Zákon o sociálnom poistení, ktorý upravuje prvý pilier dôchodkovej reformy a systémy nemocenského, úrazového poistenia a poistenia v nezamestnanosti, platí od roku 2004 a bol 15-krát novelizovaný. Posledná novela začne platiť po voľbách v auguste, podľa nej sa prepočítajú penzie starodôchodcom. Už dnes však všetky strany hovoria, že zákon bude treba upravovať.
Opozičné strany stále otvárajú tému dorovnávania starodôchodkov. Smer chce podľa Jozefa Burniana zvyšovať najnižšie dôchodky v závislosti od odpracovaných rokov a odchodu do dôchodku, aj SNS aj HZDS chcú zvyšovať starodôchodky. Anton Blajsko z HZDS hovorí, že pôjde o "dorovnanie reálnej výšky dôchodku k rastu životných nákladov", teda asi o 16 percent. Starodôchodcami sa zaoberá aj ANO, ktoré im chce vyplácať 13. dôchodok.
Vyrovnávať rozdiely staro- a novodôchodkov sa snažil aj Július Brocka z KDH, dnes hovorí, že táto téma je bezpredmetná, keďže pre ňu napriek doterajšiemu úsiliu nezískali podporu. KDH však chce pokračovať v úsilí podporovať rodiny aj cez sociálne poistenie. Navrhuje, aby odvody klesali asi o 0,5 percenta za každých 10 rokov trvania manželstva. Martin Chren z Nadácie F. A. Hayeka hovorí, že ide o "jednoznačne nesystémový prvok", ktorý nie je v súlade s účelmi poistenia.
Dorovnávanie starodôchodkov už podľa Chrena po voľbách nebude také aktuálne, skôr sa bude riešiť podoba prvého piliera, či bude naďalej odrážať zásluhovosť, alebo bude viac "minimálnou sociálnou sieťou".
Ministerka Radičová hovorí, že zákon teraz rieši tri skupiny penzistov - tých, ktorí sú dnes dôchodcami, tí, ktorí budú mať penziu len z prvého piliera, a tí, ktorí časť dôchodku získajú už zo sporivého piliera. To bude o 15 rokov, dovtedy by mal prvý pilier odrážať zásluhovosť aj solidaritu, potom solidaritu. Pre penzistov len z prvého pilier by mal vzniknúť samostatný zákon.
(haj)