Starosta Dolného Baru Oszkár Bereczk hovorí, že práve vďaka SMK už juh nie je taký zanedbávaný ako kedysi a "už len pocit, že ľudí na juhu zastupuje niekto vo vláde, je príjemný". Taký je vraj aj názor dedinčanov.
SMK vyhlásila, že by mala problém byť vo vláde s HDZS. Ľudia v dedine nad takými vecami podľa starostu Bereczka nerozmýšľajú, lebo "nemajú toľko informácií ako politici".
Dolný Bar vyzerá pekne, obecný úrad je vynovený, za ním sú tenisové dvorce, neďaleko stavajú nové moderné bytovky. V dedine cítiť, že sa jej podarilo získať peniaze od vlády alebo z eurofondov.
Primátor Šamorína Károly Domsitz by chcel, aby SMK zostala vo vláde, "lebo je to vždy lepšie ako byť v opozícii".
Pred voľbami v roku 2002 mnohí starostovia maďarskej národnosti na juhu verili, že ak sa SMK dostane do vlády, pomôže ich obciam na juhu napríklad získať peniaze z eurofondov.
Domsitz dnes hovorí, že o také veci sa musí obecný úrad starať sám. "Nestačí otvoriť ústa a čakať, že upečený holub priletí."
Rodná reč je maďarčina
Obraz južného Slovenska sa každú jar výrazne zmení, keď miestni roľníci rozložia popri cestách stánky so zeleninou a melónmi. Tento rok krajinu lemujú aj bilbordy s politikmi SMK, ktorým konkurujú plagáty pozývajúce na koncert kultovej maďarskej skupiny Omega.
SMK má takmer všetky mítingy a výjazdy na juhu a starostka obce Tôň Gabriella Nagyová sa tomu nečuduje. V jej obci je 830 ľudí a podľa nej 90 percent z nich cíti ako svoju rodnú reč maďarčinu.
"Chceme rovnaké podmienky, ako majú ostatné obce. SMK vo vláde to vie zabezpečiť," hovorí starostka. Tvrdí, že politici SMK by mohli byť ostatným vzorom, ak neráta problémy poslanca Duraya. "Stoja si za tým, čo povedia, nerobia cirkusy," tvrdí.
Jej dedine sa podarilo urobiť úspešný projekt na rekultiváciu skládky, z eurofondov dostane 8,5 milióna. Prisľúbené má peniaze na nájomné byty. Starostka tvrdí, že ich získala vďaka dobrým projektom, nevybehávala si u politikov SMK nič.
Šrobárová SMK nechce
Šrobárová v okrese Komárno je jedna z mála takmer čisto slovenských dedín na južnom Slovensku. Na rozdiel od susedných dedín sú v nej všetky nápisy len v slovenčine.
Starostka Anna Šušoliaková cíti "náladu ľudí" v obci tak, že väčšina radšej nechce SMK vo vláde. Ona sama kandidovala za koalíciu ANO, KDH, SDKÚ, Smer. Zo siedmich obecných poslancov nie je z SMK žiadny, hoci dedina leží v najjužnejšom cípe Slovenska. Jeden z poslancov je zo SNS.
Hoci starostovia z okolitých obcí sa pravidelne stretávajú, aby riešili dôležité veci, Šušoliakovú nikdy nezavolali. "Možno by aj ochota z ich strany bola, ale je tam jazyková bariéra, oni sa rozprávajú po maďarsky," povedala.

Beata
Balogová
