BRATISLAVA 19. mája (SITA) - Špekulácie o príprave povolebnej koalície SDKÚ-DS, ĽS-HZDS a Smer-SD, ako o nich hovorila predsedníčka Slobodného fóra Zuzana Martináková, sa podľa podpredsedu SMK Pála Csákyho nezakladajú na pravde. "Nebolo by vhodné teraz komentovať všetky takéto výroky, ktoré slúžia na účely politickej taktiky," povedal Csáky na tlačovej besede o práci ministerského klubu SMK. Podľa neho sa teraz nedá určiť, kto vytvorí budúcu vládu, do úvahy pripadajú tri až štyri kombinácie. Neexistujú ani partnerstvá, aké tu boli pred ôsmimi či štyrmi rokmi. "V tejto chvíli je situácia taká, že kombinačných možností je viac, budú rozhodovať občania 17. júna," uviedol Csáky. Veľmi dôležité bude kto koľko získa percent, na druhom mieste bude kompatibilita volebných programov.
"Kým v roku 1998 sa nám zdalo, že existujú strategické partnerstvá v tom zmysle, že tu bola nejaká realita do roku 1998 a určité politické strany sa spojili v záujme odstránenia a zmenenia tejto reality, takéto strategické partnerstvá teraz na slovenskej politickej scéne nevidím. Existovali dokonca určité strategické spojenectvá, aj keď nie s takým silným podtónom, aj v roku 2002. Vtedy išlo o to, či tá politika, ktorá tu bola v rokoch 1998-2002, môže pokračovať alebo nie," dodal Csáky. Súhlas voličov umožnil pokračovanie reforiem, teraz ide o to, či bude umožnená kontinuita a dokončenie otvorených problémov.
Csáky pripomenul, že SMK ešte v januári navrhovala partnerstvo aj do týchto volieb. K dohode medzi vládnymi stranami ale nedošlo. "Netajíme sa tým, že KDH a SDKÚ sú tie strany, ktoré sú nám najbližšie programovo aj ľudsky. My sa ale pripravujeme na rôzne alternatívy a nevylučujeme ani, že SMK zostane v opozícii," uviedol Csáky. Predpokladá, že do parlamentu sa po voľbách vráti Slovenská národná strana (SNS). Bude to podľa neho znamenať koniec politiky tolerancie voči menšinám, opäť sa otvorí maďarská otázka. Vstup SNS do vlády by považoval za nešťastný krok. "Nemyslím si, že Slovensko by bodovalo takýmto riešením. Rozhodne by na to bola dosť tvrdá reakcia aj zo strany Európskej únie. Myslím si, že Slovenská národná strana ani Komunistická strana Slovenska by nemali byť v budúcej vládnej koalícii a nemali by mať ani reálny vplyv na budúcu vládnu politiku." Ako vysvetlil, nebolo by šťastné ani to, keby podporovali budúcu vládu z "pseudoopozičného" postavenia.