EÚ: Plná výška priamych platieb by ohrozila reformy u nových členov
BRUSEL 18. marca (SITA/Reuters) - Plná výška priamych platieb poľnohospodárom nových členských krajín Európskej únie (EÚ) by síce zdvojnásobila ich príjmy, zároveň by však vytvorila ekonomický nepomer a stala by sa prekážkou reformného úsilia, uvádza sa v
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
novej dnes publikovanej štúdii EÚ. Komisia používa štúdiu na podporu plánov postupného zvyšovania objemu priamych platieb v rámci Spoločnej poľnohospodárskej politiky, ktorej rozpočet predstavuje ročne až 40 miliárd eur.
Poľnohospodári kandidátskych krajín s veľkou nevôľou prijali rámcový návrh Európskej komisie (EK), podľa ktorého budú mať po vstupe nárok iba na 25 percent z objemu prostriedkov vyplácaných súčasným členom únie, pričom 100-percentnú výšku dostanú až po desiatich rokoch.
"Vyplácanie plnej výšky platieb by v niektorých krajinách mohlo spôsobiť prudký nepomer vo výške miezd," píše sa v štúdii, ktorú EK predstaví ministrom poľnohospodárstva z východnej Európy v utorok. "Toto by mohlo podporiť argumenty o rastúcich nerovnostiach vo vidieckych oblastiach," uvádza štúdia, ktorá skúma pomery v desiatich východoeurópskych krajinách usilujúcich sa o členstvo v únii - v Poľsku, Česku, Maďarsku, Slovensku, Slovinsku, Lotyšsku, Litve, Estónsku, Bulharsku a Rumunsku. Všetci, okrem posledných dvoch, dúfajú vo vstup spolu s Cyprom a Maltou v roku
Mnohí kandidáti majú stále zastarané a na počet pracovných síl neefektívne poľnohospodárstvo, ktoré treba reformovať, aby naň bolo možné v plnom rozsahu aplikovať Spoločnú poľnohospodársku politiku, píše sa v správe. V budúcich členoch únie je 3800 farmárov v porovnaní so 6800 roľníkmi v súčasných členských krajinách. Počet fariem v rozšírenej únii by sa tak zvýšil o 74 percent z terajších 7000 na 12 200, uvádza komisia.
"Zo správy jasne vyplýva, že 100-percentná výška priamych platieb by viedla k situácii, keď by priemerný maďarský alebo český roľník odrazu dostával viac než dvojnásobok priemernej národnej mzdy," skonštatoval komisár EÚ pre poľnohospodárstvo a rybolov Franz Fischler. "To by zničilo stimuly na reštrukturalizáciu v krajinách s malými farmami a spôsobilo by sociálnu deformáciu a nerovnosť," dodal Fischler.