BRATISLAVA 21. mája (SITA) - Geotermálne vody sa na Slovensku využívajú na získanie geotermálnej energie v 36 lokalitách. Uvádza sa to v správe Ministerstva životného prostredia SR (MŽP) o geotermálnom prieskume územia, ktorú MŽP predložilo do pripomienkového konania. Geotermálnych vrtov je na Slovensku 116 a potenciál na využívanie tejto energie u nás je vysoký. Doterajšie využívanie tejto energie je ale neuspokojivé, uvádza sa ďalej v správe. Podľa správy rezortu životného prostredia pri výrobe 25 MW tepelnej energie z geotermálnych zdrojov sa v našich podmienkach pri 200 dňoch vykurovania ušetrí za rok asi 42 600 ton hnedého uhlia alebo 16 mil. kubických metrov zemného plynu.
Na vykurovanie skleníkov sa používajú geotermálne vody v 12 lokalitách pri produkcii rýchlenej zeleniny ako aj kvetov. Geotermálna energia sa takto využíva v Bešeňovej, Podhájskej, Čiližskej Radvani, Topoľníkoch, Tvrdošovcich, Hornej Potôni, Dunajskej Strede, Vlčanoch, Veľkom Mederi, Topoľovciach, Dunajskom Klatove a v Kráľovej pri Senci. Na chov rýb sa geotermálne vody využívajú na dvoch lokalitách vo Vrbove a v Turčianskych Tepliciach.
Geotermálna energia sa využíva na vykurovanie kancelárskych a technických priestorov v Galante, Topoľníkoch, Komárne, Bešeňovej, Liptovskom Trnovci a v Poprade. Hotelové priestory sú vykurované v Bešeňovej, Veľkom Mederi, Podhájskej a v Štúrove. V Galante sú geotermálnou vodou vykurované aj byty, nemocnica a dom dôchodcov. V Novákoch-Koši sa geotermálna voda využíva na vykurovanie šatní baníkov a na ohrev vetracieho vzduchu pre hnedouhoľné bane. V 32 lokalitách sa geotermálna voda využíva na rekreačné účely, hlavne na plnenie bazénov.