SME

Požiadavky slovenskej armády na dopravné letectvo spĺňajú tri typy lietadiel

Bratislava 22. mája (TASR) - Požiadavky a potreby slovenských ozbrojených síl na prepravné letecké kapacity spĺňajú tri typy lietadiel - Hercules, Spartan ...

Bratislava 22. mája (TASR) - Požiadavky a potreby slovenských ozbrojených síl na prepravné letecké kapacity spĺňajú tri typy lietadiel - Hercules, Spartan a Casa od svetových výrobcov. Ich dodávateľmi sú spoločnosti Lockheed Martin, Alenia Aeronautica a EADS Casa.

Vyplýva to z expertnej štúdie, ktorou ministerstvo obrany zadefinovalo parametre a úlohy na dopravné letectvo. Medzi základné kritéria patril dolet lietadiel a tonáž materiálu, ktorú dokážu prepraviť. "O spôsobe výberu alebo o tom, akým spôsobom Slovensko zabezpečí tieto prepravné kapacity, bude musieť rozhodnúť ďalšia vláda," povedal pre TASR minister obrany Martin Fedor. Osobne sa bude prikláňať k tomu, aby Slovensko kooperovalo aj s inými štátmi, ktoré majú podobný problém. Dodal, že sú to všetky okolité krajiny s výnimkou Poľska. "S každou touto krajinou začíname diskusie, zatiaľ najintenzívnejšie sú s ČR," konštatoval minister. Podľa neho existuje asi sedem možných spôsobov, ako pristúpiť k tejto problematike. Rezort pod vedením Fedora nebude novej vláde odporúčať ani jednu z týchto troch firiem.

SkryťVypnúť reklamu

"Všetky tri typy lietadiel sú veľmi dobre overené v praxi v rôznych armádach krajín NATO. Myslím si, že každé z nich je špičkovo vybavené a bude určite výborným počinom, ak sa ocitnú aj výzbroji ozbrojených síl," povedal Fedor. Jednotliví dodávatelia sa budú prezentovať tento týždeň na letisku v Kuchyni.

Požadované prepravné kapacity by sa mali uviesť do výzbroje armády v roku 2009. "SR potrebuje aj vďaka svojim záväzkom v roku 2009 byť plne pripravená na možné vyslanie istých typov jednotiek do zahraničia v prípade akútnej potreby," vysvetlil minister. V priebehu roka by malo ísť o 18 až 20 tisíc ton prepravnej kapacity, vzdialenosť predstavuje asi päť tisíc kilometrov.

Výdavky nevedel Fedor zatiaľ presne odhadnúť. V prípade kooperácie s iným štátom si sľubuje výrazne ušetrenie nákladov, či už pri obstaraní lietadla alebo spoločnom zabezpečovaní servisných služieb či výcviku. Počet potrebných lietadiel závisí podľa ministra od ich typu. "Rádovo sa to pohybuje v jednotlivých kusov. Určite by to nepresiahlo číslo desať," povedal.

SkryťVypnúť reklamu

Vyhlásenie tendra na obstaranie lietadla by bol podľa ministra najjednoduchší, ale zároveň najhorší prístup. Slovensko by mohlo napríklad lietadlo nakúpiť spoločne s Českou republikou, čím by sa jednotková cena podľa Fedora výrazne znížila.

Ozbrojené sily chcú riešiť situáciu v dopravnom letectve po vstupe do NATO a EÚ, čím sa Slovensko prihlásilo k istým záväzkom. Súčasná situácia v dopravnom letectve je podľa Fedora nevyhovujúca a znásobila ju aj januárová havária lietadla AN-24. Do budúcnosti bude totiž stále väčší dôraz kladený na expedičný charakter ozbrojených síl, manévrovateľnosť a prepravu. Slovenské jednotky sa budú zúčastňovať vojenských operácií v zahraničí pri riešení krízových situácií, konštatoval šéf rezortu. Problém s dopravným letectvom má pritom viacero krajín NATO.

SkryťVypnúť reklamu

Armáda rozdelila tento nedostatok na dve úrovne - strategickú a spomínanú taktickú, prepravnú kapacitu. Strategické prepravné kapacity Slovensko podľa Fedora nedokáže ani pri najlepšej vôli samostatne riešiť, je to totiž finančne náročné a minister by neodporúčal pre štát ako je SR do budúcnosti to riešiť obstaraním lietadla. SR rieši tento problém v súčasnosti zmluvami s komerčnými prepravcami a v rámci projektu NATO pod názvom SALIS - Slovensko si predpláca v rámci tejto medzinárodnej iniciatívy letové hodiny.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 994
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 842
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 190
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 434
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 072
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 632
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 215
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 830
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu