložil odbor inšpekcie ochrany vôd. Pokuty vo výške 700 000 Sk a 500 000 Sk dostali Tehelne TEMAKO, a.s., Hanušovce nad Topľou za mimoriadne znečistenie vôd pri nakladaní s nebezpečnými látkami. V súčasnosti ich vymáha exekútor. Situáciu komplikuje fakt, že IŽP sa nevie dopátrať pôvodcu znečistenia. Ide o starší prípad z roku 2004, keď v opustených objektoch tehelne došlo k vytečeniu uskladnených vykurovacích olejov. Podľa informácií vedúceho odboru Petra Medveďa majiteľ nezlikvidoval štyri kovové zásobníky s obsahom 10 a 30 kubíkov oleja a miestni Rómovia potom, čo rozobrali tehlový materiál, sa pustili do nich. Aby sa dostali ku kovu, olej vypustili. V súčasnosti je tam už rozrezaná jedna veľkokapacitná nádrž a ďalšie sú už zbavené ochranného plášťa. Podľa Medveďa je len otázkou času, "kedy kto znovu načne nejakú rúrku" a opäť vznikne ekologická havária.
Najväčšie množstvo pokút - 59 a zároveň v celkovo najvyššej sume 2 313 000 Sk udelil odbor inšpekcie ochrany ovzdušia. Podľa vedúceho odboru Petra Chovana najviac porušení zistili u prevádzkovateľov, ktorí nepreukázali dodržiavanie emisných limitov v termíne stanovenom zákonom. Celková výška pokút bola ovplyvnená pokutou uloženou ešte v roku 2004, ale bola prenesená do roku 2005 keď rozhodnutie nadobudlo právoplatnosť.