Bratislava 20. mája (TASR) - Bývalý predseda parlamentu a šéf kresťanských demokratov Pavol Hrušovský považuje končiace sa volebné obdobie za jedno z najťažších, aké v politike od roku 1989 zažil. Za najväčší politický úspech označil prijatie ústavného zákona o vzťahu NR SR a vlády pri prijímaní rozhodnutí týkajúcich sa Európskej únie. Naopak, nebol spokojný s vyslovením súhlasu s vyslaním vojakov do Iraku.
Hrušovského tiež mrzí, že koalícia sa rozpadla skôr ako očakával a parlament, napriek jeho snahe ako bývalého predsedu NR SR a mnohých poslancov, končí volebné obdobie v istej nedôvere občanov k voleným predstaviteľom. "Strata väčšiny vládnej koalície spôsobovala čím ďalej, tým vážnejšie ťažkosti pri napĺňaní všetkých programových cieľov koalície. Nebyť toho, že sa rozpadne klub SDKÚ, nebyť toho, že vo vláde bol politický subjekt, ktorý nemal skúsenosti s vládnutím a Pavol Rusko sa ukázal ako jeden bezohľadný politik, tak sme mohli Slovensko naozaj priviesť ešte k úspešnejším zmenám. Čo však neznamená, že by som nemal hodnotiť toto volebné obdobie ako úspešné," povedal v rozhovore pre TASR Hrušovský.
Za svoj najväčší osobný, ale aj politický, úspech považuje presadenie ústavného zákona o vzťahu NR SR a vlády pri prijímaní rozhodnutí dotýkajúcich sa Európskej únie. "To je niečo, čo si možno ani dnes neuvedomujeme. Je to jediný možný ústavný nástroj ako dnes chrániť SR a zvrchovanosť nad niektorými dôležitými politikami, ktorými sú daňová, rodinná a bezpečnostná politika. To považujem za historickú vec, ktorú parlamentu prijal," podotkol expredseda zákonodarného zboru.
Ak s niečím nebol spokojný a kde to cítil aj ako istú osobnú vec, tak to bol súhlas parlamentu s vyslaním vojakov do Iraku. "Boli to dve veci. Na jednej strane istý pocit radosti z úspechu, istý pocit ani nie sklamania, ale obavy. Obavy preto, lebo to nebolo len o nejakej veci. To bolo o ľudských životoch. To bolo o tom, že ľudí posielame do vojny, do konfliktu. A kde nevieme ako celá vec môže skončiť," dodal bývalý predseda NR SR Hrušovský.