Bratislava 19. mája (TASR) - ĽS-HZDS malo podľa politológa Miroslava Kusého raketový nástup a stalo sa žiariacou hviezdou na oblohe slovenskej politickej scény, aby potom nasledoval pád kométy, ktorý trvá dodnes. Kusý takto ohodnotil 15 rokov pôsobenia ĽS-HZDS v slovenskej politike. Strana Vladimíra Mečiara si toto výročie pripomenie v sobotu na oslavách v bratislavskej Inchebe.
"Je to strana jedného muža - Vladimíra Mečiara," konštatoval Kusý na margo ĽS-HZDS. Hoci sa subjekt v prieskumoch drží na popredných miestach, noví voliči k strane neprichádzajú. Návrat ĽS-HZDS k niekdajším preferenciám na úrovni 30 percent je podľa neho málo pravdepodobný.
ĽS-HZDS začiatkom deväťdesiatych rokov rozvírilo slovenskú politickú scénu, keď otvorilo otázky smerovania SR a jeho cieľov, čo Kusý vníma pozitívne. Napriek tomu, že stálo za zrodom samostatného Slovenska, zabrzdilo v rokoch 1994 až 98 vývoj demokratických mechanizmov, čo považuje za najnegatívnejší moment strany. Spolu s tým sa pričinilo o prepad morálky v politike, ktorá sa cez privatizáciu stala "arénou kšeftov a ziskov". "To úplné prízemie politiky sa stalo dominantné," poznamenal Kusý.
Predsedu a lídra ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara vidí Kusý ako autoritatívneho politika so sklonmi k diktátorskému spôsobu vládnutia a každého, kto bol príliš samostatný, odstraňoval. Do istého času mu to pomáhalo, avšak za cenu toho, že sa z ĽS-HZDS postupne vytratili osobnosti a Mečiar ostal v strane sám. "Z ich niekdajších billboardov siedmich statočných sú už všetci preč," dodal.
Do budúcna sa zatiaľ nečrtá nástupca Vladimíra Mečiara na poste predsedu a podľa Kusého Mečiarovým odchodom pravdepodobne hnutie zanikne.
Účasť ĽS-HZDS pri zrode samostatného Slovenska vnímajú pozitívne terajší i bývalí členovia tohto politického subjektu.
Dlhoročná členka strany a poslankyňa Katarína Tóthová považuje ĽS-HZDS za stranu, ktorá sa významnou mierou zapísala do histórie Slovenska, keď stála pri jeho zrode. Strana Vladimíra Mečiara si 15. výročie svojho vzniku pripomenie v sobotu oslavami v bratislavskej Inchebe. Tóthová to vníma ako odrazový mostík ku ďalším kladným počinom strany.
Pozitíva ĽS-HZDS za 15 rokov pôsobenia na politickej scéne SR podľa nej jednoznačne prevyšujú negatíva, ku ktorým ráta skôr to, že sa niektoré kroky nedali zrealizovať. Budúcnosť strany vidí optimisticky, ĽS-HZDS podľa nej aj teraz patrí k popredným politickým subjektom na Slovensku. V budúcnosti ho povedie osobnosť, ktorú si zvolí členská základňa.
Aj podpredseda Hnutia za demokraciu Rudolf Žiak, ktorý pred štyrmi rokmi patril k podpredsedom HZDS, pozitívne hodnotí úlohu ĽS-HZDS pri vzniku štátu. Otázne podľa neho je, čo bude ďalej, keďže strana je teraz v kríze. Žiak si myslí, že ĽS-HZDS prestalo napĺňať svoj pôvodný program a čiastočne opustilo svoje ideály a hodnoty. Odchody osobností sa ĽS-HZDS nepodarilo nahradiť, za čím stojí aj úbytok voličov. Žiak považuje Mečiara za silnú osobnosť, strana však nemôže stáť na jednom mužovi ale na programe. Ak nezačne znovu napĺňať svoj program, jej klesajúci trend bude postupovať.
Prvé roky ĽS-HZDS bývalý člen hnutia Ladislav Polka považuje za najprogresívnejšie, čo v SR existovalo, keď strana mala ťah na bránu, podieľala sa na vytváraní štátnosti a stála pri tvorbe orgánov republiky. "Možno je to osudom politických strán, že na nich vplýva mechanizmus opotrebovávania. A my sme nepostrehli, ako sa zahryzol do súkolia HZDS," poznamenal. Za najkrajšie obdobie považuje roky 1992 až 94, kedy sa zdravo diskutovalo, v strane aj na mítingoch, prístupné boli aj iné názory, ktoré neplodili nenávisť. Nadšenie z budovania štátu však časom prerástlo u istej časti funkcionárov do túžby po moci a hrabivosti. Mečiar podľa Polku vyvoláva ako každý, kto výrazne vyčnieva z radu, protichodné reakcie. Tak, ako urobil pre Slovensko veľa dobrého, v mnohom mu aj uškodil. Krátkodobo ĽS-HZDS môže byť úspešné, ak sa stane súčasťou budúcej vládnej koalície.
Exministerka Oľga Keltošová si myslí, že od roku 1991, kedy ĽS-HZDS vzniklo, sa nezmenilo nič, čo sa týka vnútorných pomerov - moc sa ešte viac centralizovala do rúk Vladimíra Mečiara.