Zásadne sa vylučujú zámery Smeru a sčasti aj SNS s predstavami pravicových strán SDKÚ, KDH, SMK, SF aj HZDS. Smer je za vyššie priame zdaňovanie osôb s vyššími príjmami, asi 25-percentnú daň by platili prirodzené monopoly, finančné a bankové inštitúcie. Smer chce tiež zaviesť daň z darovania. SNS sa približuje k Smeru návrhom zdaniť dividendy a niektoré ďalšie výnosy.
Dôchodková reforma
Smer je za dobrovoľný druhý pilier dôchodkového systému. SNS hovorí o posilnení prvého priebežného piliera. Vládne strany naopak tvrdili, že vstup do druhého piliera by mal byť povinný.
Podpora rodiny
Takmer všetky strany majú v programoch podporu rodín, líšia sa však v nástrojoch. Niektoré návrhy sú mimoriadne štedré. SNS chce byt pre každú mladú rodinu do jedného roku od narodenia dieťaťa. Smer je za mladomanželské pôžičky do 200-tisíc korún, chce zvýšiť príspevok pri narodení prvého dieťaťa zo 4460 korún na 15-tisíc korún.
KDH má hlavnú prioritu zvýšiť daňový bonus, určený na podporu viacdetných rodín, ktoré sa usilujú zabezpečiť svoje potreby prácou. SDKÚ je proti zavádzaniu nových príspevkov rodinám, ale navrhuje dve formy zdaňovania príjmov, čo rodinám zabezpečí zvýšenie čistého príjmu. Išlo by buď o individuálne, alebo o spoločné zdaňovanie rodiny.
Zdravotníctvo
Po voľbách by mohli spolupracovať SDKÚ, SMK, KDH a HZDS. Tieto strany plánujú pokračovať v Zajacovej reforme a zmeny, ktoré sľubujú vo volebných programoch, znamenajú skôr jej dolaďovanie.
Tieto strany by ešte mohli v zdravotníctve spolupracovať so Slobodným fórom, ale až po dohode týkajúcej sa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. SF hovorí, že úrad zruší, SDKÚ zase sľubuje jeho posilnenie.
Smer ako jediný navrhuje vážne zásahy do reformy, a to zmenu zdravotných poisťovní z akciových spoločností späť na verejnoprávne inštitúcie, zachovanie fakultných nemocníc a špecializovaných ústavov vo vlastníctve štátu a nie ako akciových spoločností.
Všetky strany vo volebných programoch zhodne tvrdia, že zavedú individuálne pripoistenie, informatizujú zdravotníctvo, podporia vzdelávanie zdravotníkov a zlepšia ich postavenie. Sľubujú tiež, že štát bude viac platiť za svojich poistencov, rušia niektoré poplatky alebo sľubujú úľavu na doplatkoch za lieky pre deti a dôchodcov.
Školstvo
Zavedenie školného na vysokých školách nie je prioritou ani jednej parlamentnej strany. Niektoré strany školné vôbec nespomínajú, SDKÚ hovorí o možnosti, nie povinnosti zaviesť školné na vysokých školách. Zvažuje aj alternatívu spoplatnenia iba štvrtého a piateho ročníka vysokej školy a pri bakalárskom štúdiu spoplatnenie iba jeho externej formy.
Mnohé strany sa zhodujú na tom, že treba zvýšiť zdroje pre školstvo na úroveň 5 až 6 percent hrubého domáceho produktu. (sp, dro)