BRATISLAVA 18. mája (SITA) – Spolupráca pri budovaní centrálnej informačnej databázy o histórii, kultúre a spôsobe života Slovákov žijúcich v zahraničí bola hlavnou témou dnešného pracovného stretnutia predsedníčky Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí (ÚSŽZ) Vilmy Prívarovej so zástupcami slovenských inštitúcií, ktoré sa zaoberajú touto problematikou. Predstavitelia vedeckých pracovísk Slovenského národného múzea, Slovenskej národnej knižnice, Slovenského národného archívu, Univerzitnej knižnice, Matice slovenskej a Slovenskej akadémie vied sa rozhodli zapojiť do projektu digitalizácie všetkých dostupných dokumentov a materiálov zo života a histórie krajanov v zahraničí, ktoré sa nachádzajú v týchto inštitúciách. Zároveň súhlasili s činnosťou Komisie kultúrneho dedičstva Slovákov v zahraničí, ktorá ako poradný orgán ÚSŽZ bude koordinovať túto spoluprácu v dokumentačnej oblasti. Prvou etapou tohto zámeru bude sprístupnenie informácií o dokumentačnej činnosti zainteresovaných inštitúcií v oblasti krajanskej problematiky prostredníctvom portálu ÚSŽZ.
Vzhľadom na to, že od 1. januára tohto roku ÚSŽZ prevzal aj kompetencie, ktoré dovtedy vykonával rezort kultúry, už vo februári tohto roku úrad uverejnil na svojich webových stránkach a v krajanských časopisoch výzvu na záchranu kultúrneho dedičstva, v ktorej sa obrátil na všetky spolky, organizácie, dokumentačné strediská, redakcie i jednotlivcov z radov Slovákov žijúcich v zahraničí. Úrad požiadal o upozornenie na písomnosti, múzejné predmety, pozostalosti osobností spolkového, kultúrneho i politického života, ktoré krajanské spolky vlastnia, ale nemôžu ich ďalej zhromažďovať, odborne spracovávať, a ktoré by tieto slovenské organizácie v zahraničí chceli poskytnúť materskej krajine.
ÚSŽZ zastrešuje starostlivosť Slovenskej republiky o Slovákov žijúcich v zahraničí a má na starosti štátnu podporu krajanov a to najmä v oblastiach vzdelávania, vedy a výskumu, kultúry, informácií a médií. Kompetencie, ktoré dovtedy zabezpečovali Úrad vlády SR, Ministerstvo kultúry SR a Ministerstvo zahraničných vecí SR sa zlúčili do jediného orgánu štátnej správy. Zároveň prišlo k zlúčeniu Domu zahraničných Slovákov a Generálneho sekretariátu pre zahraničných Slovákov.