Bratislava 19. marca (TASR) - Vymedzenie postupu pri navrátení nezákonne vyvezených kultúrnych predmetov zo Slovenska na územie krajín Európskej únie (EÚ) a opačne je predmetom návrhu zákona, ktorý do konca tohto týždňa predloží Ministerstvo kultúry SR (MK SR) na rokovanie Legislatívnej rady vlády SR. Schválenie zákona o navrátení nezákonne vyvezených kultúrnych predmetov je jednou z prioritných úloh vlády v tomto volebnom období.
Podľa ministra kultúry Milana Kňažka nová legislatívna norma vstúpi do platnosti dátumom začlenenia Slovenska do EÚ, pričom jedným z jej hlavných cieľov je definovať pojem kultúrny predmet v súlade s chápaním tohto slovného spojenia v ostatných európskych štátoch. Kompetentným orgánom štátnej správy, ktorý bude oprávnený konať vo veciach navrátenia kultúrnych predmetov, bude rezort ministerstva kultúry. V prípade vrátenia archívnych dokumentov ním bude Ministerstvo vnútra SR.
Po schválení zákona a prijatí Slovenska do EÚ sa bude táto norma v súlade s európskym právom vzťahovať na všetky predmety a pamiatky, ktoré boli vyvezené, či dovezené na územie SR od 1. januára 1993. Riaditeľka Odboru múzeí, galérií a knižníc MK SR Andrea Doktorová, však pripomenula, že návratné konanie bude možné len vtedy, keď bude známe, kde sa daný predmet nachádza. Ak rezort kultúry zistí, čo bolo vyvezené a kde sa to nachádza, môže sa obrátiť na partnerský orgán príslušnej krajiny a ten ho bez súdu musí vrátiť, dodala.
Okrem toho zákon upravuje povinnosť spolupráce orgánov štátnej správy a orgánov územnej samosprávy pri vyhľadávaní predmetov s oboma kompetentnými ministerstvami. Táto povinnosť prislúcha i právnickým a fyzickým osobám. Pokuta za vyvezenie je limitová sumou 100 000 korún a pri iných správnych deliktoch súvisiacich s vyvezením môže dosiahnuť až pol milióna korún.
Medzi kultúrne predmety patria napríklad kultúrne pamiatky, predmety múzejnej a galerijnej hodnoty, múzejné a galerijné zbierkové predmety, historické knižničné dokumenty a fondy a archívne materiály. Doktorová v závere vyhlásila, že Slovensko v súčasnosti neeviduje žiaden nárok na navrátenie premetu zvláštnych inštitúcií ani zo zahraničia. Zoznam odcudzených alebo zmiznutých pamiatok na území Slovenska eviduje Ministerstvo vnútra SR.