BRATISLAVA - Vladimír Mečiar a HZDS už zrejme nebudú čeliť takej ostrej kritike zo zahraničia ako pred štyrmi rokmi. Zahraniční veľvyslanci na Slovensku sa dnes na rozdiel od minulosti bežne stretávajú s predstaviteľmi HZDS a zdá sa, že Mečiar im už tak neprekáža.
V roku 2002 vtedajší veľvyslanec USA pri NATO Nicolas Burns vyhlásil, že ak bude HZDS vo vláde, Slovensko nedostane pozvánku do NATO. Dôvodom bol autoritatívny štýl vládnutia HZDS. Podobné výhrady vtedy zaznievali diplomatickými kanálmi aj z Európskej únie.
Pred tohtoročnými voľbami žiadne podobné varovania nepočuť. Podľa britskej politologičky Karen Hendersonovej aj preto, že sa už nerozhoduje o zásadnom vývoji Slovenska. "Ide o úplne inú situáciu ako pred štyrmi rokmi. Nielen HZDS, ale aj Slovensko sa zmenilo, nie sú až také obavy z vývoja," povedala.
Aj sám Mečiar cez víkend vyhlásil, že zahraničie ho dnes rešpektuje ako partnera. "Nie je žiadna výhrada proti účasti HZDS vo vláde ani v akejkoľvek funkcii v Národnej rade," povedal v STV, hoci nepovedal, odkiaľ má túto informáciu.
"Ja som nezaregistroval nijaký výrok významného európskeho politika či strany, ktorí by sa takto vyjadrili. Bolo by to dobré, keby pán Mečiar nerobil tajnosti," povedal bývalý veľvyslanec v USA Martin Bútora. Podľa neho si hnutie najprv musí pripustiť omyly z minulosti.
"Mečiar má polovičnú pravdu. Nepovedala by som, že je prijateľný pre zahraničie. Skôr, že už nie je neprijateľný. Aj keď istá opatrnosť tú stále je," tvrdí Hendersonová, ktorá vývoj na Slovensku podrobne sleduje už desať rokov. HZDS má výhodu, že sa na jeho prehrešky pomaly zabúda a navyše sa v európskych vládach objavili aj iné kontroverzné strany - napríklad extrémna pravica v Rakúsku či nedávno populisti v Poľsku.
Mečiar tvrdí, že hnutie má dobré postavenie v Európskom parlamente, kde sú jeho traja poslanci síce nezávislí, ale pokiaľ ide o schopnosť dohodnúť sa, sú na tom lepšie ako kresťanskí demokrati. "Po viacerých hlasovaniach im prišiel predseda frakcie poďakovať za hlasovania," tvrdí Mečiar.
Šéf frakcie ľudovcov Hans Gert Pöttering prípadné členstvo HZDS vo frakcii nevylúčil, hoci priznal, že nemá "prehľad o aktuálnom vývoji v strane".
HZDS považuje za príklad svojej prijateľnosti pre zahraničie aj to, že na programovú konferenciu strany prišli zástupcovia významných ambasád - napríklad francúzsky a taliansky veľvyslanec.
USA poslali svojho zástupcu. "Americká ambasáda sleduje voľby so záujmom. V tejto súvislosti sa stretávame s množstvom politických strán a kandidátov a diskutujeme o rôznych témach," tvrdí v oficiálnom stanovisku veľvyslanectvo USA.
Podobne sa vyjadrila aj ambasáda Veľkej Británie. "Britská velvyslankyňa na Slovensku Judith Macgregorová sa v rámci svojich pracovných povinností stretáva s predstaviteľmi politických strán. Taktiež sa stretla s predstaviteľmi strany HZDS."

Beata
Balogová
