Ako konštatovala na dnešnej tlačovej besede, najmä posledný rok predstavoval pre Ministerstvo kultúry (MK) SR veľmi hektické obdobie. Napriek tomu sa podľa Biró dá hovoriť o viacerých pozitívach, ktoré rezort zvládol.
Zmena legislatívneho prostredia, presun kompetencií na samosprávy znamenal však nielen pozitíva, ale aj negatíva pre kultúrne inštitúcie. Ako príklad uviedla štátna tajomníčka divadlá spadajúce pod samosprávne kraje, z ktorých viaceré začínajú mať finančné problémy. Situáciu neuľahčili kultúrnym inštitúciám ani zmeny daňových zákonov. Podľa Biró ministerstvo kultúry nebolo pri presadzovaní vlastných legislatívnych návrhov veľmi úspešné. Vysvetľuje si to aj tým, že v tomto volebnom období sa kládol väčší dôraz na ekonomické zákony.
Kritika grantového systému MK SR, ktorý ostal po presune kompetencií najvýraznejším spôsobom ako podporiť kultúru, bola podľa Biró opodstatnená. Priznáva, že inštitúcie dostávali peniaze od rezortu neskoro a často ich už vôbec nemohli použiť. Preto sa práve grantový systém stal najvýznamnejšou oblasťou, na ktorú sa ministerstvo zameralo, čo prinieslo viaceré pozitíva. Nič to však nemení na tom, že ministerstvo má málo peňazí, aby uspokojilo všetkých žiadateľov. Organizácie žiadajú na podporu zhruba 3,5 miliardy korún a rezort má len 700 miliónov.
Rovnako je poddimenzovaná aj podpora kultúry národnostných menšín, čo chce SMK riešiť najmä v budúcom volebnom období. Financovanie národnostnej kultúry by malo byť podľa Biró riešené osobitným zákonom. SMK sa o to podľa nej snažila už v tomto období, ale neuspela. Rovnako ani v prípade postavenia menšín. Biró to vysvetľuje nedostatočnou politickou vôľou. Preto doriešenie týchto legislatívnych otázok považuje SMK za svoju prioritu.