Bratislava 21. mája (TASR) - Sociálna história v Európe a Stredomorí je názov jedného z projektov, do ktorých sa v 6. rámcovom programe Európskej únie zapája Ústav etnológie Slovenskej akadémie vied (ÚEt SAV) v Bratislave.
Projekt združuje 10 európskych univerzít a je zameraný na výmenu doktorandov. Vedeckí pracovníci skúmajú každodenný život bežných ľudí a skupín pričom sa sústreďujú napríklad na súčasné trendy rodiny, zmeny v pozíciách partnerov a rodiny, ambície žien a iné. Používajú pritom aj biografické rozprávanie ľudí o sebe a svojom živote, uviedla Monika Vrzgulová, vedecká pracovníčka ÚEt SAV.
V rámci bilaterálneho rakúsko-slovenského projektu - Stavebná, architektonická a sociálna obnova panelových sídlisk vo Viedni a v Bratislave, ÚEt SAV participuje na výskume života ľudí v panelových sídliskách oboch hlavných miest. Projekt koordinuje rakúska strana a zúčastňujú sa na ňom nielen etnológovia, ale aj iné vedné disciplíny, napríklad architekti a sociológovia, informovala ďalej Vrzgulová.
Ústav etnológie SAV koordinuje projekt Etnologické výskumy slovenského etnika v Maďarsku spolu s Výskumným ústavom Slovákov v Maďarsku v Békešskej Čabe. V spolupráci s Bulharskou akadémiou vied v Sofii bratislavský ÚEt SAV spolupracuje na výskume etnokultúrnych tradícií a identity Bulharov na Slovensku. Z tohto výskumu boli už vydané dve publikácie.
Vedeckí pracovníci ÚEt SAV, ktorý bol založený pred 60 rokmi, od začiatku 90-tych rokov pravidelne prednášajú na univerzitách v Rakúsku, Švajčiarsku, Nemecku, Poľsku, Českej republike a iných krajinách.