NITRA 23. mája (SITA) - Slovenská republika uvažuje, že by v budúcnosti do výstavby väzníc zapojila aj súkromný sektor. Na tlačovej besede o tom informoval generálny riaditeľ Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) Oto Lobodáš po rokovaní s partnermi z Česka, Maďarska a Poľska. Ako Lobodáš vysvetlil, všetky okolité krajiny majú s väzenskými kapacitami problémy. Slovenská republika ako jediná nemá väznice zaplnené na 100 percent. Najhoršie na tom sú Poliaci a Maďari, kde preplnenosť ďaleko presahuje 100 percent kapacít. Práve z tohto dôvodu museli radikálne pristúpiť k budovaniu väzníc aj so spoluúčasťou súkromného investora.
Maďarská republika by mala už v tomto roku kolaudovať prvý takýto objekt. Podľa generálneho riaditeľa maďarského väzenstva Lászlóa Csereho je najdôležitejšie mať dobrú zmluvu s investorom, aby bola čo najvýhodnejšia pre štát. Za hlavné riziko považuje to, že Maďarsko na dlhé obdobie zadlží štátny rozpočet.
Existuje viacero modelov, ako do financovania väzníc zapojiť súkromný sektor, uviedol generálny riaditeľ poľských väzníc Marek Szostek. Jeho krajina chce investora zapojiť len do vybudovania väznice, jej prevádzka by zostala v rukách štátu.
Česká republika chce podľa generálneho riaditeľa českých väzníc Luděka Kulu zapojiť súkromný sektor až na 90 percent. Štát by len ustanovil riaditeľa väznice a dozeral by na dodržiavanie zákona vo väznici. ČR má podľa Kulu rozpracované projekty, ktoré by sa mali uskutočňovať v rokoch 2007 a 2008.
Financovanie budovania väzníc s pomocou súkromného investora považuje ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská za veľmi citlivú otázku. "Je to strategické rozhodnutie," skonštatovala a ako dodala, je rada, že Slovensko nie je v situácii, aby kapacity väzníc muselo akútne riešiť. Sama nevie povedať, či taký model preferuje. Má to svoje výhody, ale i riziká, skonštatovala.
Podľa Lobodáša sa SR musí problémom financovania nových väzníc zaoberať napriek tomu, že momentálne máme vo väzniciach voľné miesta. Pripomenul, že podľa medzinárodných noriem má mať jeden odsúdený k dispozícii priestor štyri metre štvorcové, avšak na Slovensku odsúdení obývajú len 3,5 metra štvorcových. Ak by naša krajina chcela túto podmienku splniť, musela by začať uvažovať o vybudovaní nových väzenských priestorov.
es;kn;bl