Bratislava 19. mája (TASR) - Slovenská spoločnosť sa podľa 50 percent občanov uberá nesprávnym smerom. Naopak, ako správne vníma smerovanie spoločnosti v súčasnosti 46 percent obyvateľov. Vyplýva to z prieskumu, ktorý v dňoch 13.- 25. apríla uskutočnil Inštitút pre verejné otázky (IVO) na vzorke 1242 obyvateľov SR vo veku nad 18 rokov.
V porovnaní s predchádzajúcimi parlamentnými voľbami vyznieva dnes bilancia občanov celkového vývoja priaznivejšie. Pomer kladných hodnotení k záporným pred voľbami v roku 1998 bol 20% ku 69% a o štyri roky neskôr 28% ku 64%.
Podľa sociologičky Zory Bútorovej sú názory na vývoj silne podmienené sociálnym profilom ľudí. "Mladá generácia, ľudia s vyšším vzdelaním, ľudia vykonávajúci kvalifikovanejšiu prácu - to sú tí, ktorí sa veľmi výrazne cítia optimistickými, pokiaľ ide o to, kam sa naša spoločnosť vyvíja," uviedla dnes Bútorová pri prezentácii prieskumu. Dobrý pocit z vývoja pritom podľa nej zďaleka nie je len atribútom tých, ktorí pociťujú dôveru voči doterajšej vláde.
Prieskum sa zameral aj na uskutočnené reformy, ktoré s výnimkou zdravotníckej nevyvolávajú zásadný odpor a nesúhlas väčšiny občanov. Prevažujúcu podporu si získala decentralizácia verejnej správy. V zásade za dobrú s prípadnými korekciami ju považuje 61 percent opýtaných. Daňovú reformu ako pozitívnu s potrebou doladenia vníma 58 percent, dôchodkovú reformu 53 percent. Naopak reformu zdravotníctva považuje za jednoznačne zlú 72 percent respondentov.
Ako najzávažnejší problém občania vnímajú nezamestnanosť, takto ju hodnotí 50 percent opýtaných. V rebríčku najväčších problémov spoločnosti nasleduje kvalita zdravotníckej starostlivosti - 31%, chudoba - 29%, životná úroveň - 27%, postavenie a šance mladých - 17% a korupcia a úplatkárstvo - 16%. Za nimi nasleduje problém kriminality a organizovaného zločinu - 15%, ekonomické a sociálne rozdiely medzi regiónmi - 14 % a zneužívanie moci - 14%.