Koš 20. mája (TASR) Bývalí narkomani a alkoholici dnes počas dňa otvorených dverí privítali vo svojom Dome života bez drog - Provital v Koši pri Prievidzi vyše 200 hostí.
Boli medzi nimi nielen ich príbuzní, ale aj školská mládež, obyvatelia tamojšej obce a okolia a mnoho zvedavcov, ktorí sa chceli na vlastne oči presvedčiť, ako žijú a čím sa zaoberajú klienti tohto resocializačného zariadenia. Prichádzajú totiž do neho dobrovoľne po absolvovaní ústavnej liečby. Pripravili pre nich prekvapenie v podobe pohostenia z produktov ich vlastnej práce. Napiekli koláče, slané pečivo, namiešali rôzne nátierky, ale ochutnať mohli aj syry a miešané ovocné nápoje z ich vlastnej produkcie.
Terapia zmysluplnou prácou pre ľudí, ktorí podľahli závislosti na drogách, alkohole ale aj hazardných hrách, je podľa riaditeľa a zakladateľa Provitalu, takisto bývalého alkoholika Mariána Daubnera, najúčinnejšia. I keď dostávajú určitý príspevok od vyššieho územného celku, snažia sa byť čo najviac ekonomicky samostatní. Chovajú napríklad na mäso troch býčkov, starajú sa aj o kravu, dobrú dojnicu, ktorá im v súčasnosti denne dá až 22 litrov mlieka. Z neho potom robia aj syr a bryndzu. Pri dome majú aj rozsiahlu záhradu so skleníkom. Na jar napríklad zasadili až 11 kilogramov drobnej cibuľky a majú aj záhony so všetkou potrebnou zeleninou. V kuchyni sa vystrieda všetkých 15 súčasných obyvateľov Provitalu.
Starší domček na okraji dobývacieho poľa vykúpený od pôvodných majiteľov im pred deviatimi rokmi podarovala Baňa Nováky. Klienti si ho sami postupne zrekonštruovali, pristavili ubytovňu, spoločenskú miestnosť, dielne i hospodársku budovu. Neskôr vybudovali v susedstve aj takzvaný dom na polceste a v minulom roku dostavali druhý. Býva v nich 13 bývalých klientov, ktorí sa už rozhodli postaviť na vlastné nohy. Našli si zamestnanie, ale ešte stále sa potrebujú prísť poradiť, alebo požiadať o pomoc pri riešení svojich súkromných záležitostí. V tomto chránenom bývaní za symbolickú cenu môžu bývať neobmedzene dlho, podmienkou je, aby boli naďalej čistí, konštatoval Daubner.
Uviedol, že v Provitale sa doteraz vystriedalo približne 300 ľudí, prakticky z celého Slovenska. Absolútna väčšina aj naďalej abstinuje a vrátila sa do normálneho života. Pre zmenu životného štýlu sa po dlhšom uvažovaní rozhodol aj 52-ročný bývalý baník na čiastočnom invalidnom dôchodku Anton z Prievidze. Dlho podliehal alkoholizmu, napokon sa sám prihlásil. Verí, že nájde nový zmysel života.
pr ka