BRATISLAVA - Vyše 40 súčasných poslancov sa už v parlamente po voľbách zrejme neobjaví. Mnohí z nich už majú predstavu o svojej ďalšej kariére, niektorí dúfajú, že im pomôže ich strana, iní ešte nevedia, čo s nimi bude ďalej.
Viacerí poslanci končia s vysokou politikou, v ktorej strávili aj 10 rokov.
Najväčšou skupinou odchádzajúcich poslancov sú bývalí vplyvní členovia HZDS, ktorí stranu opustili. Ďalšou skupinou sú poslanci na jedno obdobie, ktorí sa do parlamentu dostali cez ANO.
"Pre väčšinu je to koniec ich politickej kariéry," hovorí politológ Miroslav Kusý a má na mysli najmä takých poslancov, ktorí by sa dali označiť za "mŕtve duše". V parlamente boli skôr "do počtu" a pre svoje strany nemali veľký význam.
Otázny je podľa Kusého osud tých, čo upadli pre svoje postoje do nemilosti, hoci "oni sa iste nestratia". Už len to, že sa kedysi dostali do parlamentu, svedčí o ich životaschopnosti, hoci "na politickú kariéru to zrejme nestačilo".
Podľa sociológa Pavla Haulíka pre "absolútnu väčšinu" odchádzajúcich poslancov nastal aj koniec ich politickej kariéry. "Často bola skôr náhoda, že sa ocitli v politike a ak nedokázali doteraz výraznejšie upútať voliča, v budúcnosti to dokážu ešte ťažšie," povedal. Návraty do vysokej politiky sú totiž u nás skôr výnimkou.
Ani Haulík si nemyslí, že nenájdu uplatnenie inde, lebo predpokladá, že z politiky si odnášajú dobré konexie.
Kto zo známych poslancov zrejme končí:
Ján Cuper (HZDS): Na kandidátku sa nedostal po afére s alkoholom za volantom. Bude naďalej prednášať na vysokej škole a pracovať ako advokát. Politika mu chýbať nebude: "Konečne budem mať pokoj od hyen, z ktorých niektoré sa nazývajú mediálni redaktori."
Viliam Soboňa (HZDS): Na kandidátke HZDS nie je. Zvažuje niekoľko možností: je lekár internista a k profesii by sa vraj mohol vrátiť. Soboňa navyše stále čaká, ako dopadne súd okolo kúpeľov Sliač a Kováčová, ktoré privatizoval. Pokiaľ by uspel, chce sa sústrediť na kúpeľníctvo. Dokáže si predstaviť aj miesto vo výkonnej moci štátu, pokiaľ by sa jeho strana dostala do vlády.
Milan Cagala (HZDS): Nie je na kandidátke a po ukončení mandátu sa vracia k podnikaniu. Chce sa venovať obchodu v oblasti klimatizácií a sušiarenstva, s ktorým už má skúsenosti.
Gabriel Karlin (HZDS): Poslanec, ktorý čaká na rozsudok v úplatkárskej afére, povedal: "Nežil som z politiky ani doteraz, ani v budúcnosti nebudem a ostatné si myslím, že je moja vec." Vyštudovaný veterinár sa k svojej niekdajšej profesii vrátiť nechce.
Roman Vavrík (SDKÚ): Vzdal sa miesta na kandidátke SDKÚ. Čo bude robiť ďalej, zatiaľ nevie. Vavrík je v pracovnom pomere s ministerstvom vnútra, prípadne by mohol pracovať pre firmu, v ktorej pôsobí jeho manželka.
Jozef Banáš (predtým ANO, teraz SDKÚ): Na kandidátke SDKÚ nie je, ale zostáva členom strany. Ponuku na zamestnanie zatiaľ nedostal. Cez leto chce písať knihu o politike a dokončiť divadelnú komédiu. Parlament mu vraj chýbať nebude a do politiky sa chce vrátiť, "ak Slovensko pôjde nejakou príliš klerikálnou cestou" a ak by bolo treba posilniť liberálne myslenie.
Zuzana Plháková (SDKÚ): Už sa zamestnala ako advokátsky koncipient a chce sa venovať právnickej práci. Myslí si, že do Národnej rady skôr patria ľudia v zrelšom veku.
Bohumil Hanzel (Smer): Vráti sa k podnikaniu - bude opäť riaditeľom svojej firmy, ktorá podniká v reklame i v tlačiarenských službách. Z politiky je unavený.
František Tóth (ex ANO): Je na 28. mieste kandidátky strany Nádej. Počíta aj s tým, že ak strana neuspeje, vráti sa na miesto riaditeľa súkromného gymnázia.
Gustáv Krajči (ex HZDS): "Nemám momentálne nič trvalé, budem sa snažiť nejakým spôsobom prežiť," povedal o budúcnosti. Krajči, ktorý študoval pedagogiku a právo sa skôr chce venovať poradenstvu, možno predaju nehnuteľností. Politika mu chýbať nebude a je rád, že v nej končí.
Tóthová Katarína (HZDS): Aj keď je až na 30. mieste kandidátky, verí, že ju voliči prekrúžkujú na zvoliteľné miesto. Ak sa tak nestane, bude učiť na vysokej škole.
Ďalší poslanci, ktorí nie sú na kandidátkach:
Ján Drgonec (ex ANO), Jozef Heriban (ex ANO), Ivan Hopta (ex KSS), Herman Arvay (ex KSS), József Kvarda (SMK), Pál Farkas (SMK), Erzsébet Dolník (SMK), István Harna (SMK), Vojtech Tkáč (ex HZDS), Ladislav Polka (ex HZDS), Miroslav Abelovský (ex HZDS), Libuša Martinčeková (SDKÚ), Roman Vavrík (SDKÚ), Karol Mitrík (SDKÚ), Ľubomír Lintner (ex ANO), Peter Biroš (ex ANO), Anton Danko (ex ANO), Jozef Elsner (ex HZDS), Stanislav Kropilák (Ex ANO), Pavol Kuljaček (ex ANO), Stanislav Husár (HZDS).
Poslanci, ktorí môžu skončiť mimo parlamentu:
Pavol Rusko, Eva Černá, Beata Brestenská (ANO): Podľa ÚVVM má ANO podporu 1,5 percenta voličov.
Miroslav Maxon, Jozef Grapa, Rudolf Žiak, Marta Aibeková, Igor Pinkava (HZD): podľa ÚVVM má HZD podporu 1,5 percenta voličov.
Ivan Šimko (ex SDKÚ): Jeho Misia 21 má podľa ÚVVM 0,3 percenta.

Beata
Balogová
