Rozhodla o tom dnes 14-členná komisia na Ministerstve kultúry (MK) SR, ktorej šiesti uchádzači o riaditeľský post prezentovali svoje koncepcie rozvoja divadla. Spomedzi nich získala Hroncová najviac bodov. V súčasnosti pracuje ako riaditeľka Divadelného ústavu v Bratislave. Na druhom mieste sa umiestnil riaditeľ Slovenského komorného divadla v Martine Andrej Hrnčiar a na treťom skončila súčasná riaditeľka Novej scény Wanda Hrycová. Ostatní traja uchádzači - Marián Chudovský, Ján Všetečka Konstanty a Jozef Tkáčik nezískali potrebný minimálny počet 75 bodov. Komisia teraz navrhne ministrovi kultúry Rudolfovi Chmelovi, aby menoval Silviu Hroncovú do funkcie novej riaditeľky SND.
Silvia Hroncová predstavila svoju koncepciu rozvoja divadla ako piata v poradí. "V tejto chvíli je najdôležitejšie presťahovanie národného divadla do novostavby a postavenie systému v SND tak, aby nová budova začala efektívne fungovať," povedala Hroncová po oznámení výsledkov. Podľa nej sa otázka SND nedá riešiť izolovane, ale komplexne. "Je potrebné zmeniť legislatívu. Slovenské národné divadlo funguje zo zákona a teda nie je možné zmeniť jeho status," konštatovala. SND je štátna príspevková organizácia, ktorá svoju činnosť zabezpečuje vlastnými príjmami a príspevkom zo štátneho rozpočtu. "Myslím si, že táto inštitúcia by sa mala
prinajmenšom zmeniť na inštitúciu verejnoprávnu," dodala Hroncová. Podľa nej je nemenej dôležité zmapovať súčasný stav okolo sťahovania, či je naozaj reálne, aby novostavba začala fungovať hneď od januára.
Ako uviedla vo svojej koncepcii, SND by si malo zachovať svoje tri zložky a to činohru, operu a balet. "Keďže divadlo vstupuje do nových priestorov, je potrebné, aby rozšírilo svoje aktivity smerom k ďalším možným projektom ako sú výstavy, prezentácie, semináre, workshopy tak, aby sa mohla zabezpečiť celodenná prevádzka novostavby," myslí si Hroncová. Okrem toho je podľa nej potrebné podporiť pôvodnú tvorbu, zlepšiť propagáciu repertoáru, zvýšiť návštevnosť divadla, zvýšiť prezentáciu súborov doma aj v zahraničí.
"Je potrebné zlepšiť komunikáciu medzi verejnosťou a divadlom, aby ľudia pochopili, že SND je národnou kultúrnou inštitúciou, ktorá reprezentuje Slovensko doma aj v zahraničí," povedala. Hroncová pripustila, že na postoch šéfov jednotlivých súborov dôjde k personálnym zmenám. "Vo vedení súborov by mali byť nové umelecké osobnosti s kreditom doma aj v zahraničí. Bola by som rada, keby súčasný riaditeľ činohry Roman Polák zostal vo svojej funkcii," uviedla. Aké zmeny nastanú na postoch šéfov baletu a opery nechcela konkretizovať.
Aj riaditeľ Komorného divadla v Martine Andrej Hrnčiar, ktorý skončil na druhom mieste si myslí, že divadlo by mohlo fungovať ako verejnoprávna ustanovizeň. Ako uviedol, aby novostavba mohla bezchybne fungovať, je potrebné zvýšiť počet parkovacích miest v jej okolí, dobudovať infraštruktúru, výrazne zlepšiť propagáciu doma aj v zahraničí ako aj zlepšiť partnerstvá s ostatnými divadlami. "SND by nemalo fungovať ako kultúrna inštitúcia len pre Bratislavčanov, ale aj pre všetkých Slovákov," myslí si Hrnčiar. Navrhoval vo svojej koncepcii holdingový- akciový spôsob riadenia SND. Znamená to, že opera, činohra a balet by fungovali samostatne, ale mali by jedno vedenie.
Wanda Hrycová, ktorá skončila na treťom mieste, navrhovala vo svojej koncepcii odmeňovanie zamestnancov, ktorých výška príjmov sa v súčasnosti vyratúva podľa tabuliek a taríf a nie podľa kvality a množstva odvedenej práce. Za problematické označila, že SND je finančne závislé iba od štátnej pokladnice. Ako riešenie finančnej otázky navrhovala získavanie peňazí formou sponzoringu, grantov a zo štrukturálnych fondov EÚ. Ani Hrycová nepovažuje propagáciu divadla za dostatočnú."Je potrebné otvoriť sa svetu, stať sa konkurencie schopní, to je jediná šanca zabezpečiť najvyššiu kvalitu," povedala. "Je nutné otvoriť komunikáciu medzi vrcholovým manažmentom a jednotlivými súbormi a, len tak sa dá dosiahnuť zvýšená kvalita," dodala.
Ako prvý predstavil svoj plán rozvoja divadla Marián Chudovský, ktorý je v súčasnosti poverený vedením divadla. Za jeden z problémov SND považuje nedostatočne vybudovanú infraštruktúru a nedostatok parkovacích miest. "Pri plnom stave, keby sa hralo na všetkých troch scénach, by prišlo 1 700 ľudí. No zaparkovať by mohlo iba 320," povedal Chudovský. Problematický je podľa neho aj predaj lístkov, keďže návštevníci divadla nemôžu využiť možnosť kúpy cez internet. Aj on považuje za dôležité prehodnotiť platové podmienky umelcov, ktoré sa mu za súčasného stavu zdajú podhodnotené.
Druhým kandidátom v poradí bol bývalý operný spevák Ján Všetečka Konstanty, podľa ktorého novostavbe chýba najmä modernizácia. "Národné divadlo nesmie byť len divadlom pre Bratislavu a okolie, ale musí prilákať najmä vidieckeho diváka," myslí si Konstanty. Regionálne televízie by podľa neho mali vysielať spoty a uputávky na program divadla a tak prilákať širokú verejnosť.
Bývalý riaditeľ Slovenskej filharmónie Jozef Tkáčik, ďalší z kandidátov, si myslí, že rozvoju národného divadla by pomohla širšia účasť ostatných slovenských súborov na doskách SND ako aj jeho prezentácia v zahraničí.